Beynin Sırları

Beynin Sırları
Kitabın Yazarı:Pelin Çift, Sinan Canan Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 (09-01-2017) Sayfa Sayısı:280 ISBN:9786053111979 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beynin Sırları - Pelin Çift Sinan Canan

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beynin Sırları Özet

Pelin Çift Fransız Lisesi mezunu, 1978 İzmir doğumlu Türk sunucu ve habercidir. 1972 Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Sinan Canan ise beyin alanındaki çalışmaları ile tanınmıştır. Beynin sırları kitabı ise, bu ikilinin yaptığı röportaj şeklinde ilerler. Buradan da anlaşılacağı üzere kitap bir kurgu üzerine değil, bir konu üzerine kuruludur. Sohbet tarzında ki bir konuşma dili hâkimdir. İçinde bilimsel tabirler kullanılsa da herkesin anlayabileceği bir kitap olarak tabir edilebilir. Bu kitap gündem ötesi serisinin 3. kitabıdır. Bu üç kitabı da Pelin Çift bizzat uzmanları ile düzenlemiştir.

İlk kitap olan “Ayasofya’nın Gizli Tarihi” isimli çalışmayı Erhan Altunay ile yapmıştır. 3 din içinde kutsal kabul edilen Kudüs’ü ele alan “Kudüs’ün Gizemli Tarihi” isimli kitabı için de Prof. Dr. Ömer Faruk Harman ile çalışmıştır. Oldukça titiz çalışmalar sonucu bu üç kitap meydana çıkmıştır.

Beynin sırları tamamen bilgi odaklı bir kitap olsa da kesinlikle sıkıcı değil. Prof. Dr. Sinan Canan’ın anlatımı oldukça etkileyici ve beyinin yapısını, işleyişini, kimliğini, etkilerini anlatırken hep bilinen ama söylenmeyen konuları da değiniyor. Günümüzdeki eğitim sisteminin beyin üzerinde ki etkisinden, âşık bir beyinin nasıl bir durumda olduğuna kadar geniş bir yelpazede beyin deşifre ediliyor. Birkaç konu başlığını sıralamak gerekir ise eğer:

—Zeki insanların beyni diğerlerinden farklı mıdır?
—Yetenekler beyinde mi oluşur?
—Psikopatların beyni diğerlerinden farklı mıdır?
—Beynimiz bizi ne zaman ve nasıl kandırır?

Bu ve benzerleri şeklinde birçok ilgi çekici başlık ve resimlerle süslenmiş açıklamaları bulunuyor kitap içerisinde.

İnsanın beyni bir kara kutuyla eşdeğerdir. Hatta bu konuda Sinan Canan da, sinirbilimcilerin dahi kendi beyinlerini anlayamadıklarına değinir. Sinan Canan’a göre beyin mükemmel bir organ. Zira beyin kendi kendisini anlamaya çalışan, yenileyebilen, sadece düşünce ile kendisini değiştirebilen, karar verebilen, örüntüleri ayırt edebilen muazzam bir yapı.

İnsan bedeni doğada ki birçok canlıya karşı oldukça savunmasız iken, insanı hâkim ırk kılan yegâne şey beyni. Düşünebilme ve çözümler üretilme yeteneği bize verilmiş bir hediye. Ve bu hediyenin kapasitesi sınırsız… Siz ne kadar öğrenmek isterseniz beyniniz de o kadarına açık.

Sinan Canan kitap içerisinde beynin ne kadar eşsiz bir yapı olduğunun yanı sıra; beyni nasıl koruyabileceğimize, geliştirebileceğimize değiniyor. İnsanın doğasında hepçil bir varlık olduğunu, bunu vücudunda ki birçok işaretten anlayabileceğini ve bu yüzden vejetaryen bir beslenme şeklinin pek insani olmadığından bahsediyor. Gerekli miktarda etin, beyin gelişiminde oldukça önemli olduğuna değiniyor.

Kitapta başka bir ilgi çekici ise âşık bir beyinde neler olup bittiği. Bu konuda da insanları tabiattaki diğer varlıklar ile eşleştiren Sinan Canan; kadınların seçici konumda olduklarını söylüyor ve bir grup erkeğin alımlı bir dişi karşısında kendilerini belli etmeye, birbirlerine galip gelme çabalarını buna bağlıyor.

Beyin üzerinde yapılan spekülasyonlardan, çocuk beyni ve erişkin beyni arasında ki farklara kadar pek çok ilgi çekici konu karşımıza çıkıyor.

Kitabı özetlemeye çalışmak yerine okurken kişi de uyandırdığı hislerden bahsetmek daha yerinde ve isabetli olacaktır. Doğumundan ölümüne dek insan kafatasının içerisinde anlaşılması imkânsız bir organ taşır. Bu organ yaşamın her devresinde insanı yönlendirir ve buna binaen sürekli kendini yeniler. Mükemmel bir yapıya ve işleyişe sahiptir.

Tüm bunların bir anda farkına varmak insan da bir şok etkisi yaratıyor. Beynin işleyişini anlamak, insanın kendisini anlamakla eşdeğer! Her şey birden anlam kazanır gibi oluyor. Neyi neden yaptığımız, neden yapamadığımız, kendimize koyduğumuz sınırlarımız… Hatta nasıl daha iyi bir anne-baba olabileceğimiz… Hepsinin cevabı beyinin içerisinde yatıyor gibi.

“Beynimiz onu anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı, bizler yine onu anlamayacak kadar basit olurduk”-Jostein Gaarder

Sinan Canan’ın da dediği gibi, insan eşsiz beyinlere sahip olduğu için dünya eşsiz kimseler ile dolu. İnsanda ki potansiyelin ne kadar yüksek ve verimli olduğunu anlaşılması için bu kitaptan bir iki sayfa çevirmek yeterli. İnsan daha kendini anlamadan çevresindekileri anlamaya çalışıyor. Belki de bu kitap sayesinde biraz daha bilinçli, kendini anlayan insanlar çoğalır.

Yazan: Senagül YILDIZ

Beynin Sırları Konusu

Kudüs’ün Gizemli Tarihi ve Ayasofya’nın Gizli Tarihi kitapları ile tarihte büyük bir öneme sahip iki kutsal yerin gizemlerini okurları ile paylaşan Pelin Çift bu kez tarihi bir yer yerine insanın en gizemli organı olan beyni Beynin Sırları kitabı ile okurlarına anlatıyor.

Beynin Sırları kitabını Pelin Çift Prof. Dr. Sinan Canan ile birlikte hazırladı. Kitapta insan beynine dair bilinmeyenlerle birlikte beynin nasıl çalıştığı da derinlemesine okurlara sunuluyor.

Okuyucular Beynin Sırları kitabında beynin bilinmeyen özelliklerinin yanında beynimizi geliştirmenin de yolları sunulmuş. Daha zeki olmak için ve beyin fonksiyonlarını geliştirmek için yapılması gerekenler kitapta yer alıyor.

Beynin Sırları Soruları ve Cevapları

Beynin Sırları kimin eseri?

Pelin Çift Sinan Canan

Beynin Sırları türü nedir?

Kişisel Gelişim

Beynin Sırları kaç sayfa?

280

Beynin Sırları Yorumları

çoğu bilindik şeyler duymadığım bir bilgi yoktu kitapta sanki genel bilgileri toplayıp kitap yapmış

03-02-2017 17:54

faydalı bilgiler var kitap kendisini okutuyor

16-02-2017 19:12

kitap hep ayni seyler ,beyin zaten nörolojik bir bulgudur çocukluktan itibaren yaşadığımız herşeyi kapsar ,bir anlık hersey olabilir rasgeledir ,beyin nöroloji dr bile çözememiş çünkü karmakarisk

07-12-2017 11:41

buraya kitabın yazarı olarak sadece pelin çift girilmiş ama sinan canan da kitabın yazarlarından bir tanesidir lütfen bu hatayı düzeltin

16-12-2019 21:21

beynimizi tanımak için nasıl çalıştığını anlamak için güzel bir kitap yazarların eline sağlık

21-09-2022 16:07