Ben Ney'im

Ben Ney'im
Kitabın Yazarı:Hakan Mengüç Kitap Türü:Din / Tasavvuf Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 (15-01-2018) Sayfa Sayısı:304 ISBN:9786053113577 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:96,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ben Ney'im - Hakan Mengüç

Kitap Türü:Din / Tasavvuf

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ben Ney'im Özet

Ülkemizdeki en iyi kişisel gelişim koçu olarak bilinen Hakan Mengüç, kendisini eski Amerika başkanı Barack Obama’ nın da takip etmesi ile bence dünya genelinde bir başarıya geçmiştir.

Küçük yaşta müziğe ve özellikle ney’ e ilgi duymaya başlayan Mengüç kendi çabalarıyla Bursa’ da ki önemli şahsiyetlerden eğitim almaya başlar. Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırır. Tanıştıkça, tanıdıkça kendi içindeki enerjiyi de keşfeder ve bu yolda her şeyi öğrenmek için elinden geleni yapar. Eğitiminin tek karşılığı ise öğrendiklerini zamanı gelince başkalarına öğretmektir.

Yazdığı Ben Ney’ im kitabı da kendisinin bu yolculuğa nasıl çıktığından başlayarak, öğrendiklerini ve anlatmak istediklerini konu almaktadır.

Öncelikle kitap okura; eğer şu adımları izleyip bu hareketleri yaparsan mutlu olursun ya da başarılı olursun tarzında kiplerle hitap etmiyor. Yazar ilk sayfada güzel bir hoş geldin yazısı ile okuru karşılıyor ve bazı konuları dikte etmeden anlatmaya çalışıyor.

Tasavvuf özünde yazılan kitap sadece olumlu davranmaktan değil, olumsuz davranışlar karşısında da bedenimiz ve zihnimizin girebileceği durumları anlatıyor. Bunun yanında eş ve sevgililer arasındaki ilişkiden, günlük olarak diğer insanlarla yaşadığımız durumlardan, hatta iş hayatında yaşanan durumlara kadar pek çok konudaki duruma rehberlik etmeye çalışıyor.

Kadın – erkek ilişkilerinden bahsederken bu iki karşı cinsin aynı olaylara nasıl tepkiler vereceği çok güzel örneklerle yazılmış. Örneğin; aradaki davranış farkının ta avcı – toplayıcı yaşamdan geldiğini güzel açıklamalarla anlatıyor.

Sağlık konusunda da verdiği çok güzel önerme ve örnekler var. Kendi başından geçen ve birebir seans uyguladığı hikâyelerin yanı sıra şahit olduğu diğer örnekleri de sayfalarda yer alıyor. O kadar güzel iyileşme örnekleri var ki…

Ayrıca insanın kendini tanıması ve hayattaki yerini bulabilmesi adına anlatılan çok güzel hikâyeler var. Özellikle ilk sayfada yer alan “ unuttuğun elması hatırlatmak için geldim “ hikâyesi gerçekten güzeldi.

Kitabın ismi ile içeriği arasındaki bağlantı ise: insan hayatını bir ney’ e benzetmesinden gelmektedir. Ney’in hikâyesini öyle bir anlatır ki madde madde, durup bir an düşündüğünüzde aslında ne kadar benzerlik olduğunu fark edersiniz.

İlk önce onca kamış arasından bir tanesi belirlenir ve koparılır: Ayrılık
Daha sonra belli bir zaman beklemeye bırakılır: Sabır
Kamışı sarmış olan kabuklar tek tek koparılır: Arınma
İçi açığa çıkan ney bir süre daha beklemeye bırakılır: Sabır terbiyesinde iyice gelişir
Usta, kızgın bir çubukla kamışın içini delerek boşaltır: Hiçlik

Tekrar bekletilir ve bir zaman sonra demir bir kalıpla üzerine yedi delik açılır. İşte ancak bu deliklerden sonra o muhteşem ses çıkmaya başlar. Ney’ in çektiği onca acı boşuna değilmiş, her şey onu olgunlaştırmak kemale erdirmek içinmiş…

Daha önce çokta üzerinde durmadan sadece göz attığım kitaplar kategorisinde diyebilirim. Fakat ilk sayfaları çevirdiğimde bu kitabın diğerlerinden çok farklı olduğunu anladım. Dili çok güzel, sade ve anlaşılır. Bir öneri cümlesinden sonra hemen örneğini ekliyor. Biraz konsantrasyonla verdiği bilgiler günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilir.

Kitap aşk, ilişkiler, şükür, ayrılık hatta ayrılık acısına kadar pek çok konudan bahsediyor. Ayrıca Şems-i Tebrizi, Mevlana, Yunus Emre vb. çok önemli kişilerin hayatlarından bazı kesitler de ortaya koyuyor.

Tüm bunlara ek olarak son sayfalarında, kadim bilgilerden derlenerek yazılan hastalıkların vücut içindeki gerçekleri de yer alıyor. Alınması gereken kitaplar arasında olabilir. İçerisindeki yazıların ne zaman bizlere gerekeceğini bilemeyiz.

Yazan: Betül PALACI

Ben Ney'im Soruları ve Cevapları

Ben Ney'im kimin eseri?

Hakan Mengüç

Ben Ney'im türü nedir?

Din / Tasavvuf

Ben Ney'im kaç sayfa?

304

Ben Ney'im Yorumları

kişisel gelişim koçu diye meslek uydur araya dini şeyler eklediğin bir kitap yaz işte köşeyi döndün

06-08-2018 23:06

hikayenin adı çok hoşuma gitti ya çok

güzel gözlüğün sevgilisi • 24-08-2018 21:11

kitap çok güzel. 👍

18-01-2019 03:14

tam adı ben ney'im: iyi beni bulur o bile ok şey anlatıyor harika bir kitap olmuş

05-02-2020 19:19

en iyi kitabı bu mu?

01-11-2022 15:35