Aşıktım Hatırlamıyorum

Aşıktım Hatırlamıyorum
Kitabın Yazarı:Caner Yaman Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Hayykitap Yayınlandığı Yıl:2015 (26-10-2015) Sayfa Sayısı:176 ISBN:9786059841283 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:105,15 TL Pandora:126,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Aşıktım Hatırlamıyorum - Caner Yaman

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aşıktım Hatırlamıyorum Özet

Caner Yaman 1980 yılında Zonguldak'ta dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesinde okumuş, Yüksek lisans eğitimini ise İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır. Aynı zamanda yazar, çevirmenlikte yapmaktadır. Caner Yaman'a 2012 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı unvanı verilmiştir.

Yazarın toplamda dört kitabı bulunmaktadır. Bunlar:

Aşıktım Hatırlamıyorum, Güzel Kaybettik, Sonrası Yok Ve Unutamadım isimli eserlerdir. İlk kitabı Sonrası Yok 2014 yılında yayımlanmış bir deneme türüdür. Kitap yayımlandıktan kısa bir süre sonra çok satanlar listesinde adını göstermeyi başarmıştır.

Aşıktım Hatırlamıyorum kitabının adından da anlaşıldığı üzere içinde aşk hikayeleri ve aşk sözlerinin bulunduğu bir yapıttır. Okumayı tercih edenlerin çoğu kitapta yazılanlarda kendini bulmak istediği için tercih ediyor denebilir. Çünkü yazma hissini, ayrılık ardından hissedilen duyguların ve özlemin ele aldırdığı bir kitaptır. Yazar bunu apaçık bir şekilde her yaprakta belirtmiştir. Eser, sevgiliye duyulan özlem, sitem ve acı sözlerden oluşmaktadır.

Kitabın ilk sayfalarında Aşıktım Hatırlamıyorum adlı bir hikaye yazılmıştır. Hikayede Özlem ve Kerem adlı bir çiftten bahsedilmektedir. Özlem rahatsızdır ve hastanede yatıyordur. İkilinin arasında tarif edilemez bir soğukluk vardır. İlişkileri ilerlemiyordur. Oysa bir başkasının gözünden bakıldığında her şey yolundaydı. Evleri, arabaları vardı. Dışarıdan mutlu görünüyorlardı. Kerem, Özlem'in kendisini aldattığını öğrenmişti. Hastaneye Aylin gelmişti. Aylin Özlem'in en yakın arkadaşıydı. Aylin'de kocası tarafından aldatılan bir kadındı. Aylin ve Kerem arasında tarif edilemez bir ilişki yaşandı. Daha sonra Özlem ve Kerem ilişkileri hakkında konuşmuş ve kendilerine zaman tanımayı düşünmüştü. Özlem memleketi İzmir'e gitti. Kerem ise Ankara'da kaldı. Kerem babasının hastalık haberini alınca bütün işini bir kenara bırakmış ve çok telaşlanmıştı. Özlem ise haberi alınca hemen Ankara'ya geri döndü. Kerem bir barda kavga edenleri ayırmak isterken yaralanmıştı. Gözlerini açtığında karşısında Özlem'i gördü. Kerem heyecanla babasını sordu. Özlem Kerem'e babasının iyi olduğunu ve dün gece Kerem'in başında beklediği için eve dinlenmeye gittiğini söyledi. Daha sonra kabus gördüğün anlayan Kerem, hayatından iki yıl yaşlandığını hissetti. Tam o sırada Aylin'in hastaneye geldiğini duyan Kerem bir an için korktu ve uyumak istedi. Evet her şey bir kabustan ibaretti.

Bana göre bir diğer çarpıcı hikaye ise Cengiz Hoca'nın hikayesiydi. Yazar 35 yaşında göbekli bir ilkokul öğretmeninden de bahseder. Cengiz Hoca, ilkokul çocuklarının beden dersindeki maçını yönetir. Çocukların her gol atışına sevinirdi. Cengiz Hoca, 28 yaşındaki Fen öğretmeni İlknur ile birlikteydi. İlknur, Cengiz'e biraz konuşabilir miyiz? diyerek gelişiyle Cengiz Hoca'yı nasıl bir uçuruma sürükleyeceğini bilmiyordu. Bu konuşma sahnesinden sonra Cengiz Hoca çocuklar artık gol de atsa umurunda olmayacak ve onlara boş bir suratla bakacaktır. Karısının onu terk etmesinden sonra evine haciz gelen Cengiz Hoca bu olanlara dayanmakta zorlanırken bir de kızının evden kaçması bardağı taşıran son nokta olmuştu. Cengiz Hoca kendini denize atmıştı. Böylelikle yaşadıklarından bir çırpıda kurtulacağını düşünmüştü.

Yazılan bir paragrafta yazar, tek bir kişi sayesinde hayatının bütün imkanlarının ve bütün olanaklarının bittiğini vurgulamıştır. Kısaca yaşantının temelinde sevgilinin yattığını yazmıştır. Aynı zamanda terk etmenin aslında çok kolay olduğunu ama bir ömür izler bıraktığına da değinmiştir. Sonbahar, toprak, ağaçtan düşen yaprak, sıcak bir çay ve sigara gibi kavramlardan tutunda neredeyse her şey yazara sevgiliyi anlatmaktadır. Öyle görünüyor ki okur bu yazılanlarda kendini bulacak ve yaşadığı duygularını tekrar hatırlayacaktır.

Aşıktım Hatırlamıyorum kitabını elimize aldığımızda ilk dikkatimizi çeken içindeki aşk sözleri oluyor. Öyle ki bu sözlerin çok popüler ve daha önce duyulmuş sözler olduğunun farkına varılıyor. İşte o sözlerden birkaçını sizlerle paylaşacağım:

'' Hükmünü yitirdi sesin, sen artık kupkuru bir gürültüden ibaretsin.''
'' Olmayacak duaya amin dedik. Duaydı çünkü öyle öğrendik.''
''Ve ben tanıdıkça saklanıyorum kendimden.''
'' Hatırlamak düşmandır; ruhu yorar, beyni yorar, kalbi yorar...''


Sözlerden de anlaşıldığı üzere aşk ve acı aynı kefeye koyulmuştur. Yazara göre terk etmek bu kadar kolay olmamalıdır.

Kitabın içinde en beğendiğim bölümlerden biriside yazarın Özgecan Aslan anısına birkaç satır bir şeyler yazması oldu.

Eserin her yaş grubu için uygun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü yazılan hikayelerle birlikte her sayfa okuru melankolik bir havaya sokuyor. Yine de bunlara rağmen içinde okumaya değer yazılar olduğunu unutmamak gerekir. Gerçekten aşık olanlar için mükemmel bir kitap.

Yazan: Elif POYRAZ

Aşıktım Hatırlamıyorum Soruları ve Cevapları

Aşıktım Hatırlamıyorum kimin eseri?

Caner Yaman

Aşıktım Hatırlamıyorum türü nedir?

Deneme

Aşıktım Hatırlamıyorum kaç sayfa?

176

Aşıktım Hatırlamıyorum Yorumları

ucuza almama rağmen verdiğim paraya acıdım tamamen zaman kaybı bir kitap

16-01-2019 18:44

aşıktım hatırlamıyorum sözleri sosyal medyada dolaşıyor o yüzden merak ettim acaba güzel kitap mı diye ama burada editör düşük puan vermiş

04-02-2020 21:38

okuduğum en boş kitaplardan biriydi

04-11-2022 23:31

hikayeler çok basit beklediğim kadar iyi deyildi

11-02-2024 10:56