Arılar Ordusu

Arılar Ordusu
Kitabın Yazarı:Bekir Yıldız Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Özyürek Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:64 ISBN:9789759099810 Kitap Puanı:6.5 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:35,33 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Arılar Ordusu - Bekir Yıldız

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Arılar Ordusu Özet

Arılar Ordusu, bir çocuk hikayesidir. Bu hikaye, Nemrud’u öldürmüş tek kanatlı bir arı hakkındadır. Bu arı, Nemrud’un düşmanıdır; çünkü Nemrud, zalim ve oldukça kötü biridir. Ayrıca, arıya göre, iyi bir hükümdar var mıdır ki? Bütün hükümdarlara karşı çıkılmalıdır. İşte arı, bu zalim Nemrud’a karşı çıkmış ve hakkını aramıştır.

Nemrud, Tanrı olduğunu söyler ve her fırsatta bunu kanıtlamaya çalışır. Urfa’nın gökyüzünü derilerle kaplatır; böylece istediği yere istediği zaman yağmur yağdırır. Bir gün, uçan atına binip göğe gider, kanlı bir kılıçla geri döner ve “Tanrı’yı öldürdüm!” der, böbürlenir de böbürlenir. İnsanlar da ona inanır ve Nemrud’un önünde diz çöker. Bu olayı gören arılar, işin içinde bir iş olduğunu düşünür, şüphelenirler.

Bir gün Nemrud, uykusundan öfkeli bir şekilde uyanır. Onun mutsuzluğunu mutluluğa çevirmek isteyen hizmetçileri, hükümdarlarının ne istediğini sorar. Nemrud ise yeni doğan bütün erkek çocukların öldürülmesini; anne ve babalarının da ülkeden sürülmesini ister. Hizmetçileri bu emri seve seve yerine getireceklerini, kendi çocuklarını dahi öldürmek zorunda kalsalar bile bunu yapacaklarını söyler. Bu emrin sebebi, Nemrud’un bir rüyasıdır. Bu rüyaya göre bir erkek çocuk doğacak, büyüyünce Nemrud’u öldürecektir.

Ülkedeki pek çok çocuk kılıçtan geçirilir. Birisi, Nemrud’un zulmünden korunması için bir mağaraya erkek çocuğunu gizler. Aynı mağarada hikayenin kahramanı arı da bulunmaktadır. Arı, çocuk uyanıp ağlamasın, ağlayıp da Nemrud’un adamlarına yakalanmasın, yakalanıp da öldürülmesin diye soluk bile almaz. Bir süre sonra çocuk uyanır ve arı ile arkadaş olur. Daha sonra, mağaraya bir ceylan girer ve çocuğu sütüyle besler. Böylece mağarada üç kişi olurlar. Arının ismi Tek Kanat olur, çocuğun ismi Bilge ve ceylanın ismi Bilinmez…

Gel zaman git zaman çocuk büyür ve muhakeme yeteneği gelişir. Bir gece vakti yanına arıyı çağırır ve gökyüzündeki ayı gösterir. “Nemrud ölümsüz olamaz; ancak bu ışık ölümsüzdür”, der. Fakat ay, güneş doğunca kaybolur. Bunun üzerine Bilge, ölümsüz ışığın güneş olduğunu düşünür.

Bir gün Bilge ve Tek Kanat şehre giderler. Şehirde Nemrud’un düzenlediği bir şölen vardır. Bilge ve Tek Kanat, içerisinde heykellerin bulunduğu bir tapınağa girerler. Bilge, buradaki putların Tanrı olamayacağı kanaatine varır. Sonra, bütün putları kırmaya başlar. Bu putların en büyüğünü bırakır ve onun boynuna baltasını asar. Nemrud, şölenden dönüp tapınağa girince olanları görür ve Bilge’yi bundan sorumlu tutar. Bilge, balta kimin boynundaysa putları onun kırmış olabileceğini söyler. Nemrud bu düşünceye karşı çıkar ve büyük putun bu eylemi yapamayacağını söyler. Bunun üzerine Bilge, “O halde neden bu puta tapıyorsunuz? diye sorar ve putların Tanrı olamayacağını ima eder. Nemrud sinirlenir ve meydanda dünyanın en büyük ateşinin yakılmasını, bu ateşte de Bilge’nin yakılmasını emreder. Nemrud’un askerleri, Bilge’yi ateşe atmak istemekte; ancak atamamaktadırlar. Ateş o kadar sıcaktır ki kimse ateşin yanına yaklaşamamaktadır. Daha sonra, Bilge’yi sarayın sütunlarına yapılacak bir salıncak yardımıyla ateşe atmayı düşünürler. Bilge’yi ateşe attıklarında, mucize eseri olarak ateş birden suya dönüşür. Odunlar ise balık oluverir. Bu mucize sonrasında muhafızlar Bilge’yi tekrar zindana atarlar. Ardından Nemrud, Bilge’nin üzerine bütün ordusuyla yürür. Tam ordu Bilge’ye saldıracakken Bilge Tek Kanat ile vedalaşır. Tek Kanat, Bilge’ye yardım etmek için milyonlarca arı toplar ve savaş alanına gelir. Nemrud’un ordusunu yok eder. Nemrud sarayına kaçar. Tek Kanat, sarayın anahtar deliğinden geçerek Nemrud’un burnundan girer ve onu çıldırtır. Hizmetçiler, Nemrud’un ölümsüz olduğuna inandıkları için, arıyı çıkarmak amacıyla Nemrud’un başını keserler. Nemrud ölür, Tek Kanat ise Bilge’nin yanına geri döner.

Öncelikle söylemek gerekir ki bu hikaye, ideolojik telkinlerde bulunduğu için çocuklara uygun değildir. Yazar, bilinen bir hikayeyi çocuk hikayesi haline getirmeye çalışmış; ancak yeterince orijinal bir hikaye ortaya koyamamıştır. Sadece Hz. İbrahim’in yerine Bilge’yi, sineğin yerine de arıyı koymuş ve olay olarak hikayeye Nemrud’un ordusu ile arılar ordusunun savaşını eklemiştir. Dolayısıyla bu eser; hem başarısız bir hikaye hem de çocuklara uygun olmayan bir kitaptır.

Editör: Murat ASLAN

Arılar Ordusu Soruları ve Cevapları

Arılar Ordusu kimin eseri?

Bekir Yıldız

Arılar Ordusu türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

Arılar Ordusu kaç sayfa?

64

Arılar Ordusu Yorumları

bende bu kitaptan var güzel bir hikaye kitabı çocuklar için uygun öneririm

23-07-2019 11:24

bence o kadar da etkileyici bir çocuk kitabı değil. yani kopukluk var sanki. biraz daha uzun olup olay örgüsü daha iyi kurulabilirdi sanki. yine de kitap sonundaki sorular güzel olmuş ancak sorular daha yorum yapmaya yönelik olmalıydı bence.

23-07-2019 23:34

çocuğum için aldım ama okuduktan sonra pek de çocuklara uygun bir kitap olmadığını anladım tavsiye etmem

02-04-2022 20:46

arıların zamanı özetini istiyorum

29-12-2022 18:57

arı prens hikayesini göremedim

01-09-2023 23:14

içerik olarak çocuklara uygun değil çocuk kitaplarında şiddet olmaması gerek

29-05-2024 23:03