Yaşamın Ucuna Yolculuk

Tezer Özlü Yaşamın Ucuna Yolculuk
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Deneme
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1984
Sayfa Sayısı:126
ISBN:9753631549
Kitap Puanı:
5.4 / 10 | Oy: 43 | Yorum: 4
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:6,88 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı

Yorum Yaz

Kitap Türü:Deneme, Günlük / Anı

Arka Kapak Bilgisi

Yaşamın Ucuna Yolculuk Özeti

Tezer Özlü Yaşamın Ucuna Yolculuk


Tezer Özlü, Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı muhteşem eserinde içsel yolculuğunun, yani kendinin, yaşamın ucuna yolculuğunun hikayesini sunuyor okura. Almanca dilinde yazıp, daha sonra Türkçeye çevirdiği eserinde, kendi yolculuğumuza sürüklüyor bizleri.

Tezer Özlü, yerleşik bir insan olmayarak yaşamış. İtalya, Almanya, Çek Cumhuriyeti demeden kendini aradığını anlattığı kitabında, esinlendiği, en sevdiği yazarlardan parçalar da taşıyor Tezer Özlü. Franz Kafka, Cesare Pavese, Italo Svevo gibi birçok yazarın eşlik ettiği içsel yolculuğunda, bizleri hüzünlü bir hikaye bekliyor aslında. Yolculuğunda yanından ayrılmayan iki şey ise, diş ve baş ağrıları Özlü'nün. Her kelimesi ayrı bir mana içeren çığlıklara dönüşüyor adeta. Başladığı andan itibaren okuyucuyu içine çeken anlatım tarzı da büyülüyor yazarın.

Tezer Özlü kitabında Pavese'den alıntılara da bol bol yer vermiş. Pavese'nin etkilendiği bir yazar olduğu su götürmez. Aynı zamanda kitabın son bölümünde Pavese'nin intiharına yer vermiş Türk edebiyatının gamlı prensesi. Bir gazetenin küçük bir köşesinde yer verdiği intihara, Özlü kitabında büyük bir yer vererek protesto ediyor adeta.

Tezer Özlü'nün bir diğer yolculuk arkadaşı ise trenler tabii ki. Trenler, onu kendi içine götüren araçlar değil yalnızca, bir nevi yol arkadaşı da. Ağlamalarına, gülmelerine, diş ve baş ağrılarına ortak olan tek varlık.

Özlü'nün tek başına kaldığı otel odaları da yolculuğunun başka bir tanığı oluyor Özlü'nün. Uyku bozuklukları, bir türlü dinmek bilmeyen baş ağrıları, hepsine tek tek şahit oluyor bu odalar. Özlü'nün de dediği gibi,
"Her zaman yabancı insanlar bize dostlarımızdan daha çok sunan, veren kişiler. Öyleyse yaşamımızı neden yabancılar arasında geçirmiyoruz?". Mesela yabancı otel odaları, yabancı kentler, yabancı sokaklar, yabancı yollar gibi?

Kitaptan altını çizme gereği duyduğum cümleler ise şöyle:

"Duygular, duygular, duygular. Bırak kentleri, bırak yapıların görkemini, yoksulluğunu, bırak yolları, istasyonları, insanları, yabancıları, sevdiklerini, çocukluğunu, ölen uzaktaki insanlarını, bırak, bırak, bırak içinde seni kemiren seni bırak. Bak nerelere varıyor gökyüzü. Hangi zamanlara. Hangi sonsuzluğa. Git."

"Gitmekten yılmayacağım. Kentlere gitmek, kocalara gitmek, geri dönmek, ülkelere gitmek, tımarhaneye gitmek, gene gitmek, gene gelmek, hiçbir şey yıldırmayacak beni. Yaşamı, GİTMEK olarak algılıyorum."

"Her sevginin başlangıcı ve süreci, o sevginin bitişinin getireceği boşluk ve yalnızlık ile dolu."

"Duvarlar yaşamımızdaki mezarlar mı?"

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Yaşamın Ucuna Yolculuk Yorumları

Yaşamın Ucuna Yolculuk Yorum eski bir kitap olduğu için şimdi biraz yetersiz kalıyor ama güzel anlatmış

31-03-2015 20:19 !!

Yaşamın Ucuna Yolculuk Yorum yaşanmış hayat tecrübeleri her zaman ilgimi çekmiştir o yüzden çok güzel bir eser

14-12-2015 11:03 !!

Yaşamın Ucuna Yolculuk Yorum farklı yazarların tarzlarını birleştirip kendi gezi kitabını yazmış genel olarak güzel bir anlatımı var

18-12-2015 22:07 !!

Yaşamın Ucuna Yolculuk Yorum harika bir kitap, onun varoluşuna, daha doğrusu varolamayışına tanıklık ederken, kendi varoluşunuzu da sorguluyorsunuz. anlam kokan, edebiyat kokan bir eser. şiddetle tavsiye ederim.

21-02-2016 00:40 !!

Yorum Yaz

:: Tezer Özlü ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.