Usta ile Margarita

Usta ile Margarita
Kitabın Yazarı:Mihail Bulgakov Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2003 Sayfa Sayısı:573 ISBN:9789750724992 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:101,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Usta ile Margarita - Mihail Bulgakov

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Usta ile Margarita Özet

Rus klasiklerini okumakta ben çoğu zaman zorlanırım, genellikle depresif yanları olduğunu düşünürüm. Ama bu kitap bütün tabularımı yıktı. O kadar eğlenerek o kadar keyifle okudum ki biraz da bu yüzden bitmesin diye okuma süremi uzattım sanırım.

Kitapta fantastik diyebileceğimiz karakterler ve olaylar var. Şeytan yani Woland yancılarıyla birlikte Moskova’ya gelir. Burada edebiyat dünyasının isimlerine musallat olmaya başlarlar. Hikaye, yazarlar birliği başkanı olan Berlioz’un bir trenin altında kalarak ölmesiyle başlar. Ve Woland bu ölümü daha kazadan birkaç dakika önce Berlioz ve arkadaşı Ivan’a anlatmıştır. Kazanın gerçekleşmesinden sonra Ivan olanlara anlam veremediği için neredeyse aklını kaybetme seviyesine gelir. Woland bu kazadan önce onlara Pontius Pilatus hakkında da bir hikaye anlatmıştır. Sanki yüzyıllar önce yaşayan Pilatus’u tanırmış gibi anlattığı bu hikaye de son derece çılgıncadır. Berliöz ve Ivan bu hikayeyi büyülenmiş gibi dinlerken dakikalar sonra Berlioz’ün başına gelecek felaketleri duyunca bu dinletiye bir son vererek Woland’dan uzaklaşmak isterler. Peki bu Woland denen adam Berlioz’un dökülen bir yağa basıp trenin altında kalarak kafasının kopacağını önden nasıl bilebilir? Tüm bu olanlarla Woland’ın peşine düşen Ivan artık kaçık damgasını yiyecek hale gelir. Woland ve peşindeki korkunç kocaman kedi, altın rengi dişleriyle enteresan adamın neler karıştırdığı Ivan’ın aklından bir türlü çıkmaz. Tüm bu çılgın düşünceler Ivan’ın akıl hastanesine kapatılmasına neden olur ve burada da şans bu ya Pontius Pilatus hakkında yazdıkları sebebiyle buraya kapatılan Usta ile tanışır.

İnanın bu iki hikayenin birleşimini okumak çok eğlenceliydi. Hiç beklenmedik gelişmeler fantastik olaylar beni kitaba çok bağladı.

Ivan’ın başına bunlar gelirken Moskova’da çılgınlıklarına devam eden Woland ve ekibi bir tiyatro gösterisi ile ortalığı birbirine katar. Gösteri de sunucunun kafasını kopartıp yeniden yerine yerleştirmeleri, gökten tüm seyircilere para yağdırmaları ve o paraların kapış kapış izleyiciler tarafından toplanması ile işler iyice karışır. Toplanan paralar birkaç gün içinde gazoz kapaklarına dönünce insanlar akıl sağlıklarından iyice şüphe etmeye başlar. Moskova’da artık her gün edebiyat dünyasından bir isim akıl sağlığını kaybederek akıl hastanesine kapatılmaya başlar.

Kitaptaki Margarita karakterine gelirsek ise burası çok da fazla ipucu vermek istemeyeceğim bir bölüm olur. Mutlaka kendiniz okumalı ve deneyimlemelisiniz. Kısaca bahsetmek gerekir ise de Ivan’ın akıl hastanesinde tanıştığı Usta’nın sevdiği kadındır Margarita. Başka bir adamla mutsuz bir evliliği varken Usta ile yaşadıkları paylaşımlar ve sonrasında Usta’nın bir anda ortadan kaybolması Margarita için de fantastik bir dünyanın kapısını açıyor. Bu kapıdan merakla geçen Margarita’nın yolu tabi ki Woland ile kesişiyor.

Kitabın Sovyet sistemine eleştirileri, dinleri sorgulayışı, yazarların dünyasına atıfları o kadar mizahi anlatılıyor ki çoğunu okuduktan bir süre sonra anlıyorsunuz. Dil olarak Rus edebiyatına göre oldukça akıcı ve anlaşılır bir tarzı var. Kalın bir kitap olmasına rağmen olay örgüsü o kadar merak ettiriyor ki sıkılmadan, bölüm bölüm kitabına sonuna anlamadan geliveriyorsunuz.

Mihail Bulgakov ile daha önce Genç Bir Doktor’un Anıları kitabı ile tanışmıştım. Kendisi de aslında doktor olan ama mesleğini hiç yapmak istemeyen biri olarak bu kitapta duygu durumu çok ağır gelmişti. Ama Usta ile Margarita’daki zihin oyunları, mizahi yaklaşım bana kitabı gerçekten çok sevdirdi. Siz henüz yazarla hiç tanışmadıysanız Usta ile Margarita harika bir başlangıç olacak. Ben kitabı 10 üzerinden 10 ile puanlayacak kadar iddialı bir yorum bırakıyorum. Sizler de okuduktan sonra bana hak vereceksiniz.

Yazan: Pınar Gültepe

Usta ile Margarita Soruları ve Cevapları

Usta ile Margarita kimin eseri?

Mihail Bulgakov

Usta ile Margarita türü nedir?

Yabancı Romanlar

Usta ile Margarita kaç sayfa?

573

Usta ile Margarita Yorumları

güzel özet yazmışsınız hoca 95 verdi teşekkür etmek istedim

30-10-2021 23:32

kitabın konusunu tek paragraf ile yazacak var mı

06-08-2022 14:29

ben filmini arıyorum kitap çok uzun

02-05-2023 21:54

kitabın karakterleri gerekiyor hoca istedi nerede bulurum

20-02-2024 22:14