Ülkemin Efsaneleri

Ülkemin Efsaneleri
Kitabın Yazarı:Sevtap Yazar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Nesil Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 (10-10-2013) Sayfa Sayısı:200 ISBN:9786051314419 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ülkemin Efsaneleri - Sevtap Yazar

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ülkemin Efsaneleri Özet

Dr. Sevtap Yazar’ın uzun uğraşlar ve araştırmalar sonrası hazırladığı Ülkemin Efsaneleri kitabı adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’nin farklı yerlerinde efsanelerin bir araya getirildiği bir eser.

Ülkemin Efsaneleri kitabının giriş kısmında yazar efsane kavramını, efsanelerin türlerini, destan, masal, halk hikayeleri ve mit ile olan ilişkilerini de detaylı bir şekilde anlatmıştır. Efsane kavramı uzun bir şekilde anlatıldıktan sonra ise her şehrin en yaygın efsanesine yer verilmiştir. Kitapta toplam 64 tane efsane bulunmaktadır.

Kitapta yer alan efsaneler sırası ile: Taşkınlı (Adana), Gelin Alayı Kayaları (Afyonkarahisar), Ağrı Dağı’nın Adı (Ağrı), Aynalı Mağara Efsanesi (Amasya), Hacettepe Efsanesi (Ankara), Balkız’ın Efsanesi (Antalya), Avcı Ahmet Tepesi (Artvin), Nazlı ile Beyin Oğlu (Aydın), Çırpılı Dede Hazretleri Efsanesi (Balıkeser), Kurt Niye Ulur (Bayburt), Kartal Oyunu Efsanesi (Bingöl), Gökoğlan Dilek Evi (Bitlis), Yedigöller (Bolu), Burada Dur (Burdur), Çekirge (Bursa), Koyunbaba Efsanesi (Çorum), Çökelez Dağı (Denizli), Çermin Kaplıcaları (Diyarbakır), Efteni Gölü (Düzce), Ekmek İsteyen Hızır (Edirne), Hasan Baba (Elazığ), Cimcime Sultan (Erzincan), Uğursuz Yumurta (Erzurum), Lüle Taşı (Eskişehir), Hacıbaba ve Çıksorut (Gaziantep), Şuayip Tepesindeki Şifalı Su (Giresun), Molla Mahmut ve Molla Yusuf Kızıl Kümbet (Hakkari), Büyük Delice Çayı (Hatay), Aşurenin Efsanesi (Iğdır), Anamas (Isparta), Fatih’in Ayasofya’da Kıldırdığı İlk Namazda Kabe’yi Görmesi ve Ayasofya’nın Kıbleye Çevrilmesi (İstanbul), Hep Büyük (İzmir), Yeşilbaşlı Ördek ile Kınalı Ördek (Karabük), Taşlaşan Ana ile Yavrusu (Karaman), Bayraklı Sultan (Kastamonu), Evliya Dağı ve Çobanın Karısı (Kayseri), Kırklar Baba (Kırklareli), Ses Çıkarmayan Kurbağalar (Kırşehir), Dil İskelesi (Kocaeli), Kaşıkçı Güzeli (Konya), Allı Gelin (Kütahya), Gıdıgıdı Kuşu Efsanesi (Malatya), Yemen Dede (Manisa), Yorgancı Teyze (Mardin), Anamur’un Fethedilmesi Efsanesi (Mersin), Diriltilen Geyik (Muğla), Abdulvahap Gazi (Muş), Çeç Dağı (Nevşehir), Hasan Dağı ve Ekecik Dağı (Niğde), Ay ile Güneş (Osmaniye), Rize (Rize), Sapanca Efsanesi (Sakarya), Pazar Camii ve Türbesi (Samsun), İbret Kayaları (Siirt), Çoban Ağıtı (Sivas), Ayn-Zeliha (Şanlıurfa), Çobanoğlu Söylentisi (Şırnak), Su İçindeki Yol (Tekirdağ), Keçeci Köyü (Tokat), Tuğrabozan Nalbant (Trabzon), Gelin Pınarı (Tunceli), Kıztaşı (Van), Yusufcuk (Yozgat), Demirci Dede (Zonguldak)


Ağrı Dağı'nın AdıAğrı Dağı efsanesi Nuh'un gemisine kadar eski bir efsanedir. Nuh Nebi ve gemisi tufandan sonra suler üzerinde ilerlerken geminin demiri bir dağa değer ve Nuh Nebi “Allahu ekber” diyerek Cenab-ı Hakk-ı anar. Fakat gemi karaya oturmaz ve yoluna devam eder. Bu yüzden o dağın adı Allahuekber Dağı olarak anılır. Gemi yoluna devam ederken demir bu kez başka bir dağa değer ve Nuh Nebi bu kez “Süphanallah” der. Fakat gemi yine yoluna devam edince bu dağın adı da Süphan Dağı olarak anılır. Yine gemi yoluna değerken bu kez gemi başka bir dağın tepesine oturur. Gemiyi kurtarmak isterler ama mümkün olmaz. Bunun üzerine hep bir ağızdan “ne ağır dağ” derler. Bu yüzden dağı adı Ağır Dağ olarak anılır. Zamanla bu halk dilinde Ağrı Dağı olarak şekillenir.

Ülkemin Efsaneleri Soruları ve Cevapları

Ülkemin Efsaneleri kimin eseri?

Sevtap Yazar

Ülkemin Efsaneleri türü nedir?

Çocuk Kitapları

Ülkemin Efsaneleri kaç sayfa?

200

Ülkemin Efsaneleri Yorumları

içindeki efsanelerin çoğu saçma o yüzden hiç hoşuma gitmedi

25-11-2019 13:53

ağrı dağı efsanesini yazabilir misiniz bana o gerekiyor

17-12-2019 20:34

içinde kırklar dağı efsanesi var mı

07-05-2022 23:04

şehir efsaneleri kulübü özeti yok mu

23-02-2023 11:50