Toza Sor

Toza Sor
Kitabın Yazarı:John Fante Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Parantez Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1939 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789758441068 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:48,10 TL D&R:49,10 TL BKM:51,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Toza Sor - John Fante

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Ask The DustÇeviren:Avi Pardo

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Toza Sor Özet

Toza Sor, İtalyan asıllı Amerikalı yazar John Fante'nin ilk kez 1939 yılında yayımlanmış olan eseridir. Eser roman niteliği taşımakla beraber, John Fante'nin özel yaşamından küçük izler de içermektedir. Toza Sor, 'Beat' akımının başlangıcından seneler önce yazılmış olmasına rağmen bu akımın özelliklerini çok iyi taşımakta ve kilometre taşı olarak kabul görmektedir.

John Fante, Charles Bukowski tarafından keşfedilmiş ve bu sayede ünlenmiş bir yazardır. Charles Bukowski Toza Sor'u okumuş ve daha sonra John Fante'yi gözünde ilahlaştırmış, hakkında övgü niteliğinde birçok yazı yazmıştır.

Toza Sor, oldukça ilginç bir anlatıma sahip bir kitap. Açıkçası yazarın kullandığı üslup bana Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabını anımsattı. Kitabın cümleleri oldukça kısa ve içinde birkaç kelimeden uzun bir cümle barındırmıyor. Fante'nin akıcı anlatımı ise kitabı sevmemi sağlayan bir diğer sebep. Aynı zamanda bu kitap John Fante'nin hayatından da kırıntılar içeriyormuş. Ben duyduğumda hiç şaşırmadım açıkçası, çünkü kitapta da bir yazarın hayatı anlatılıyor, tek bir fark var; kitapta anlatılan yazar oldukça başarısız.

Kitabın ana karakteri, Arturo Bandini adında bir yazardır. Yazar olma hayaliyle Colorado'dan Los Angeles'a taşınmıştır. Buraya kadar her şey güzeldir, fakat Arturo'nun planlamadığı tek şey ilham perilerinin onun kapısını hiç çalmayacağıdır. Arturo Bandini hayatından hiç memnun değildir. Sabahtan akşama kadar oturup bir şeyler yazmaya çalışıyor, sonra da hiçbirini beğenmeyip, yırtıp atıyordur. Geçimini yazarlıkla sağlamaya çalıştığından da çoğu zamanlar beş parasızdır. Eline az bir para geçecek olsun hemen çar çur ediyordur zaten. Bu yüzden de oldukça dengesiz bir karakterdir aslında.

Bandini'nin yalnızca bir kez bir dergide 'Minik Köpek Güldü' adlı bir öyküsü yayınlanmıştır. Bunun dışında vazgeçemediği tek şey ise öyküsünün yayımlayan yayımcısına sürekli mektup yazmaktır. Belki beş, altı sayfalık mektuplar yazıyor, birkaç kelimeden oluşan cevaplar alıyordur.

Arturo, Los Angeles'da eski bir otelin eski odasında yaşamını sürdürüyor, kirasını asla düzenli ödeyemiyordur. Fakat bir gün eline bir fırsat geçer, yayımcısı kendisine gönderdiği mektupların bazı kısımlarını düzenleyip öykü olarak yayımlamak istiyordur. Bandini buna çok sevinir, hem kendine güveni tekrar yerine gelmiş, hem de yayımcısı bu haberi gönderdiği mektupla beraber öykünün karşılığı olan bir çek göndermiştir. Hemen parayı harcamaya başlar, gerekli gereksiz bir sürü şey satın alır. Parasının çoğunu bitirmiştir bile.

Parasının hepsini gereksiz şeylere harcayan Arturo, elinde kalan son parasıyla bir kahve içmek üzere bir birahaneye girer. Kahve ister, fakat gelen kahvenin tadı berbattır. Garson kızı bir el işaretiyle tekrar çağırır, fakat inanılmaz güzellikteki garson kız onu umursamaz. Böylelikle aralarında bir didişme başlar. İkisi de birbirlerini hareketleri ve sözleriyle alt etmeye çalışmaktadırlar. Arturo sırf kızın canını yakmak için kızın ayağındaki Meksika çarıklarıyla dalga geçer. Fakat bu defa çok ileri gitmiştir. Kız bu sözlere oldukça üzülür. Bu kez de kızın gönlünü almaya çalışan Bandini, hayatının aşkıyla işte böyle tanışmıştır. Kızı mesai bitiminde almaya gelir. Bu güzel kızın adı Camilla Lopez'dir ve en az Arturo kadar inatçı ve yeri geldiğinde de saldırgan bir insandır. Camilla onu arabasıyla kumsala götürmeyi teklif eder, Arturo da bu teklifi seve seve kabul eder. Birlikte kumsala gider, denize girer ve kumlarda uzanırlar. Daha önce hayatında hiç bir kadınla yakın bir ilişki içinde bulunmamış olan Arturo çok heyecanlanır, bunu fark eden Camilla ise onunla imalı bir şekilde konuşur. Sonra tekrar birbirlerinin canını yakma uğraşı içerisine girmeye başlarlar. O geceden sonra, aralarında Arturo'nun da Camilla'nın da hayatında köklü değişikliklere yola açacak bir ilişki başlamıştır ve ikisi de başlarına neler geleceğinden habersizdir.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Toza Sor Soruları ve Cevapları

Toza Sor kimin eseri?

John Fante

Toza Sor türü nedir?

Yabancı Romanlar

Toza Sor kaç sayfa?

160

Toza Sor Yorumları

çok güzel bir kitap john fanteye çok seviyorum

20-01-2016 20:18

bir kerede okuyup bitirdim yazarın da dediği gibi kitabı okurken içinde kayboluyorsunuz çok iyi yazılmış

22-01-2016 00:03

mükemmel bir roman

13-02-2016 11:54

john fante toza sor kitabı ile mükemmel bir esere imza atmış elimden bırakamadım bir kerede okuyup bitirdim o kadar güzel bir eserdi konusu çok etkileyici zaten kitapta geçen john fante sözleri sosyal medyada cirit atıyor gerisini siz düşünün

17-08-2019 14:12

bu kitabın filmi çıktı mı öyle bir söylenti vardı ama ilgili haberi bulamadım

27-06-2022 15:04

sanki yarım kalmış bir hikaye gibi

24-05-2023 20:18