Toprak Ev

Toprak Ev
Kitabın Yazarı:Woody Guthrie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kolektif Kitap Yayınlandığı Yıl:1947 Sayfa Sayısı:218 ISBN:9786055029104 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Toprak Ev - Woody Guthrie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:House of EarthÇeviren:Evrim Öncül

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Toprak Ev Özet

Toprak Ev kitabından bahsetmeden önce çok kısaca biraz yazarından bahsetmek istiyorum. Woody Guthrie 1912 doğumlu efsanevi ABD’li bir folk sanatçasıdır. Şarkıları özellikle Büyük Bunalım esnasındaki Dust Bowl dönemi olarak adlandırılan kuraklık dönemindeki deneyimlerini konu almaktadır ve "Dust Bowl Troubadour" yani "Kuraklık Dönemi Gezgin Müzisyeni" olarak da tanınmıştır. Woody Guthrie’nin Toprak Ev kitabı da bu kuraklık dönemi ve Büyük Bunalım dönemini tüm zorlukları ile anlatıyor. Ve bu kitap ancak Guthrie’nin 100. doğum gününde basıma girebildi (2012).

Toprak Ev, Johnny Depp ve Douglas Brinkley’nin sunumu ile başlıyor. Depp ve Brinkley bu kitabın basılmasına da ön ayak olmuşlardır. Kitabın arka kapağında yer alan bilgilerin de açıkladığı gibi bu kitap John Steinbeck’in Gazap Üzümleri kitabında dolu dolu anlattığı başrolü verdiği zengin ve üst tabaka insanların anlatılmasının aksine, endüstriyel tarıma karşı durmaya çalışan zorluklar geçinen çiftçileri anlatmaktadır.

Toprak Ev kitabı Toz Çanağı, Dust Bowl da diyebiliriz, bölgesini anlatmaktadır. Bu bölge Amerika’nın birçok büyük ovasını içine alan bir bölgedir. İsminin Toz Çanağı olmasının nedeni ise o dönemin hava koşullarından kaynaklanıyor. Bitki örtüsünün tahrip edilmesi nedeniyle kurak kalmış bu bölge ciddi toz fırtınalarına maruz kalıyor. Bu fırtınalar orada yaşayan halkı ve yaşamlarını ise oldukça kötü anlamda etkiliyor. Tahtadan evlerde yaşayan insanlar evlerinin içinde bile bu fırtına ile uğraşmak zorunda kalıyorlar. Çünkü evler tahta olduğu için bu büyük toz fırtanası bir şekilde evlerin içine de sızabiliyor. Genci yaşlısı çocuğu bebeği hemen hemen herkes bu durumlar yüzünden sağlık problemleri yaşıyor.

Kitaptaki karakterlerimiz Tike ve Ella May birbirine çok aşık evli bir çifttir. O dönemde herkesin yaptığı gibi bir çiftlikte tahta bir evde yaşıyorlardı. Tike ve Ella May birbirilerine tutkuyla bağlı bir çift ve kitapta onları cinsel yaşamı da oldukça açık sözlü bir şekilde anlatılıyor. İkisinin de en büyük hayali topraktan bir ev sahibi olmaları. Bir gün ellerine geçen bir kitapçıkta topraktan ev yapımı aşamalarını ve gerekliliklerini inceliyorlar. İkisi de aşırı derecede heyecanlanıyor ve kendi toprak evlerini yapabileceklerini düşünmeye başlıyorlar. Sadece tek sorunları topraktan bir ev yapabilmek için kullanabilecekleri herhangi bir toprakları olmamasıdır. Üstünde yaşadıkları toprak bile kendilerine ait olmadığı için onu kaynak olarak kullanamayacaklarını biliyorlardır ve bu konuya bir çözüm önerisi getirmek için günlerce gecelerce düşünürler. Tüm bunlar yaşanırken karakterlerin hem diyaloglarından hem de iç seslerinden güçlü bir isyan sezmek mümkün. Aslında Ella May’in babası oldukça zengin , çiftlikleri, betondan evleri olan bir adam. Fakat Ella May babasının bu kadar kazancı zavallı insanların paralarını türlü türlü dolaplar çevirerek aldığını, arazilerini zorla sattırdığını biliyor. Bütün bunlar yüzünden var olan onca para onun için hiçbir şey ifade etmiyor. Tike’ye olan aşkı da işin içine girince bütün malı mülkü ve babasını da bırakarak Tike ile oldukça düşük standartta fakat sevgi dolu bir yaşam sürdürmeyi seçiyor.

İkilinin aşk dolu hayatlarını kendilerine topraktan bir ev yapabilme hayalleri ile harmanladıkları hikaye oldukça akıcı ilerliyor. Guthrie’nin halkın yanında duruşunu, yoksullaştırılmış ve kenara itilmiş insanların sesini duyurmaya çalıştığını kitabın hemen hemen her sayfasında hissediyorsunuz. Doğayı düşüncesizce sömüren sisteme ve bu sisteme itaat eden herkese karşı bir isyan var bu kitapta. Tike ve Ella May’in hikayesi de bunu destekliyor. Basılmak için uzun yıllar beklemiş bu kitabı okumanızı öneririm. Bazı okuyucular cinsel hayatı çok açıksözlü anlattığı için eleştiriyor fakat kitabın vermek istediği asıl mesaja odaklanırsanız bu sizi o kadar da rahatsız etmeyecektir.

Yazan: Pınar Şimşek

Toprak Ev Soruları ve Cevapları

Toprak Ev kimin eseri?

Woody Guthrie

Toprak Ev türü nedir?

Yabancı Romanlar

Toprak Ev kaç sayfa?

218

Toprak Ev Yorumları

kitaptan pek birşey anlamadım okuduğuma pişman olduk pek güzel değil

08-04-2017 22:51

haha toprak ev yapımı diye arttım burası çıktı kitap ile ne alakası var bilemedim güzel bir kitap mı bari?

03-12-2019 11:35

çok güzel bir kitap tanınmamasına şaşırıyor insan

24-08-2022 22:52

güzeldir ben tavsiye ederim

22-09-2023 18:24