Tıkanma

Tıkanma
Kitabın Yazarı:Chuck Palahniuk Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Ayrıntı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2003 Sayfa Sayısı:288 ISBN:9789755393797 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:155,52 TL D&R:157,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Tıkanma - Chuck Palahniuk

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:ChokeÇeviren:Funda Uncu Irklıİngilizce:Choke Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tıkanma Özet

Tıp öğrenimini yarıda bırakan Victor Mancini, 1734 yılının canlandırmasının yapıldığı bir müzede tarihten bir karakter olarak çalışmaktadır. Victor bir sekskoliktir. Annesi Ida Mancini tarafından çocukluğundan beri bir delinin dünyasına mahkum edilmiştir. Annesi bakımevinde yattığı ve bu da epey masraflı bir iş olduğu için kendine bir para kaynağı bulur. Restoranlarda boğulma taklidi yaparak insanların onu kurtarmasına izin verir. Böylece kahraman olan bu kişiler hayatlarına bir anlam katarlar ve Victor'un da cebi dolar. Adını ve yüzlerini hatırlamadığı bu insanlar Victor'a sürekli maddi destek olurlar. Böylece annesinin bakımevi masraflarını öder.

Annesi çiğnemeyi unuttuğu için yemek yiyememekte ve gün geçtikçe bu durum onu ölüme yaklaştırmaktadır. Doktor Paige Marshall, Victor'a bir çözüm yolu önerir. Doktor ile ilişkiye girecek, doktor hamile kalacak ve karnındaki cenini Victor'un annesini kurtarmak için kullanacaklardır. Victor her ne kadar Paige Marshall'ı arzulasa da bunu yapmaz. Doktor onu ikna etmek için çok uğraşır ama bir türlü ikna edemez.

Bu sırada Victor bakımevine her gidişinde oradaki hastaların onu tanıdığı birisi olduğunu sanmasıyla birçok farklı karakterlere bürünür ve yaşlıların geçmişlerindeki sorunları çözebilmeleri için yaptığını söyledikleri tüm suçları kabul eder. Bir gün Eva'nın abisi olur ve ona tecavüz ettiğini kabul eder. Bir gün hırsız, bir gün dolandırıcı olur. Tüm suçları kabul eder. Çünkü bu yaşlılar artık bunama evresine geçip hayatlarındaki en büyük dertlerinin sebebi olan kişiyi Victor'un bedeninde görüyorlardır ve Victor da bu oyunu sürdürüp tüm suçlamaları kabul ettiğinde ölmeden önce hayatlarında bir huzur ortamı ortaya çıkmaya başlıyordur.

Kendisi gibi sekskolik arkadaşı Denny kendi durumuna çare bulmak, kendini seksten uzak tutmak için çeşitli şeyler denemektedir. Son çabası da seksten uzak kaldığı her gün için bir taş toplamak olur. Günler günleri kovalarken taşlar kayalara, günlük bir taş sınırı da birkaç taşa yükselir ve evin her yerine taş dolmaya başlar. Denny bu taşlardan bir inşa işine başlar. Ne yaptığını, sonunda nasıl bir yapı oluşturacağını bilmeden hummalı bir şekilde çalışır da çalışır.

Deli ve suçlu bir anne tarafından büyütülen Victor, annesi ara ara kaybolduğu ya da hapse girip çıktığı için çeşitli ailelerin yanında evlatlık olarak yaşar. Annesi her ortaya çıktığında ise çocuğu kaçırır ve onun beynini saçmasapan bilgilerle doldurur. Onun özgür olmasını ister. Dünyayı baştan kurabilecek gücü olduğuna inandırır. Saçmasapan bilgilerle dolan kafası ve ilgisizlikle büyümüş olan Victor annesini son görüşünde onun yakalanmasını sağlar ve ondan uzun bir süreliğine kurtulur.

Denny'nin yaptığı inşayı televizyonculara şikayet eden dengesiz Victor, bir sonraki çekimde Denny ile çalışır ve herkesin bu inşaya yadım için taş getirmesi gerektiğini söyler ancak bunca zamandır boğulma taklidi ile kandırıp paralarını aldığı insanların da televizyon izleyebileceğini düşünemez.

Gün geçtikçe annesinin durumu kötüleşir ve Paige baskılarına devam eder. Doktor Paige, Victor'a annesinin İtalyanca günlüğünü okuduğunu ve kadının İsa'nın sünnet derisini çalarak hamile kaldığını yani Victor'un aslında Mesih olduğunu yazdığını söyler. Mesih olduğuna inanan Victor'un kafası bir hayli karışır. Bu nedenle arkadaşının inşasını şikayet etmiştir. Mesih olmadığını, kötü olduğunu ispatlamaktır derdi.

Bakımevinden çağırıldığı gün annesine bir sürü puding alır ve tüm ziyaretlerinin aksine ilk defa Victor olarak annesine yaklaşır. Onun itiraflarını görmezden gelir ve pudingleri yedirmeye çalışır. İşin aslı Victor Mesih falan değil, Ida Mancini tarafından amerikan vatandaşlığı almak amacıyla kaçırılmış bir çocuktur. Annesinin sözlerini kulak ardı edip onu puding yemeye zorlarken kadının boğulduğunun farkına varmaz. Kadının yavaş yavaş boğulduğunu anladığında ise artık çok geçmiştir. O sırada Paige ortaya çıkar ve kadına kalp masajı yapmaya başlar ve o anda kolunda hastane bilekliği görünür. Paige aslında doktor falan değil 2556 yılından geldiğine inanan, doktor olduğunu sanan bir delidir. Sıradan bir erkekten hamile kalacak ve bebeği ile 2556 yılına geri gidecektir. Victor'dan hoşlanan Paige, Ida'yı kendisinin boğduğunu söyleyeceğini, Victor'un kaçıp gitmesini istediğini söyler. Victor'u dışarı çıkmaya zorlar. Olaydan sonra da Paige kaçar.

Polisler tarafından tutuklanan Victor kendisinin Eva adında 90 yaşında bir kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle suçlanır. Sekskolikler toplantısındaki dördüncü aşama kuralları gereğince tüm hayatını anlattığı günlüğünü okuyan polisler, Victor'un yaşlılar huzura kavuşsun diye onların suçlamalarını kabul ettiğini anlarlar. Aslında Eva'ya tecavüz etmemiş sadece onun hayalindeki kişi olduğu rolüne bürünmüş ve kadının huzura kavuşması için onun suçlamalarını kabul ettiği bir sohbetleri olmuştur. Ortada bir tecavüz bulunmamaktadır. Salıverilen Victor, arkadaşı Denny'nin inşasının yanına gittiğinde tüm halkın onu taşlamak üzere beklediğini görür. Boğulma taklidi yaparak kandırdığı bu insanlar onu taşlamak için oradadırlar ve amaçlarına ulaşırlar. Böylece Victor cezasını çekmiş ve kalabalığın arasına karışan, hoşlandığı kadın Paige'i de bulmuştur. Dibin de dibini gören bu kaçıklar hiçliğe doğru bir adım atarlar. Sonun ve başlangıcın ne olduğunu bilmedikleri deli beyinlerinin içinde yaşamaya devam ederler.

Yeraltı Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından olan Palahniuk'tan bir başyapıt. Dili oldukça eğlenceli ancak barındırdığı cinsel içerik sebebiyle her yaşa uygun değil. Baştan sona gün gün ilerleyen bir kurgu değil de, karmaşık olarak anlatılan ve genel olarak bakıldığında sebeplerin ve sonuçların net bir şekilde görülebildiği bir roman. İlk başlarda olay nerede başlayıp nerede son buluyor anlaması güç gibi geliyor ancak ilerledikçe açılıyor ve sebepler açıkça ortaya çıkıyor. Sonunda ise hiç umulmadık bir detay veriyor. Paige'in gerçek bir doktor olmadığı gerçeği gibi. Duru bir dilden uzak, içeriği ağır cinsellik barındıran ancak hiç akla gelmeyecek gerçeklerle bezenmiş bir roman okumak ve keyif almak istiyorsanız ilk işiniz bir kitapçıya uğrayıp Tıkanma'yı almak olsun derim. Keyifli okumalar dilerim.

Yazan: Ebru S. Bektaş

Tıkanma Soruları ve Cevapları

Tıkanma kimin eseri?

Chuck Palahniuk

Tıkanma türü nedir?

Yabancı Romanlar

Tıkanma kaç sayfa?

288

Tıkanma Yorumları

okurken tıkandım çok yavaş ilerliyor konusu güzel ama anlatım çok yavaş

07-05-2020 11:03

bana çok sıkıcı geldi sevmedim çok övmüşlerdi ama beyenmedim

04-10-2022 22:27

okurken bir taraftan nefret duyuyorsunuz bir taraftan hayranlık duyuyorsunuz çok farklı bir esere imza atmış

30-11-2023 16:34