Tersine Akan Nehir

Tersine Akan Nehir
Kitabın Yazarı:Jean Claude Mourlevat Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:148 ISBN:9789750707087 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:10,83 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Tersine Akan Nehir - Jean Claude Mourlevat

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Ömrüm Erdaş

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tersine Akan Nehir Özeti

İçerisinde her şey bulunan bir bakkal dükkânına sahip Tomek sıska bir çocuktur. Dükkanda yaşadığı için dükkanı hiç kapatmaz. Ancak Tomek ’in aklında sürekli olarak bulunduğu yerden uzaklaşma, yeni yerler keşfetme fikri dolaşır. Mahallenin tek bakkalı olduğu olmasının kendisine yüklediği sorumluluk dolayısıyla kafasındaki fikirle sürekli mücadele etmek durumunda kalır. Çünkü kendisini o insanlara karşı sorumlu hisseder.

Bir gün hiç planlarında olmayan rutinin bozan bir olayla burun buruna gelir Tomek. Çubuk şeker almak için dükkana giren bir kıza sırılsıklam aşık olmuştur. Kız bu bakkalda her şey olmasına çok şaşırır ve asıl bulmak istediğini sorar: “Burada Qjar Nehri’nin suyundan var mı peki? Tomek şaşırır çünkü böyle bir nehrin varlığından bile haberi yoktur. Suyun olmadığını öğrenen kız şekerin ücretini ödeyerek çıkıp gider.

Kimsesi olmadığı için büyükbaba dediği Icham’dan Qjar Nehri’nin tersine aktığını, kutsal bir dağın ardında bittiğini, azalacağı yerlerde arttığını ve bu suyu içen kişinin ölümsüz olacağını öğrenir. Ancak bunların rivayet olduğunu daha önce oradan su getirebilen olmadığını işitse de kafasına koyar Tomek; buraya gidecek ve kıza istediği o suyu getirecektir.

Tomek zorlu yolculuğu esnasında eşeği ile ilgilenip yemek hazırlayan bir kadınla tanışır: Marie. Tomek bu kadından içinde uyuyup kaldığı ormanın “Unutuşun Ormanı” olduğunu öğrenir. Marie ona ormanda bulunduğu sürece hiçbir seveninin onu hatırlamayacağını eğer bu ormandan hiç çıkamazsa bugüne kadar onunla yaşayan, tanışan hiç kimsenin onu hiç yaşamamış olarak kabul edeceğini isminin bile onlara bir şey ifade etmeyeceğini anlatır.

Tomek’in yolculuğu Marie ile birlikte devam eder. Marie gerçek aşkın önemini vurgulayan hayat hikayesini anlatır. Ancak Tomek anlatamaz çünkü hatırlamaz. Bu da tek bir anlama gelir; kız da şu anda bu ormandadır. Marie eşinin mezarının olduğu yere gelince ziyaretini yapıp geri dönmek ister ve Tomek yolculuğuna yalnız devam eder.

Sihirli çiçeklerin etkisiyle halüsinasyonlar gören Tomek gözünü açtığında kendini Parfümcüler Köyü’nün başkanının evinde bulur. Tomek buraya Yelken adlı bir çiçeği koklayıp bayıldığı için onu bulan köy ahalisi tarafından bulunup getirilmiştir. Bu köy bu tür olaylara çok alışıktır; bayılan kişileri köye getirirler ve herkesin kendisine özel olan sihirli kelimeleri bulana kadar sesli bir şekilde kitap okurlar. Tomek için uygulanan uyandırma süreci ise iki ay sürer.

Başkandan kendisine günlerce kitap okuyan Hannah isimli kızı dinlediğinde onun bakkalına gelen kız olduğunu anlaması fazla vaktini almamıştır. Ve kızın kendisine bırakmış olduğu mektubu okumasıyla yolculuk daha anlamlı bir hal kazanır. Kız ailesinden kalan tek şey olan kuşunu yaşatmak için bahsettiği o suya ihtiyacı vardır.

Tomek hemen yola çıkamaz, çünkü yoğun kış bir süre daha orada kalmasını gerektirir. Kış sonunda ise cesur bir kaptan okyanusun diğer tarafına Tomek ile birlikte gitmek ister. Zira burada yaptıkları muhteşem parfümleri başka yerlere satmaları gerekir.

Yolculuk, daha önce altından geçenlerden bir daha haber alınamayan gökkuşağının görünmesiyle daha heyecanlı bir hale gelir. Gökkuşağına yaklaştıkça gemi akıma kapılır ve artık yönlendirme yapılamaz. Doğruca gökkuşağının altına gider.

Gökkuşağının altından geçmeyi tercih eden, bir kişinin bile atlayıp geri dönmediği mürettebatın sonunu, Hannah ve Tomek’in karşılaşmasını ve suyu bulup bulamadıklarını merak ediyorsanız Tersine Akan Nehir kitabının tamamını okumanız gerekir.

Keyifli okumalar…

Yazan: Sibel Çetin

Tersine Akan Nehir Yorumları

ya neden sonu yok

CiddimisinizYaa • 21-05-2018 22:39