Tanrıların Arabaları

Tanrıların Arabaları
Kitabın Yazarı:Erich von Daniken Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Artemis Yayınları Yayınlandığı Yıl:1969 Sayfa Sayısı:232 ISBN:9786051420356 Kitap Puanı:6.7 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:94,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Tanrıların Arabaları - Erich von Daniken

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gizem, Kişisel Gelişim Orjinal Adı:Erinnerungen an die Zukunft: Ungelöste Rätsel der VergangenheitÇeviren:Aslı Gizem Korkmaz

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tanrıların Arabaları Özet

Tanrıların Arabaları Tanrı Bir Astronot Muydu?

Öncelikle Tanrıların Arabaları kitabını okurken dini inançlarınızı bir tarafa bırakmanız gerekiyor. Dinine kuvvetli bir bağ ile sarılı olmayanların akıllarını karıştıracak tarzda bilgiler var. Ben okurken zorlandım açıkçası. Okumayı beklediğim tür, bu denli kafamda soru işaretleri bırakacak cinsten değildi. Bilinmezliklerle dolu evrene farklı bir bakış açısıyla bakmaktan hiçbir zarar gelmeyeceğini unutmayalım.

Osmanlı'nın en başarılı denizcilerinden biri olan Piri Reis dünya haritasını nasıl çizmiştir sizce? Bize öğretilen gemisiyle kıtalararası gezen Piri Reis'in gözlemleriyle çizdiğidir. Ancak bilim adamı Piri Reis'in çizdiği haritada her detayın yer aldığını ve bu detayların ancak 1952'de uzaydan çekilebilen görüntülerle eşleştirildiğinde neredeyse birebir uyduğunu öne sürüyor. Peki Piri Reis tepeden bir bakış açısıyla çizmeyi nasıl başarabildiğini soruyor? Piri Reis'in uzaylı dostları mı vardı?

Mayaların, Mısırlıların eski uygarlıkların ancak bilgisayarların yapabileceği hesaplamaları o zamanki imkanlarla yapabilmeleri bir mucizedir. Matematik ve astronomi konusunda bu kadar ilerlemeyi nasıl başarmışlardı?

Peki duvarlara resmettikleri şekillerde neden düzgün kıyafetli insanlar yer alıyordu? Amerika ve Afrika'da benzer çizimlerin olması tesadüf müdür?

Şüphesiz ki insanlar uzaya gittiğinde indikleri gezegendeki canlılar onlardan korkacak, sığınaklarına geçip gizlice izleyeceklerdi. İnsanlık onlara birçok teknoloji sunacak, dünyadan onlara yenilikler sağlayacaktı. İnsanlığın da başına gelen böyle bir durum olabilir mi?

Dini kitaplarda İncil'de, Tevrat'ta Tanrı'nın oğullarını kadınlarla döllediklerine ve ürediklerine dair ayetlereyer verilmiş. Kuran'ın burada geçmemesi benim için ilginç ve eksikliktir. Günümüze kadar korunmuş değiştirilmeden gelebilen tek kitap Kuran-ı Kerimdir.

Lut kavmi helak olmadan önce şehre iki melek gelir ve Hz. Lut'a ailesini alıp şehri terk etmesini zamanın daraldığını söyler. Hz. Lut ailesini ikna etmeye çalışır ancak kimse ona inanmaz.İki melek tekrar gelip zamanın daraldığını söyler. Hz. Lut tek başına şehri terk etmesinin adından şehir yerle bir olur. Melekler neden bu kadar aceleciydiler? Tüm bunların yaşanacağı saat belli miydi?

Ayrıca felaketten önce insanların betimlediği rokete benzer araçların olduğu açıktır. Bu da bir tesadüf müdür?

Bunların hepsinin bir soru kalmaması için arkeoloji, metalurji, tarih gibi alanlarda uzman birçok bilim adamının birarada sistemli titiz çalışması gerekmektedir. Günümüzde de devam eden en büyük eksiklik budur. Arkeologlar tarihi bulgular üzerinde detaylı düşünmüyor, konunun üzerini kapatıyorlar. Aksine özverili bir çalışma benimsense geçmişimizdeki bilinmezliklere dair yepyeni bir ufuk açılmış olacak.

Uzay teknolojisini duymuşsunuzdur. Bugün kullandığımız teflon tava bile uzay teknolojisinin ürünüdür. Uzaya gidildiğinde orada sorunsuz bir şekilde gidiş-dönüşün sağlanması, astronotlara hayati koşulların mümkün kılınması için yapılan çalışmaların hepsi günlük hayatımızda kullandığımız birçok şey olarak bize geri dönmüştür. Her yıl yüz milyonlarca dolar harcanan uzay çalışmaları bu şekilde kazanca da dönüşmüştür. Günlük hayatımıza katkıları olmaya da devam edecektir. Birkaç yıl öncesine kadar Mars'a yolculuğa imkansız gözüyle bakılırken şimdi orada hayat belirtilerinin mümkün olabileceğinden bahsediliyor. Hatta orada bizim gibi zeki varlıklara bile rastlamak mümkün olabilir! Bilim adamları bunun inancını taşıyor. Geri dönüş alabilme umuduyla sürekli uzaya sinyaller gönderiliyor. Yazar bunun yerine onların anlayabileceği melodi vb. tarzda seslerin olması gerektiğini sinyallerin anlamsız olacağını belirtiyor.

Erich von Daniken, amacının dine başkaldırı olmadığını bilimin görevinin her şeyi sorgulamak olduğunu ve dogmatik düşüncelerle bilginin yalnızlığa terk edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bilim adamının görevi sorgulamaktır, diyor.

Dünya, sonsuz evrende küçücük bir yıldız. Sayısını bilmediğimiz sayıda gezegen var. Acaba bizim bilmediğimiz, başka gezegenlerde başka hayatlar sürdüren zeki varlıklar gerçekten var mı? Yoksa biz yalnız mıyız?

Yazan: Zeynep Petek

Tanrıların Arabaları Soruları ve Cevapları

Tanrıların Arabaları kimin eseri?

Erich von Daniken

Tanrıların Arabaları türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gizem, Kişisel Gelişim

Tanrıların Arabaları kaç sayfa?

232

Tanrıların Arabaları Yorumları

bir çok kitap evinde arayıp ankara da bulduğum her okuduğumda tüylerimi diken diken yapan kitap... güzel bir özet kitabı da ayrıca tavsiye ederim

EZGİ BALCIOĞLU • 09-12-2016 14:52

10 numara roman mutlaka okuyun

17-12-2016 23:43

70 mişli yıllarda okumuştum.

09-03-2017 21:35

kitaptan 70 li yıllarda haberim oldu. ama inançları sarsmak için yazılmış diye duyunca okumamıştım. oysa bir kitapla sarsılan inanç zaten çürüktür. keşke o zaman okusaymışım. yazık bir çok şeyde çok zaman kaybetmişim çook... nihal ercan

01-01-2018 16:07

ilginç ve güzel bir kitap konusu çok farklı o açıdan tavsiye ederim

18-12-2019 15:27

tanrı bir astronot muydu ile bu kitap aynı mı

12-05-2022 20:09

okumak istediğim bir kitap ama pahalı pdf varsa paylaşın lütfen

25-02-2023 16:17

ben türkçe dublaj filmini arıyorum kitapların filmlerinide ekleseniz siteniz daha faydalı olur

05-12-2023 19:59