Taht Oyunları

Buz ve Ateşin Şarkısı 1 Taht Oyunları
Kitabın Yazarı:George R. R. Martin Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Epsilon Yayınları Yayınlandığı Yıl:1996 Sayfa Sayısı:847 ISBN:9789944824354 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Taht Oyunları - George R. R. Martin

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Fantastik, Bilim Kurgu Orjinal Adı:A Game of ThronesÇeviren:Sibel Alaş

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Taht Oyunları Özet

Farklı karakterler ve o karakterlerin bulunduğu farklı ortamlarla anlatılan Taht Oyunları, karmaşık gibi görünse de aslında öyle değil.

Tüm kurgu ‘kışın gelmesi’ üzerine dayalı olup akgezenler üzerine kurulu olsa da karakterlerin entrikaları daha da ön planda.

Yedi krallığın Kuzey kısmını yöneten Stark’lar yedi kişilik bir aileden oluşup gayrimeşru çocuk Jon ile sekiz kişilerdir. Kuzey’e hüküm süren Stark’lar için asıl olay ise Yedi Krallığın hükümdarı Robert ve ailesinin ziyaretiyle başlar.

Uzun zamandan beri görüşmeyen Nedd Stark ve Kral Robert; eki günleri yâd etmekten daha çok Robert’ın ihtiyaç duyduğu yardım için bir araya gelmişlerdir. Robert’ın sağ kolu yani Kral Eli ölmüştür ve Robert kral olarak sadece zevk, sefa sürdüğü için devlet işleriyle ilgilenmek istemez; bunun içinde yeni Kral Eli’nin güvenebileceği tek insan olan Nedd Stark’ın olmasını ister.

Nedd Stark her ne kadar bu teklifi reddetmek istese de eninde sonunda kabul etmek sonunda kalacaktır. Ama o vakte kadar Robert Baratheon’nun hanedanı Stark kalesini karıştırmaktan geri kalmayacaktır.

Kraliçe Cersei ve gizli aşığının sırrı Nedd Stark’ın küçük oğlu Bran’in bacaklarına mahal olmuştu. Jon, Stark’ların onu dışlamasına artık dayanamayıp, amcası ile beraber Sur’a gitmeye karar verip hayatını bir kenara atmıştır. Gün geldiğinde ise Nedd Stark, kızları Arya ve Sansa’yı da yanına alarak başkentte gitmiştir.

Baratheon ailesinin ziyareti, Stark’lara pahalıya patlamıştı. Kış Kalesinin leydisi olan Catelyn Stark, kocasını pas tutmuş gizemleri çözmesi için tehlikenin kalbine yollamıştı.

2. Aerys’in tahtan indirilip, Ejderhaları ve Targaryen soyunun yok edilmesinden sonra geriye Targaryen soyundan kalan Viserys ve Daenerys’ı bilseler de kimse onları umursamıyordu. Ejderhaların nesli tükeneli çok olmuştu ve ejderha kanı hala süregelmekteydi.

Dany abisi Viserys tarafından köle gibi yetiştirilerek, kaybettikleri Demir Taht’ın asıl sahibi olduklarını vurgulayıp bu uğurda her şey yapabileceğini dile getiriyordu. Tüm bunların yanı sıra birde kendisinin ejderha olduğunu savunup kardeşini bununla tehdit ediyordu. Gözü dönmüşlüğün verdiği hissiyatla kardeş kardeşle evlenir adetini bozarak Dany’i Khal Drago’ya karısı olarak satmıştır.

Gücün artık elinde olduğunu bilen Dany bir kraliçe ve khaleesi gibi davranarak ilk abisini öldürdü, sonra kocası ile gerçek bir ilişki kurdu ve daha sonra da tüm dünyaları yakıp kavuracak üç büyük güce sahip oldu.

Başkentte duran Stark ailesi için ise durumlar pek iç acıcı değildi. Arya sürekli yaramazlıklar yapıp, erkek gibi davrandığından ya da sürekli gerçekleri birilerinin yüzüne vurduğundan pek sevilen bir kız değildi. Sansa ise Kral Roert’ın oğlu Jofrrey ile evleneceğinden kardeşinin kendisini rezil etmesini istemiyordu. Ve sürekli bu uğurda çabalıyordu.

Nedd Stark ise hanedanın olağanüstü borçları, çözmesi gereken sırlarıyla uğraşıyordu. Birde açık etmemesi gereken kendi sırlarıyla… Nitekim sarayın Örümceği yani ‘ben her şeyi bilirim’i gerçekten de her şeyi biliyordu. Mali Müdürü serçeparmak ise Nedd Stark’a çarpırttığı laflarla nefes aldırmıyordu.

Kış Kalesinde ise Catelyn Stark, oğlu Bran’e bunun kimin yaptığını bulma niyetindeydi. İlk başta küçük şeytan Tyrion Lannister’dan şüphelense de; o cücenin bu işle hiçbir alakası olmadığını anlamıştı. Arkada daha büyük bir sır yatıyordu ve bunun içinde kocasını uyarması gerekiyordu.

Lakin bazı şeyler için zaman gereklidir. Aslında bizler ne kadarda şanslıyız. İstediğimiz bir mesajı anında karşımızdakine iletebiliyoruz. Ama o dönemin şartları için en önemli olan şey zamandı. Ve maalesef fazla bir zamanda yoktu.

Robert Baratheon ölmüştü. Nedd Stark sırları çözmüştü ve o sırları ifşalayamadan kendisi de ölmüştü. Geride kalan kızlarından Arya kaçaktı ve krallık tarafından aranıyordu. Sansa ise müstakbel eşi Joffery tarafından sürekli aşağılanıp, ölmüş babasına atılan ‘hain’ lakabıyla dalga geçiliyordu.

Nedd Stark’ın ölmesiyle düşmanlar harekete geçmişti. Herkes birbirine savaş açmaya başlamıştı. En önemlisi ise Kuzey’le Yedi Krallık düşman olmuştu. Hepsinin nedeni ise Kralın hain karısı Cersei idi.

Taht hak etmeyenlerin elindeydi. Ve o küçümsedikleri Daenerys Targaryen ise kocasını ve küçük bebeğini kaybettikten sonra bir orduya ve herkes tarafından efsaneleşen ama Dany’nin tekrardan hayata döndürdüğü üç ejderhaya sahip olmuştu. Ve şimdi sıra ise adaleti ve güzelliğiyle kendisine ait olan tahtı almaktaydı.

Uzun uzuna, karmakarışık bir kitap olsa da kendisini okutmasını biliyordu. Eğer fazla kafam karışır diye düşünüyorsanız dizisini de izleyebilirsiniz. Çünkü tıpatıp aynılar. Ama şahsen o duygu ve hissiyatları diziden alabileceğinizi sanmıyorum.

Taht Oyunları kitabındaki bölümler hemen hemen her başrol karakterin ağzından anlatılmıştı. Ama benim en sevdiğim karakter Daenerys Targaryen idi. Güçlü, güzel ve düşünebilen bir kadındı. Beni en çok şaşırtan nokta ise başrollerden biri olan Nedd Stark’ın ölmesi idi. Belirteyim diye söylüyorum; Taht Oyunları kitabında sonradan dirilenler yok, akgezenler haricinde. Ejderhalar devrini modern bir dille okumak isterseniz, buyurun derim.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Taht Oyunları Soruları ve Cevapları

Taht Oyunları kimin eseri?

George R. R. Martin

Taht Oyunları türü nedir?

Yabancı Romanlar, Fantastik, Bilim Kurgu

Taht Oyunları kaç sayfa?

847

Taht Oyunları Yorumları

kitabı çok ağır okuması çok zor diziyi izleyin daha iyi

14-05-2017 22:33

kitap çok kalın karakter isimleri çok zor okuması ço kzor oluyor takip edemiyorum dizisini izleyin daha iyi

31-05-2017 20:57

olum kitap çok güzel ya

13-09-2018 09:24

ilk önce dinimiz islamı öğrenmek gerek sonra bu kitapları okumalıyız yoksa bpzuluruz adamlar yasak aşkları ve ensest ilişkileri normalleştirmeye çalışıyorlar tıpkı 1984 adlı kitptaki gibi okumayın kardeşim

25-10-2018 20:03

taht oyunları konusu ile oldukça etkileyici ama kitap çok ağır karakterler çok fazla insan takip edemiyor okurken bu kadar zorlandığım bir kitap olmamıştı kim kimdir diye takip edeceğim diye kitabı anlayamıyorum

21-01-2020 21:46

kitap sonu ile dizi sonu aynı mı

23-10-2022 21:17

dizisi varken kitabını neden okuyayım

15-01-2024 20:05