Siyah Gözyaşı - Uyanış

Siyah Gözyaşı - Uyanış
Kitabın Yazarı:Aret Vartanyan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (04-04-2016) Sayfa Sayısı:424 ISBN:9786053110965 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Siyah Gözyaşı - Uyanış - Aret Vartanyan

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Siyah Gözyaşı - Uyanış Özet

Makro kozmos- mikro kozmos… Makro düzen- mikro düzen… Büyük düzen- küçük düzen. Dünya makro düzen, insan mikro düzen. İnsan makro düzen, böcekler mikro düzen. Evren makro düzen, dünya mikro düzen… Katman katman, iç içe geçmiş… Bazı insanlar gerçeğin farkında, bazıları çok yakın, bazıları farkında bile değil. Oysa her şey bütünün bir parçası! Günümüzde var olan çarpıcı gerçekler gözler önüne serilirken, gelecekten de haber veren, heyecan dolu, sürükleyici ve hiç bir şeyin tesadüf olmadığını tekrar düşündüren ve ispatlayan bir roman. Şimdi tek amaç vardı: Siyah Gözyaşı adlı dosyanın güvenliğini sağlayıp, onu asıl sahibine ulaştırmak ve ulaştığında dünyayı değiştirecek kişinin bir kadın olacağıydı…

17 yaşındaki Mert ailesinden çok ötede yaşayan, kalıplaşmış fikirleri kabul etmeyen biridir. İlk bilgisayarı alındığında büyük ağlar üzerinden milyonlarca kişiyle oynanan oyunları oynamaya başladığında ilk kez kontrolün kendinde olduğunu fark eder. Zamanla sanal üzerinden kişilerin birçok bilgilerine erişirken, kendine parasal anlamda da kaynak oluşturur. Mert hackerdır. Küçük cam fanus içinde odasında yaşayan Horus adında bir Japon balığı vardır. O Horus’a zavallı bir balık gibi baksa da Horus Mert’i ve diğer her şeyi gözlemleyen, hisseden bir balıktır.

Uluslar arası siber savaşlarda yer alan, global bir güce sahip olan Thot Mert’i keşfeder. Hermes’le çalışmaya başlayarak dönüşü olmayan bir yola girer. Hermes ağlar üzerinden Mert’e verileri sağlıyor ve sadece ne yapmasını söylüyordur. Hermes’in dünyayı değiştireceğine inandığı büyük ve gizli dosyasının adı: Siyah Gözyaşı’dır. Bunu zamanı gelene kadar saklamasını istediği kişi Mert’tir.

Zümrüt Selim ile evlidir. Günlerdir posta kutusuna her gün mesajlar alır. Selim ile hayatında olanlar, ailesi, işi, yaşamındaki hiçbir şeyin tesadüf olmadığıdır. Zümrütten istenilen ise hikayenin devamını kendinin yazmasıdır. Zümrüd-ü Anka sembolünden bahseder mesaj ve tek istediği artık harekete geçmesidir. Bunlar üzerine kocasına bir not bırakıp, doğduğu yere Nazilli’ye, teyzesinin ve kuzeni Demet’in yanına gider.

Yer yer Lucifer konuşur: O şeytanın oğludur. Tevrat’ta parlak yıldız, İncil’de sabahyıldızı, Latince’de ışık getiren, Kur’an-ı Kerim’de iblis anlamlarını taşıyan Lucifer, şeytanın kendisi olmadığını sadece babasının bedellerini ödediğini anlatır.

Hermes Amsterdam’da son on iki yıldır yaşayan ihtiyar bir adamdır. Anadolu’da bir köyde doğan, hayvancılıkla uğraşan bir ailenin çocuğudur. Bir gün köye gelen adamlar onun zekasının parlaklığını seçmecelerde fark eder ve burs kazanır. Önce İstanbul’da özel bir lisede okur. Sonra İngiltere’ye gider. Döndüğünde dünyanın ilk üçünde yer alan yazılım firmalarının birinde işe başlar.

İris; üvey babasını öldürdükten sonra yüzlerce insanın canını kolaylıkla almıştır. Ne çocukluğu ne de gençliğinde güzel anıları yoktu. Uyuşturucu tacirleri, fuhuş tüccarları, kara para aklayanlar, silah kaçakçıları… hem koruyucusu hem patronlarıydı. İşte İris adındaki bu kadının yeni görevi Türkiye’deydi. O Mayer’in direktifi ile Zümrüt’ü öldürmek için Nadya adıyla Nazilli’ye yollanır.

Mayer, New York’ta yaşayan, Hermes’in bir numaralı düşmanıyken, İris de onun adamıdır. Milyonların, milyarların geleceğini sanal dünya üzerinden ele geçirmeye çalışan diğer adamdır. Aynı zamandaki tek isteği Siyah Gözyaşı adlı dosyayı ele geçirmektir.

Ali ile Ayşe: Ali yaşadığı köyde keşfedilip başka bir dünyaya açılmıştı. Ayşe Ankara’da eğitimini tamamlamış memleketi Nazilli’de öğretmenliğe başlamıştı. Komşu çocukları olan Ali ve Ayşe bir süre sonra yakınlaşmaya başladı ve Ali tüm seçimlerine rağmen İstanbul’da yaşarken Ayşe’ye aşık olmaktan kendini alıkoyamadı. Ayşe ise zaten ona aşıktı. Kötü olan şey ise; Ali’nin erkek kardeşi de Ayşe’yi seviyordu ve Ayşe’nin yakınında olan oydu.

Nadya kısa sürede Zümrüt’le tanışıp bağlantıya geçti ve kurbanıyla arkadaş olmayı başardı. Zümrüt o dönemde kuzeni Demet’in kanser hastası olduğunu öğrendi ve bunu bilen tek kişiydi. Tedaviye ikna etme süresini yaşarken, kendisine verilen görevin bu olup olmadığı konusunda emin olmak istiyordu. Bütün planlar değişmişti. Mayer’in tarafından Hermes’in safına geçen Nadya hedefin yanlış olduğunu öğrendi artık tek amacı Zümrüt’ü ve kendi canını koruyup bir an önce verilen adrese İstanbul’a ulaştırmaktı. Bunu sağlayan ise Zümrüt’ün kocası Selim’di. Başından beri karısına tüm mesajları yollayan Hermes’le bağlantıda olan diğer isimdi. Bu arada Mert’in ailesi dosyanın peşine düşen Mayer’in adamları tarafından öldürülürken, Mert’in hayatını kurtaran balığı Horus oldu ve Mert sona doğru ilerlerken Selim’in yanındaydı.

Ali büyük seçimini yapmadan önce Ayşe ile birlikte olmuşlardı. Tek hayalleri sonsuza dek birlikte olmaktı. Ancak Ali öyle bir ana gelmişti ki yolculuğunun tek başına olmasına karar verdi.Kritik bir göreve atandığını, görev biter bitmez Ayşe’nin yanına döneceğini, ona olan aşkını söyledi. İnisinasyon süreci için Ali’nin Hermes olma sürecide başlamıştı. Tefekkür hücresinde geçirdiği bir buçuk yıldan sonra Ali köyüne uğradığında dünyası yıkılmıştı. Kardeşi ve Ayşe evlenmiş, Zümrüt adında çocukları olmuştu. Ali’nin yıllarca rüyalarında gördüğü, Zümrüt’e dedesi tarafından verilen Zümrüd-ü Anka sembollü anahtar… Zümrüt’ün amca diye bildiği Ali ya da babası diye bildiği Ali’nin kardeşi… Hiçbir şey tesadüf değildi!

Mayer Hermes’i öldürdüğünde artık sona gelinmişken Hermes’in düzeneği ile Mayer kendi kendini vurmuştu. Onun kullandığı teknoloji Hermes’in teknolojisinin çok gerisinde kalmıştı. Selim, Mert, İris ve Zümrüt güvenli evde ekranlar açılıp büyük perdede bu iki adamın karşılaşma görüntülerini merakla izlerken, sistemi aktif hale getirmeleri için Hermes direktifi vermişti. Şifreyi bilen sadece Zümrüt oldu ve artık Thot’un yönetiminde kimin olduğu tartışılmayacak şekilde netti.

Yazan: Pınar Çağlayan

Siyah Gözyaşı - Uyanış Konusu

Hayatı en iyi anlatan yazarlardan bir tanesi olan Aret Vartanyan yeni romanı Siyah Gözyaşı Uyanış ile hayranlarına yine hayatın içinden bir hayat dersi sunuyor.

Aret Vartanyan Siyah Gözyaşı Uyanış romanı ile bu kez okurlarını günümüz dünyasının yanından geleceğe de gönderme yapıyor ve gerçek dünya ile sanal dünya arasında sıkışan hayatlardan okumaya değer bir roman çıkartıyor.

Siyah Gözyaşı - Uyanış Soruları ve Cevapları

Siyah Gözyaşı - Uyanış kimin eseri?

Aret Vartanyan

Siyah Gözyaşı - Uyanış türü nedir?

Yerli Romanlar

Siyah Gözyaşı - Uyanış kaç sayfa?

424

Siyah Gözyaşı - Uyanış Yorumları

yazarı çok seviyorum kitabı alacaktım ama kitapçı 20ye satıyor kalsın dedim ucuzlayınca alırım artık

12-04-2016 00:08

internette daha ucuz arkadaşlar bizdeki kitapçı da 25e satıyor netteki fiyatları gösterdim o zaman oradan al dedi ben de internetten sipariş verdim merakla bekliyorum

14-04-2016 10:02

çok siradan bir kitap olmuş.koca kitabi okuyup sonunda bir seye varmaya çalişiyorsunuz ama varilacak yer diger kitap oluyor.okuduguma degmedi kisaca.ben aradigimi bulamadim.

21-04-2016 15:54

yine yüreğime dokundu yüreğine sağlık

28-09-2016 22:53

uyanış kitap özeti arıyordum burası çıktı doğru kitap mı acaba merak ettim pek edebi bir kitaba benzemiyor

29-10-2019 12:41

arkadaşım bu adamı çok seviyor ama ben bir türlü kitaplarını sevemedim

28-07-2022 19:53

hiçbir karşılaşma tesadüf değildir kitabı yok mu

13-07-2023 19:18

İnsanız Ayıbı Yok Siyah Gözyaşı - Uyanış Gitme Zamanı Çırılçıplak Aşk Gerçekten Yaşıyor musun? en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli