Şimşek Hırsızı

Percy Jackson ve Olimposlular 1 Şimşek Hırsızı
Kitabın Yazarı:Rick Riordan Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Egmont Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2009 Sayfa Sayısı:364 ISBN:9786051110455 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:83,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Şimşek Hırsızı - Rick Riordan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Şimşek Hırsızı Özet

Percy Jackson, sorunlu bir çocuktur. Altıncı sınıfa gitmekte ve bu durumda altı kez okuldan atılmıştır. Kendisinde disleksi, hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıklar bulunduğunu düşünmektedir. En son gittiği okulunda Kıvırcık isimli bir arkadaşı ve çok sevdiği Bay Brunner öğretmeni vardı. Bay Brunner önderliğinde bir geziye çıktıklarında kendisinden pek hazzetmeyen Bayan Dodds da onlarla birlikte gelmişti. Bayan Dodds zaten Percy'yi hiç sevmezdi. Percy'nin hata yapmasını kolluyordu. Percy ufak bir hata yaptığında hemen başına üşüşmüş, ceza vermeye çalışmıştı ancak bu sırada tuhaf şeyler olmaya başladı. Bayan Dodds, Percy'yi öldürmeye çalışırken Bay Brunner, kalem görünümlü kılıcını Percy'ye vererek Bayan Dodds'un kuma dönüşerek ölmesine yardım eder ve ardından hiç kimse Bayan Dodds'un var olduğunu hatırlamaz. Kıvırcık ve Bay Brunner hariç.

Percy, yaptığı hatalar nedeniyle o okuldan da atılmıştır. Yazın annesi ve üvey babasının yanına gitmek zorundadır. Kıvırcık dönüş yolunda tuhaf davranmaya başlar. Eve döndükten sonra Percy ve annesi bir tatile çıkmaya karar verir. Tatil de bir fırtınaya yakalanırlar ve hikaye başlar. Annesi ve Percy'yi korumakla görevli olan Kıvırcık, Percy'yi alır korunaklı yaz kampına götürmeye çalışırlar. Peşlerinde bir canavar vardır. Canavar annesini alır ve Percy, Kıvırcık ve kendisini kurtarır. Ancak annesini almıştır. Kampa gittiğinde babasının bir Yunan Tanrısı olduğunu öğrenir. Hangisi olduğunu bulmaya çalışırken Deniz Tanrısı Poseidon, oğluna sahip çıkar.

Üç büyük Tanrı; Zeus, Hades ve Poseidon arasında savaş çıkmaktadır. Zeus'un ilk şimşeği çalınmış ve Zeus bunu Poseidonun kahraman oğlu Percy'nin yaptığını düşünüyordur. Percy'ye bu şimşeği bulması için görev verilir. Şimşeğin Hades de olduğu düşünülür. Ve bu şimşeği bulmak için yalnızca on günü kalmıştır. Bulamazsa büyük bir savaş çıkacaktır. Athena'nın kızı olan Annabeth ve bir Satir olan Kıvırcık ile birlikte yola çıkar.

Hades'in yer altı dünyası Los Angeles da bulunmaktadır. Oraya gitmek için otobüse binerler ancak Bayan Dodds'un ruhu ve arkadaşları onları yakalamaya çalışır. Paraları ve eşyalarını kaybeder ancak riski atlatırlar. İkinci gün de tren ile paraları yettiğince giderler. Bir noktada amcası Zeus, Percy'ye bir sınav gönderir. Bir aslanı yenebilirse sınavı geçecektir. Percy suya atlayarak bu sınavı geçer. Babası Poseidon onu suda korur. Ve bir haber yollar. Tekrar trene bindiklerinde Kıvırcık ve Annabeth'e olanları anlatır. Gidecekleri yere o para ile varamazlar. Yolda inerler ve karşılarına Savaş Tanrısı Ares çıkar. Ares onlara para verir, karınlarını doyurur. Ares'in ayarladığı otobüs ile giderken yolda bir oyun salonu görürler. Karınlarını doyurmak için içeriye girerler ancak orada vaktin nasıl geçtiğini anlamayarak beş gün kalırlar. İlk şimşeği bulmak için sadece bir günleri kalmıştır.

Büyük bir hızla oradan ayrılarak Los Angeles'e gelirler. Ve Hades'i bulurlar. Ancak İlk şimşek Hades de değildir. Hades'in de görünmezlik kaskı kaybolmuştur. Eğer kaskı Hades'e getirirse, annesinin kurtulacağını söyler. İlk şimşek, Percy'nin çantasından çıkar. Zeus'un yanına gitmek için yola çıktıklarında karşılarına Ares çıkar. İlk şimşeği de Hades'in kaskını da onun çaldığını öğrenirler. Percy, Ares ile savaşır ve savaşı kazanır. Annabeth'i ve Kıvırcık'ı kamp alanına geri gönderir. Kaskı da Hades'e gönderir. Ve Zeus'un yanına giderek ilk şimşeği de ona verir. Babası Poseidon'u da gören Percy, babasının kendisiyle gurur duyduğunu anlar. Geri döndüğünde görevleri tamamlamış, annesini kurtarmıştır. Yaz biter, ve Percy bir sonraki yaz yeniden gelmek üzere, kamp alanından ayrılarak annesinin yanına gider.

Değerlendirme:

Kitap çok sürükleyici, okudukça içine hapsediyor insanı. Çocuk kitabı ama yetişkin kişilerde kesinlikle okumalı diye düşünüyorum. Şimşek Hırsızı serisinin ilk kitabı olan eser, serinin diğer kitaplarını okumak için de büyük merak uyandırıyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Şimşek Hırsızı Soruları ve Cevapları

Şimşek Hırsızı kimin eseri?

Rick Riordan

Şimşek Hırsızı türü nedir?

Yabancı Romanlar, Fantastik

Şimşek Hırsızı kaç sayfa?

364

Şimşek Hırsızı Yorumları

serinin tüm kitaplarını okudum çok güzeldi filmlerini de yapmaya başladılar ama ilk film kötüydü ben kitaplarını tavsiye ederim

13-01-2021 16:18

karakterler harika harika bir film evreni çıkar ama ilk filmi çok kötü yapmışlardı netflix falan alsada seri haline getirse

05-07-2022 00:51

tahmini sınav sorularını da paylaşır mısınız

13-04-2023 23:34

kitabın karakterleri hakkında da bilgi verin lütfen

05-02-2024 23:21