Posta Kutusundaki Mızıka

Posta Kutusundaki Mızıka
Kitabın Yazarı:Ali Ural Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Şule Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 (01-01-2014) Sayfa Sayısı:191 ISBN:9789756841357 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Pandora:120,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Posta Kutusundaki Mızıka - Ali Ural

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Posta Kutusundaki Mızıka Özet

Ali Ural 1959 Samsun doğumlu, birçok ödüle ve başarıya sahip bir yazardır. Aynı zamanda editörlük yapmış ve kendi yayın evini kurmuştur. Posta Kutusundaki Mızıka ise yazarın deneme türünde ki yaklaşık dokuz eserinden ilkidir. 1999 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca yazarın deneme türündeki son eseri 2016 yılında yayımlanmıştır.

Posta Kutusundaki Mızıka unutulan mektubun kefaretidir.

Daha önce hiç mektup aldınız mı? İçi burum buram anlam kokan… Posta Kutusundaki Mızıka kitabını elinizde ise almışsınız demektir. Hem de 61 tane ve hepsi “Sevgili Dost” ile başlayan.

Zaten bakıldığında Ali Ural’ın tüm kitaplarının ya şiir ya da deneme olduğunu görüyoruz. Posta Kutusundaki Mızıka da tamamen mektuplardan oluşuyor. Ali Ural bazen bir vapurdan, bazen sonbahardan bazen de sonbaharı kıskanıp gelen kıştan yazmış mektuplarını. Sadece kendi dediklerini değil, başka üstatlarında dediklerini katmış yazılarına. İmam Şafiî’den tutun da Aristo’ya kadar herkesin sözüne değer verircesine size ulaşmaya çalışmış.

Sevgili Dost,
Kuyumcu bir arkadaşın var mı, mizanını ve mihenk taşını ödünç alabileceğin? Cesaretin var mı sözlerini ve yazdıklarını tartıp ölçmeye? Mürekkebin var mı; neden durakladın? Valery, “Her şey bir duraklama ile başlar” der, demek başladın.
Sevgili Dost,
Özledim seni. Özlem yazdırıyor; ödeyerek telifimi. Schumann, “Çalarken seni kimin dinlediğini umursama” diyor.
Bende umursamıyorum, kimin dinlediğini. (Posta Kutusundaki Mızıka-A.Ali Ural)

Bu sözlerinde de bahsini geçirdiği gibi kimin dinlediğini umursamadan, özgürce yazılmış mektupları. Kimseyi kayırmadan içinden geçenleri bir kâğıda dökmüş ve okuyucuya sunmuş. Aslında hayatı sorgulamaktan ziyade insanları sorguluyor. Bir bilge gibi kullanmış kelimelerini de. İnsanı ister istemez bir derinliğe itiyor.

İlk mektubunda, mektup yazmaya karar verdiğinden ve bunun postacılar tarafından heyecanla karşılandığından, sonraki mektupta ise hayattan bahsediyor. Attığın bir adıma bile derin anlamlar yüklüyor. Her mektubunda sanki okuyucuyla gerçekten dostmuş gibi konuşuyor, nasihat vermekten ziyade sorular sorarak o nasihatleri okuyucunun kendi kendine bulmasına olanak sağlıyor. Mesela soruyor bir mektubunda;

Sevgili dost,
Sevgi nedir?
Nedir seni uykularından vazgeçirecek şeyler? (Posta Kutusundaki Mızıka- A.Ali Ural)

Bu soruyu sorarak bitirdiği mektubunda ise televizyon izlemeyi uykularından daha çok sevenler ile balık tutmayı uykularından daha çok sevenleri örnek gösteriyor. Başka bir mektubunda insanların çizdiği sınırlardan bahsediyor esefle. İnsan yoktu ve sınır yoktu diyor. Başka bir mektubundan mucizeden ve sahibinden bahsediyor.

Daha başka bir mektubuna birisinden bahsederek başlıyor. Bu bahsettiği kişinin krallarla arasının iyi olmadığını söylüyor. Ölüm diyor adına da. Sevgili Dost, Ölüm alkışlanıyordu (Posta Kutusundaki Mızıka- A.Ali Ural) diye bitiriyor en sonunda. Sayfaları ileriye doğru çevirdikçe Ali Ural’ın uhrevi dünyasında buluyoruz kendini. Kimi ayetlerden örnekler veriyor dediklerine. Ve hatta bir mektubunda izlendiğini düşünmek bir delilik belirtisi de, izlenmediğini düşünmek ne diyerek Allah’ı işaret ediyor. Sözün özünü Allah her şeyi bilir demeye getiriyor.

Üstelik mektuplarında anlattığı küçük hikâyeler sayesinde insanın yüzü gülüyor. Okuduktan sonra mektup yazmak isteyeceğiniz bir kitap ancak Ali Ural kadar iyi yazabilir miyiz, bilmem.

Ama şu denilebilir ki; ateist olan birisi dahi bu kitapta kendisi için bir yer bulabilir. Çünkü Ali Ural bu mektupları dost için yazmış. Kendisini dost olarak gören herkes bu kitabı alıp okuduğunda kendisi için yazıldığını gerçekten hissedebileceği bir mektup bulabilir. Öyle ki kitap elimde iken, Ali Ural’ın sorularına kendi kendime cevap verdiğimi fark ettim. Başucunuzda duracak ve her gece okuyacağınız bir kitap olabilir. 61 gününüze 61 güzel mektup…

Yazan: Senagül YILDIZ

Posta Kutusundaki Mızıka Soruları ve Cevapları

Posta Kutusundaki Mızıka kimin eseri?

Ali Ural

Posta Kutusundaki Mızıka türü nedir?

Deneme

Posta Kutusundaki Mızıka kaç sayfa?

191

Posta Kutusundaki Mızıka Yorumları

kelimeleri çok güzel kullanmış duygulara hitap eden bir kitap

03-02-2017 17:56

oldukça güzel bir kitaptı okuduğunuza değiyor

23-02-2017 19:10

ateist olan birisi dahi kendisi için yer bulur ne demek tam olarak anlamadım herhangi bir inanç veya inançsızlik etiketiyle mi okumaliyiz bu kitabı

29-07-2018 02:14

buradaki puani neden dusuk anlamadim posta kutusundaki mizika guzel bir kitap okumadan mi puan veriyorsunuz anlamiyorum

12-01-2020 23:58

çok güzel bir kitaptı siteniz için tavsiye bu tarz kitaplarda kitaplardan alıntılar da paylaşsanız çok faydalı olacağını düşünüyorum

26-05-2022 11:22

pdf bulmaya çalışıyorum yardımcı olun

06-03-2023 20:53

özette alıntı kısımlar var belirtmeniz gerek

22-12-2023 23:45