Oscar ve Çilek Kokulu Kız

Oscar ve Çilek Kokulu Kız
Kitabın Yazarı:Şafak Uysal Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Doğan Egmont Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9786050914528 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:28,60 TL KitapYurdu:31,37 TL e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Oscar ve Çilek Kokulu Kız - Şafak Uysal

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Oscar ve Çilek Kokulu Kız Özet

Oscar ve Çilek Kokulu Kız kitabında on altı tane köpek cinsi ve kısmen kurtlar yer alıyor. Karakterleri arasında hiç insan bulunmuyor ve yirmi dört bölümden oluşuyor. Kitabın sonunda yazar ve köpeği hakkında bilgiler bulunuyor. Ayrıca kitapta geçen bazı ayrıntılar (uzay mayosu, K9) ile ilgili bilgiler “Faydalı Bilgiler” başlığı altında, gerçek köpekler ile ilgili bilgiler de “Unutulmayan Köpekler” başlığı altında okura sunuluyor. Son olarak ise kuşe kağıda basılmış renkli sayfalarda kitapta yer alan köpek türleri hakkında bilgi ve resimler yer alıyor.

Üslubu ve içeriği bakımından ortaokul seviyesindeki okurlara hitap eden kitap, pek çok köpek türünden bahsettiği ve bu türler hakkında epey bilgi verdiği için köpeklere ilgi duyan her yaştan okura da hitap ediyor.

Her şey, Oscar’ın Karma Irklar Okulu’na gitmesiyle başlıyor. Orada üç önemli arkadaş edinen Oscar, hem sevinçli hem de üzüntülü günler geçiriyor. İlk olarak kulübe arkadaşı olan Minik’le tanışan Oscar, onun çok kaba biri olduğunu düşünüyor. Ama zamanla arkadaşına alışıyor ve onu olduğu gibi kabulleniyor. Ayrıca arkadaşını tanıdıkça biraz ön yargılı davrandığını da anlıyor. Daha sonra ise bir sokak köpeği olan Laika ile tanışıyor. Başlarda Laika’dan pek hoşlanmasa da zamanla onun da garip tavırlarına alışıyor. Laika’dan sonra Oscar, kendisi için en önemli kişi olan Zilli’yle tanışıyor. Zilli’yi çok seviyor ve önemsiyor. Hatta onun için Alex’i ortadan kaldırmak gibi tehlikeli işlere de atılıyor. Ama Alex’le arasındaki problem sadece Zilli’den kaynaklanmıyor. Çünkü Alex sadece Zilli’ye değil, neredeyse gücünün yettiği herkese zarar veriyor. Böylece Oscar hem Zilli’yi hem de diğerlerini kurtarmak için Alex’le başa çıkmaya çalışıyor. Bu süreçte en büyük yardımcıları da dostları oluyor.

Sık sık okuldan kaçan Oscar, bir gün yine okuldan kaçarken Alfa’ya yakalanıyor. Alfa da Oscar’ı Paşa’nın odasına götürüyor. Paşa, Oscar’ı ceza olarak Karma Irklar Okulu’na gönderiyor. Adına ceza dense de bu değişiklik Oscar için ödül oluyor. Hemen ertesi gün Alfa, Oscar’ı Karma Irklar Okulu’na götürüyor. Oscar bu cezaya sevinse de okula ulaşınca biraz çekiniyor. Alfa gittikten sonra da okul alanına girmeden bekliyor. O sırada da ensesine şiddetli bir tokat yiyor. Yediği tokatla neye uğradığını şaşıran Oscar, henüz tanışmadığı dostunun arkasından okula gidiyor.

Az sonra Oscar, tüm öğrencilerin toplandığı alana geliyor ama yerini bir türlü bulamıyor. Daha sonra kendisi gibi Golden Retriever olan bir kız ona yardım ediyor. Çilek kokulu yardımsever kız Oscar’ı çok etkiliyor. Ama Oscar o gün şaşkınlığı yüzünden bu kızla tanışmayı unutuyor.

Daha sonra tüm köpekler, kulübelere yerleşmek için rehber öğretmenlerin yanlarına gidiyorlar. Oscar böylece ensesine tokat atanın, kulübe arkadaşı olduğunu öğreniyor. Kulübeye giderken de yeni arkadaşı hakkında epey fikir sahibi oluyor. Çok iri ve epey kaba biri olan arkadaşının isminin Minik olduğunu öğrenince de çok şaşırıyor.

O gün kulübe arkadaşına alışmaya çalışan Oscar, ertesi sabah kulübe bekçisi Rex ile tanışıyor. Kulübe bekçisi Rex’in kapı çalışından pek hoşlanmasa da onun sayesinde ilk dersine gidiyor. İlk ders olan “Stratejik Koruma” dersinde öğretmeni Bond’la ve Laika’yla tanışıyor. Okula alınmadan önce sokaklarda yaşayan Laika’nın uzaya gideceğini öğrenince de hem şaşırıyor hem de üzülüyor. Bu tanışma sırasında Laika’ya çilek kokulu kızdan bahsediyor. Laika da bu kızı bulması için Oscar’a yardım etmeye çalışıyor.

Akşam olunca Laika, Oscar ile Minik’in kulübesine gelerek çilek kokulu kız hakkında öğrendiği şeyleri Oscar’a anlatıyor. Onları duyan Minik de o kızı tanıdığını, hatta adının Zilli olduğunu söylüyor. Böylece Oscar, çilek kokulu kızın “İz Takibi” öğretmeninin kızı Zilli olduğunu öğreniyor. O akşam Minik hem Laika’yla tanışıyor hem de Oscar’a bilmediği pek çok şey anlatıyor. Ertesi gün bu üç yeni arkadaş ortak derste Zilli’yle tanışıyorlar. Böylece dörtlü tamamlanıyor ve macera başlıyor.

Yazan: Firdevs AÇAR

Oscar ve Çilek Kokulu Kız Soruları ve Cevapları

Oscar ve Çilek Kokulu Kız kimin eseri?

Şafak Uysal

Oscar ve Çilek Kokulu Kız türü nedir?

Çocuk Kitapları

Oscar ve Çilek Kokulu Kız kaç sayfa?

256

Oscar ve Çilek Kokulu Kız Yorumları

çok güzel bir hikayesi var benimde golden bir köğeğim var okurken hep o geldi aklıma

28-12-2019 12:48

oscar ve çilek kokulu kızın özeti için çok teşekkür ederim bir tek burada bulabildim ve çok mutlu oldum

19-01-2020 12:33