Orman Çocuğu Mogli

Orman Çocuğu Mogli
Kitabın Yazarı:Rudyard Kipling Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:117 ISBN:9789755098159 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:43,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Orman Çocuğu Mogli - Rudyard Kipling

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Orman Çocuğu Mogli Özet

Orman Çocuğu Maugli, ormanda büyüyen bir çocuğun yaşamını anlatırken sevgi, dostluk ve cesaret gibi pek çok konuda mesajlar veriyor. Çeşitli hayvanların yer aldığı kitap Hindistan’daki bir ormanda geçiyor. Böylece kitap hayvanlarla ilgili çeşitli bilgiler verirken Hintler’in inançlarından da izler taşıyor. On yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitap basit ve akıcı dili sayesinde kolayca okunuyor.

Bir gün Seenoe Ormanı’nda yaşayan kurt ailesinin inine bir insan yavrusu gelir. Kaplanın avlamaya çalıştığı bu insan yavrusuna kurt ailesi sahip çıkar. Kaplan bu duruma epey kızar ama Anne Kurt’un sert çıkışı karşısında hiçbir şey yapamaz. Anne Kurt insan yavrusunu çok sever ve ona Maugli adını verir. Bir süre sonra insan yavrusunu da yavrularının arasına katan Anne Kurt ve Baba Kurt yeni yavrunun sürüye kabul edilebilmesi için ailecek toplantıya giderler. Minik insan yavrusu, Ayı Baloo’nun kefil olması ve Kara Panter’in kurtlara verdiği boğa avıyla sürüye kabul edilir. Böylece Maugli uzun bir süre kurt sürüsünün içinde yaşayarak adeta onlardan biri olur. Ama yıllar geçtikçe kurt sürüsünün genç üyeleri Kaplan’dan etkilenmeye başlar ve bu yüzden Maugli sürüden atılır. Bu olay Maugli’yi çok etkiler ve Kaplan yüzünden sürüden atıldığı için bir gün kaplanın postuyla geri döneceğini söyleyerek sürüden ayrılır.

Sürüden ayrılan Maugli insanların arasına karışır. Böylece Maugli yıllar önce kaybettiği annesi Messua’ya kavuşur ve kendisine çok iyi davranan bu kadını çok sever. Zamanla insanlara da alışır ve çobanlık yapmaya başlar. Maugli çobanlık yaparken kardeşi Gri Kurt onu ziyarete gelir ve ona haberler getirir. Bu sayede Maugli Kaplan’dan öç almanın planlarını kurar ve Gri Kurt da ona yardım eder. Nihayet büyük gün gelir ve Maugli, Gri Kurt ve kurtların başkanı Akela sayesinde sığır sürüsünü yönlendirerek Kaplan’ı öldürmeyi başarır. Maugli Kaplan’ın kürkünü almaya çalışırken köyün yaşlı avcısı Maugli’yi görür ve çok para edecek olan kürkü almak ister. Ama Maugli bu kürk ile kurt sürüsünün arasına yeniden döneceği için yaşlı avcıyı başından savar.

Yaşlı avcı o gün Maugli’ye düşman olur ve tüm köy halkını Maugli’ye karşı kışkırtır. Maugli köye döndüğünde insanlar tarafından taşlanır ve ormana kaçar. Tüm bunların üstüne bir de köylülerin Messua ile kocasını kendisine baktıkları için öldüreceklerini öğrenir. Hiçbir insanı öldürmek istemeyen Maugli köylülere çok sinirlenerek Messua ve kocasını kurtarmak için plan yapar. Bu plan sayesinde Messua ve kocası kurtulur. Köylülerin işkenceleri yüzünden yaralanan Messua, Maugli’nin ilk defa insan kanı görmesine sebep olur. İnsan kanı görmek, hem de çok sevdiği bir insanın kanını görmek Maugli’yi çok etkiler. Böylece Maugli tüm insanların köyden gitmesi için plan yapar.

Planın baş kahramanları olan Fil Hathi ve üç yavrusu diğer hayvanlarla bir olup köyü yaşanmayacak hale getirir. İnsanlar köylerini terk etmemek için epey direnseler de sonunda çaresiz kalırlar. Köy böylece boşalır ve Maugli yine hayvanlarla beraber rahatça yaşamaya başlar. Mutlu günler Won Tolla adında yaralı bir kurt sürüye gelene kadar devam eder. Kızıl köpekler tarafından ailesi yok edilen Won Tolla kızıl köpeklerin yaklaştığını sürüye haber verir. Neredeyse tüm sürü kaçıp gitmeyi düşünürken Maugli kalıp savaşmakta ısrar eder. Sonunda Maugli’nin de istediği gibi savaşmaya karar verirler. Maugli o zamana kadar öğrendiği bilgiler ve boa yılanı Kaa sayesinde kızıl köpekleri yok edecek bir plan yapar.

Nihayet planın uygulanma zamanı gelir ve Maugli planda kendine düşen tüm görevleri başarıyla yerine getirir. Sıra kurtlarla kızıl köpeklerin savaşmasına gelince tüm kurtlar da ellerinden geleni yaparlar. Bu savaşta kurtlar tüm kızıl köpekleri etkisiz hale getirirler. Ama başta Akela olmak üzere pek çok kardeşlerini de kaybederler.

Editör: Firdevs AÇAR

Orman Çocuğu Mogli Soruları ve Cevapları

Orman Çocuğu Mogli kimin eseri?

Rudyard Kipling

Orman Çocuğu Mogli türü nedir?

Çocuk Kitapları

Orman Çocuğu Mogli kaç sayfa?

117

Orman Çocuğu Mogli Yorumları

isim mogli mi yoksa maugli mi anlamadım iki farklı isim kullanılmış yanlış mı var özette ona göre yazacağım

08-02-2020 22:52

yeni filmini izledim baya güzeldi filmi ararken kitabını buldum merak ediyorum filmden çok farklımı buradaki özet aynı gibi duruyor ama okumaya değer fark var mı onu bilmek istiyorum

14-03-2022 22:01

kitabı okumadım filmini izledim özet çıkartacağım ama aynı mı merak ettim

03-10-2022 18:04

filmi çok güzeldi konusu roman ile farklı mı merak ediyorum ona göre özet yazacağım

18-06-2023 23:11

özet ödevini sayfanızdan yaptım helal edin

03-04-2024 21:58