Okul Evde Başlar

Okul Evde Başlar
Kitabın Yazarı:Fatih Kalkınç Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Fer Yayınlandığı Yıl:2011 (01-11-2011) Sayfa Sayısı:296 ISBN:9780372000245 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Okul Evde Başlar - Fatih Kalkınç

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Okul Evde Başlar Özet

Fatih KALKINÇ'ın "Okul Evde Başlar" adlı kitabı on beş bölümden oluşuyor. Bölüm başlarında o bölümlerde anlatılan konularla ilgili resimler bulunuyor. Ayrıca her bölümün başında o bölüme ait kaydı izlemek için karekod bulunuyor, bu karekodlarla veya internet sitesinden kitaba ait kayıtlar izlenebiliyor. Kitapta karikatürlere, özlü sözlere, şiirlere ve hikayelere de yer veriliyor.

1. BÖLÜM: ZEKÂ

İlk bölümde zekânın oluşumu, gelişimi ve türleri anlatılıyor. Duygusal zekâ olan EQ'nun öneminden bahsediliyor.

2. BÖLÜM: EMPATİK YAKLAŞIM

Bu bölümde empatinin sadece kişinin kendisini karşısındakinin yerine koymasıyla gerçekleşmediği, empatinin tamamlanması için kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyduktan sonra onu anladığını belirtmesi gerektiği anlatılıyor. Empati ile sempati arasındaki farka değiniliyor. Empatide beden dilinin öneminden bahsediliyor.

3. BÖLÜM: DAVRANIŞLAR

Bu bölümde çocukların isimlerinin ve anne-babaların çocuklara hitap şekillerinin çocukların davranışlarına etkileri anlatılıyor. Ayrıca ait olma isteğinin de davranışları etkileyebileceği örnekle açıklanıyor. İlgisizlik, güç çatışması, intikam duygusu ve yetersizlik duygusunun da çocukların olumsuz davranışlar sergilemesine neden olabileceği gözler önüne seriliyor. Olumsuz davranışların nasıl olumluya çevrileceği maddeler halinde sıralanıyor.

4. BÖLÜM: SORUMLULUK DUYGUSU

Bu bölümde farklı anne-baba tutumlarına ve bu tutumların çocuklar üzerindeki etkilerine değiniliyor. Hata yapmanın da bir öğrenme yolu olduğu, bu yüzden çocukların hata yapmaktan korkmalarını engellemek ve yaptıkları hataları olgunlukla karşılamak gerektiği anlatılıyor.

5.BÖLÜM: ÖZGÜVEN

Bu bölümde çok yüksek beklentilerin, olumsuz beklentilerin ve çifte standartların çocukların özgüven gelişimine olumsuz etkileri anlatılıyor. Özgüven gelişimi için nasıl davranılması gerektiği maddeler halinde açıklanıyor.

6. BÖLÜM: SEN ÇOK ÖZELSİN!

Bu bölümde tahtadan varlıkların hikayesi anlatılarak, çocuklara özel olduklarını hissettirmenin önemi vurgulanıyor.

7. BÖLÜM: DİNLEME

Bu bölümde çocukların, anne-babayı dinlemesine engel olan farklı anne-baba tutumları anlatılıyor. Çocuklar dahil insanların anlaşılmaktan kastettiklerinin dinlenmek olduğu örneklenerek gözler önüne seriliyor. Çocuklarla iletişim kurarken göz teması kurulmasının, bunun için de aynı boy hizasına gelinmesinin gerekliliği vurgulanıyor. Dinlemek için çok fazla konuşulmaması ve sorularla çocukların bunaltılmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Ayrıca kapalı tepkinin iletişimi kestiği, açık tepkinin ise iletişimin devamını sağladığı örneklerle açıklanıyor.

8. BÖLÜM: PROBLEMLERİ NASIL ÇÖZERİZ?

Bu bölümde problemlerin çözümü için "alternatifleri araştırma" yani sorunun çözümü üzerine düşünüp farklı öneriler sunma, "problemi sahiplenme" yani sorunun kime ait olduğunun bulunmasıyla sorunu ortadan kaldırma, "ben mesajları" yani 'sen' ile başlayan suçlayıcı cümleler yerine 'ben' ile başlayan, sorunu ve kişinin duygularını açıklayan cümleler kullanma olmak üzere üç yöntem anlatılıyor.

9. BÖLÜM: KARDEŞLER ARASI İLİŞKİLER

Bu bölümde anne-babaların büyük çocuk, ortanca çocuk, küçük çocuk ve tek çocuğa karşı genel tutumlarından bahsediliyor. Kardeş kıskançlığıyla mücadele etmede fayda sağlayacak öneriler maddeler halinde anlatılıyor.

10. BÖLÜM: CİNSİYET EĞİTİMİ

Bu bölümde çocukların kıyafet ve oyuncak seçimlerinin çocuğun cinsiyetine uygunluğuna dikkat edilmesinin gerekliliği vurgulanıyor. Ayrıca kız çocukların anneyi, erkek çocukların babayı örnek aldığı ve farklı cinsiyetlerdeki çocukların yedi yaşına gelmeden odalarının ayrılması gerektiği hatırlatılıyor.

11. BÖLÜM: SORUMLULUK GELİŞTİREN DİSİPLİN YÖNTEMİ

Bu bölümde, çocukların yanlış davranışları karşısında verilen ceza ile yanlış davranışın sonucuna katlanmak arasındaki fark açıklanıyor. Çocukların yanlış davranış yüzünden karşı karşıya kalacağı yaptırımın yanlış davranışla ilgili olması ve mantıklı bir açıklamasının bulunması gerektiği anlatılıyor.

12. BÖLÜM: AİLE TOPLANTISI

Bu bölümde aile toplantısının faydaları ve nasıl olması gerektiği örnek verilerek anlatılıyor.

13. BÖLÜM: TELEVİZYON

Bu bölümde televizyonun aile hayatı ve aile içi iletişim üzerindeki zararları, çocukların kişilik gelişimi ve zihinsel gelişimi açısından etkileri, verdiği zararların nasıl önlenebileceği ve yarara çevrilebileceği anlatılıyor.

14. BÖLÜM: VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

Bu bölümde, çocuğun ders çalışması için öncelikle neden ders çalışması gerektiğini bilmesinin gerekliliği üzerinde duruluyor. Etkin dinleme için gereken koşullar açıklanıyor. Verimli çalışma için gerekenler anlatılıyor. Çoğu çocuğun söylediğinin aksine beynin yorulmadığı vurgulanıyor. Hedef koymanın faydaları hatırlatılıyor. Beyni etkin kullanma için yazarak tekrar etme yöntemi özellikle tavsiye ediliyor. Çalışmayı engelleyen faktörlere değiniliyor.

15. BÖLÜM: SON PAYLAŞIM

Bu bölümde yazarın anne-babaları motive edici sözleri, güzel dilekleri ve fayda sağlayacak küçük önerileri yer alıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Okul Evde Başlar Soruları ve Cevapları

Okul Evde Başlar kimin eseri?

Fatih Kalkınç

Okul Evde Başlar türü nedir?

Çocuk Kitapları

Okul Evde Başlar kaç sayfa?

296

Okul Evde Başlar Yorumları

çok faydalı bilgiler var tavsiye ederim çok yardımcı olacaktır

10-11-2018 17:50

ben pek beğenmedim pek işe yaramıyor fatih kalkınç sevdiğim ve takip ettiğim bir isim ama bu kitabı pek olmamış

31-05-2019 23:09

öğretmen sınav için verdi okudum güzeldi o kadar güzeldiki kitabın tamamı akılda kalıyor sınav soruları da o yüzden kolay geldi tavsiye ederim

30-03-2022 13:28

çok güzel bir kitaptı

09-01-2023 17:13