Muhafız

Muhafız
Kitabın Yazarı:Selman Kayabaşı Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yakın Plan Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:272 ISBN:9786055027216 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:52,80 TL D&R:60,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Muhafız - Selman Kayabaşı

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Muhafız Özet

Teşkilat; Türk tarihinin temelinden beri var olan, bir devleti hangi devletin devam ettireceğine, nasıl yönetileceğine, kimin başa geçeceğine karar veren bir örgüttür. Sadece Türkler için değil tüm dünya için çalışmakta ve Tapınak ile savaşarak, dünyadaki temel gücü kendi üstünde toplamaya çalışan, ulusal ve gizli bir örgüttür.

Tapınak; İstanbul'un fethinden itibaren kurulmuş, Dünya'ya hükmetmeyi amaçlayan bu amaç dahilinde Teşkilat ile savaşan gizli ve ulusal bir örgüttür.

Canfer, MIT'e bağlı gizli bir ajandır. Görev için Sabbah'ın yanında bulunmaktadır. Aynı zaman da Rus bir ajan olan Stella ile de aşk yaşamaktadır. Ancak Stella, Canfer'i korumak için bazı bilgiler verir. Canfer'in en kısa zamanda onu oraya gönderen Affan Alkan tarafından öldürüleceği, kardeşi İlker'in kaderinin aynı olacağını Stella'nın ise onu kurtarabilecek belgelere sahip olduğunu anlatır. Ancak Canfer ona inanmaz ve Stella'yı öldürerek İlker'i kurtarmak için İstanbul'a kaçar ancak İlker'in çoktan MİT için çalıştığını öğrenir.

İlker gizli bir görev için Filistin'e gönderilmiştir. Mescid-i Aksa, Kudüs gibi yerleri, yanında yardımcısı Ayman ile birlikte gezmektedir. Ancak görevinin ne olduğunu anlamamıştır. Filistin'de bulunan bir camii'ye gidecekken yol da kendisi gibi mühendis olan ve MIT için çalışan arkadaşı Semih'in intihar ettiği haberini öğrenir. Derhal hocası Tunç Aybal'ı arar. Tunç Aybal ona gizli bir şifre vermiştir. Bu şifreyi çözer. Camii'ye gittiklerinde gizli sırrı yine anlamaz Kerim. Kendisinin öldürüleceğini düşünür ancak daha sonra babası Kemal'in cenazesi olduğunu anlar. İmam tarafından eline bir not verilir. İlker notu çözer ve gitmesi gereken yere gider. Orada bulunan kişi ona bazı sırlar verir ve babasının görevini kendisinin aldığını söyler.

Mustafa Kemal, sabah uyandığında Abdülhamit'in doktorunun kendisine buluşma getirdiğini öğrenir. Hemen Abdülhamit ile buluşmak üzere yola çıkar. Yol da şifreleri çözerek buluşma mekânını bulur. Mahzen gibi bir yere girer. İçeriye girdiğinde tarih hocası Tevfik, Abdülhamit'in damadı Enver Paşa'nın da orada bulunduğunu görür. Az sonra Abdülhamit, Teşkilatın başı Affan ve Sultan Vahdettin içeriye girer. Devletin durumundan, Teşkilat ve Tapınak'ın görevlerinden Mustafa Kemal ve Enver Paşa'ya bahsedilir. Görüşme sonunda Enver Paşa sürgüne gönderilir ve salondan kovulur. Mustafa Kemal'e ise ülke kurma görevi verilir.

MİT başkanı olan Affan Alkan, Garih Üzeyir ile birlikte gizli bir mekâna giderler. Orada Teşkilatın başında bulunan Sungur Bey ile görüşür. Sungur Bey görevlerin gizliliğinden, şimdiye kadar yapılan şeylerden, Tapınak'dan Affan Alkan'a bahseder. Affan Alkan MIT'e sızmış bir düşmandır. Sungur Fırat bunun farkında olsa da farkında olduklarının Affan Alkan farkında değildir. Bir gece gizlice Affan Alkan'a haber gelir. Sabbah'lar Affan Alkan'ın öldürüleceği haberini verir. Affan Alkan ise haberi alır almaz Sungur Fırat'ın ölüm emrini verir ancak emir verdiği kişi Sungur Fırat'ın adamıdır ve kendisini öldürmek ile görevlidir. Affan Alkan orada öldürülür.

Değerlendirme:

Kitabın en başında kurgu olduğu yazsa da gerçekmiş gibi gelen olaylar, insanı kitabın içine çekiyor. Galiba karakterlerin gerçek hayatta var oluşundan kaynaklanan bu durum, insanı çok etkiliyor. Teşkilat, Muhafız ve Hanedan kitaplarından oluşan Teşkilat başlığı altında birleştirilen serinin ikinci kitabı olan Muhafız, günümüz olayları, yakın tarih ve geçmişimizle ilgili bazı bilgiler veriyor. Kitap bittikten sonra ise doğru mu yanlış mı diye araştırma yapmaktan, sorgulamaktan kendinizi alamıyorsunuz. Hem düşündüren hem öğreten, sorgulatan, akıcı üslubu ile dikkat çeken bir eser.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Muhafız Soruları ve Cevapları

Muhafız kimin eseri?

Selman Kayabaşı

Muhafız türü nedir?

Yerli Romanlar

Muhafız kaç sayfa?

272

Muhafız Yorumları

insanın bakış açısını değiştiren harika bir eser. özet de çok güzel olmuş. emeğinize sağlık

29-07-2020 17:00

teşkilat kitabını okumuştum güzeldi bunu fazla sevmedim

18-11-2022 19:20

pdf koyun okuyalım

26-03-2024 17:26