Matematiğin Kaç Canı Var

Matematiğin Kaç Canı Var
Kitabın Yazarı:Merve Uygun Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Cezve Çocuk Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:200 ISBN:9786052297186 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:106,25 TL KitapYurdu:106,45 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Matematiğin Kaç Canı Var - Merve Uygun

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Matematiğin Kaç Canı Var Özet

Merve Uygun'un yazdığı Matematiğin Kaç Canı Var? adlı çocuk kitabı, matematiği hiç sevmeyen ve matematikten çok korkan Can'ın matematikle barışma hikâyesini anlatıyor. Fantastik kurgusuyla okurlarını pek çok kez zamanda yolculuğa çıkaran kitap; Fibonacci sayıları, dokuz sayısının özellikleri, pi sayısı ve kafes çarpımı gibi matematik konuları hakkında bilgiler veriyor. İlk kez 2018 yılında Cezve Çocuk tarafından yayımlanan kitap, Yavuz Girgin'in çizdiği siyah-beyaz resimlerle süsleniyor. Kitaptaki resimler hem okurların hikâyeyi gözlerinde canlandırmalarına olanak tanıyor hem de mancınığın ve pi sayısının neye benzediğini bilmeyen okurlara bunlar hakkında fikir veriyor. Kitap, 198 sayfa ve 8 bölümden oluşuyor. Kitaptaki bölümlerin adları:

● Mancınıktan İks Fırlatma
● Dinozorların Boyu Adına, Güç Can'da Artık!
● Sayıların Tavşanları, Hücuuuum!
● Gizemli Not Top Secret!
● Karanlık Dehlizler Can'ı Yıldıramaz!
● Dokuzun Sırrını İfşa ve Yüce Pi
● Gizli Görev, Zavallı Furkan
● Can'dan Artistik Hareketler ve Furkan İçin Ağıt

"Matematiğin Kaç Canı Var?" Özeti

Bir sabah Can, ekmek almak için bakkala gidiyor. Tam ekmeği alıp dönecekken annesinin bir şey daha istediğini hatırlıyor. Ama o şeyin ne olduğunu bir türlü bulamıyor. Bu küçük sorununu bakkal amcayla paylaşıyor ve bunun üzerine bakkal amca duvardaki garip bir tablonun önünde duruyor. Böylece Can üzerinde yalnızca x olan garip tabloyu fark ediyor. Az sonra ise bakkal amca tabloyu duvardan indiriyor ve Can'ın yanına getiriyor. Can da üzerindeki işaretin çarpı olduğunu düşündüğü ancak bakkal amca sayesinde x olduğunu öğrendiği tabloya aniden dokunuveriyor. Böylece geçmiş zamanlardan gelmiş gibi duran bir çocuk ortaya çıkıyor ve bakkal Ömer Amca ile Can'ı alıp geçmişe götürüyor.

Neler olup bittiğini anlayamayan Can, kendisini birden çok farklı bir dünyada buluyor. Az sonra ise adının İbrahim olduğunu öğrendiği çocuk sayesinde Büyük Selçuklu Devleti'nin başkenti İsfahan'da olduklarını anlıyor. Ayrıca bakkal Ömer Amca'nın aslında büyük bilgin Ömer Hayyam olduğunu ve oraya da mancınıklarla ilgili bir problemi çözmek üzere çağrıldığını fark ediyor. Bu zaman yolculuğu sırasında mancınıkların hedefine yakın bir yerde durup büyük bir tehlike atlatıyor. Neyse ki can havliyle mancınığın tam olarak nereyi hedef aldığını hesaplamayı başararak koca bir taşın altında kalmaktan kurtuluyor. Bu sayede Ömer Hayyam'dan pek çok iltifat da alıyor. Oradaki işleri bitince kendi zamanlarına geri dönüyorlar ve Can biraz zor olsa da annesinin ekmekten başka ne istediğini hatırlayarak alacaklarını alıp eve dönüyor.

Bir başka gün Can, babasıyla kedileri Ninja'nın aşısını yaptırmak üzere Fibo Veteriner Kliniği'ne gidiyor. Babasının acil bir işi çıkmasının üzerine bir süre klinikte babasını beklemek zorunda kalıyor. Bu sırada kliniğe bir posta güvercini geliyor ve önce veteriner Fibo Naci Bey sonra da Can, güvercinin ayağındaki notu alıp okuyorlar. Böylece ikinci zaman yolculuğu başlayan Can, kendisini Fibo Naci Bey'le Pisa şehrinde buluyor. Fibo Naci Bey'in Pisa'daki evinden balonla bir çiftliğe gidiyorlar. Tavşanlar tarafından ele geçirilen çiftlikte işler pek yolunda gitmiyor ve Can, tavşanların esiri oluyor. Çiftliğin lideri durumundaki Baba Tavşan, Can'a bazı bilgiler veriyor ve kendisinin kaç yıldır bu çiftlikte yaşadığını ve gelecek yıl çiftlikteki tavşanlarının sayısının kaça ulaşacağını bulursa onu serbest bırakacağını söylüyor.

Can, uzun zamandır aç kaldıkları için ne bulurlarsa kemirmeye başlayan tavşan sürüsünden kurtulmak için canla başla soruların cevaplarını bulmaya çalışıyor. Sonunda Fibonacci sayıları sayesinde ikinci sorunun cevabını buluyor ama ilk soruyu nasıl çözeceğini bilemiyor. Bu sırada Can esir düşerken kaçmayı başaran Fibo Naci Bey ve balonu kullanan Cüce de Can'ı kurtarmak üzere balonla çiftliğin üzerine geliyorlar. Fibo Naci Bey, pek çok yiyecek vererek Baba Tavşan'ı çiftliği boşaltıp yavrularıyla ormana gitmek için ikna ediyor ve Can'ın bulamadığı sorunun cevabını da kolayca söyleyerek Can'ın kurtulmasını sağlıyor. Böylece sapasağlam bir şekilde kendi zamanlarına dönmeyi başarıyorlar.

İkinci zaman yolculuğundan bir süre sonra Can, okulda son derse girerken sırasında kağıttan bir gemi buluyor. Gemiyi açınca kağıdın üzerinde gizemli bir not olduğunu görüyor ve bu notu çözüp yeni bir maceraya atılıyor. Okulun zemin katında başlayan bu macera sırasında pek çok zorluk yaşasa da sonunda hedefe ulaşmayı başarıyor. Ulaştığı yerde Pi adlı devle ve Pisagor'la tanışıyor. Pisagor'dan Matrakçı Nasuh'un bulduğu kafes yöntemiyle çok basamaklı sayıları kolayca çarpmayı öğreniyor ve beden eğitimi öğretmeni Nasuh Bey'e iletmesi gereken emaneti alarak okula dönüyor. Bu macera sırasında Can, kendisini takip eden meraklı arkadaşı Furkan'ın dev Pi'nin eline düştüğünü fark ediyor ama olayların heyecanından ötürü Furkan'ı unutuyor. Sınıfa dönünce ise Furkan'ın hâlâ geçmiş zamanda kaldığını anlayarak çok üzülüyor ve hikâye böylece sona eriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Matematiğin Kaç Canı Var Soruları ve Cevapları

Matematiğin Kaç Canı Var kimin eseri?

Merve Uygun

Matematiğin Kaç Canı Var türü nedir?

Çocuk Kitapları

Matematiğin Kaç Canı Var kaç sayfa?

200

Matematiğin Kaç Canı Var Yorumları

tavsiye ederim çok mükemmel bir kitap

11-11-2023 10:45