Masal Terapi

Masal Terapi
Kitabın Yazarı:Judith Malika Liberman Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Doğan Novus Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:288 ISBN:9786050925357 Kitap Puanı:5.2 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Amazon:29,45 TL D&R:30,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

5.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı
Giriş Yap Üye Ol

Masal Terapi - Judith Malika Liberman

Kitap Türü:Kişisel Gelişim Çeviren:İstem Erdener

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Masal Terapi Özet

Masalların çocuklar için yazıldığı söylenir. Halbuki araştırmalardaki iddialar bilinenden epey farklı. Literatürde masalları ilk kez sistemli bir şekilde incelediği belirtilen Grimm Kardeşler aracılığıyla, aslında sıradan halkın inanç ve sözleri olan masalların, aristokratların köylülerin hayatına ilgi duymasıyla birlikte eğitimli sınıfa hitap etmeye başladığı görülür. Okuma yazma bilmeyen insanların sözlü kültürüyle büyüyen bu anlatılar, aristokrasi ile birlikte erkek egemen dünyanın boyunduruğu altına girer ve eril bir dille yazıya geçirilir. Zamanla daha kaba ve müstehcen olan içerik değiştirilerek, erdemli olma adına aile yaşantısına ve çocuklara yönelik şekillenir.

Liberman da, kurduğu medeniyete ve bir arayış hikayesine hapsolmuş modern insan için anlattığı bu masallarla, okurlarını bir oyuna davet ediyor. Bu oyun; önce sorunumuzu düşünmemizi, sonra kitapta yer alan elli dört farklı bölümden birini rastgele seçmemizi istiyor. Her bölümde bir masal, bu masalın verdiği mesaj, sonra yazmaya yönlendiren bir seyir defteri, akan güne eklemlenebilecek bir alıştırma ve en son da konuya ilişkin Rabindranath Tagore, Hafız, Mevlâna gibi bilgelerden alıntılar bulunuyor. Tüm masallar, farklı geleneklerden gelen hikmetten esinlenmiş izlenimini uyandırıyor. Doğu’nun mistisizmi de, Batı’nın heterodoks inançları da bu masallarda bir şekilde yerini buluyor. İnancı esas alan, yaşamı mucize olarak gören ve tüm cevapların zaten içimizde olduğunu söyleyen yazar, masallarıyla çözüm değil deneyim vadediyor.

Aşramlarda hayatının sözünü arayan şakirtler, kalbiyle bakmayı gösteren köylüler, sabretmeyi anlatan çiftçiler, sıkıntılarla baş etmeyi öğreten ustalar, geçmişin pişmanlığı ile geleceğin endişesi arasına sıkışmadan anda kalmayı başaranlar, azizlere yol gösteren münzeviler, yolcuya ayna olan çobanlar, incinmekten korktuğu için mutluluklarını erteleyenler, birikimini doğanın kendisinden alan bilgeler, varlığının anlamsızlığını hissederken dünyayı değiştirebilecek gücü keşfeden işçiler; bu masalların kahramanları oluyor.

Peki bu kitap bize neler söylüyor? Tek bir düşe ihtiyaç vardır belki. Belki de bir yerlerde gerçekleştirilmeyi bekliyordur. Erteleme, iste, vazgeçme, peşinden git. Değişim evvela kendimizle başlar. İlkin geride bıraktıklarından vazgeç. Karşına çıkan sıkıntılardan ise kaçma, öğrenmek için devam et. Korkunu ağırla. İncinmekten korkma. Kalkanlarını indir. Bu yolda acılar öğretmenin olsun. İniş ve çıkışlar muhakkak. Önce yavaşla. Bazen sadece dur, hiçbir şey yapmadan doğru zamanı bekle. Zıtlıklarla dolu bu dünyaya ötekinin gözleriyle bak. Bu evrenin binbir çeşit renginden biri olarak dünyaya sağlayabileceğin katkıyı unutma. Seni sen yapanın eksiklerin olduğunu hatırlayarak mükemmelin ardında koşma. Bulunduğun anı kaçırmadan, ölçülü olmak için değil sadece tecrübe etmek için yaşa. Ama basit yaşa. Daha az şeye ihtiyaç duyarak her yeni günle tekrar ve tekrar şaşır.

Evet, kitap bunları söylüyor. Söylemekle kalmıyor, doğrudan işaret ediyor. Peki hayat, bu hap bilgilerle yaşanabilecek kadar tekdüze bir çizgiden mi ibaret? Savaştan kaçan birine “sana saldıranlar yapabileceğinin en iyisini yapıyor” diyebilir misin? Ya da ekmek parası dahi kazanamayan bir insana “azla yetin” diye akıl verebilir misin? Ya da eve hapsedilmiş bir kadına “önceliklerini kendin belirle” diyerek nasihat edebilir misin?

Murathan Mungan, Şairin Romanı’da der ya: “Çarenin olmadığı yerde, yol çaredir.” diye. Bu kitap bazıları için beylik sözlerle dolu bir anlatı, bazıları için hatırlama vesilesi, bazıları için yeni bir başlangıç umudu olabilir; ancak her halükârda, deva bulmak için çıkılacak bir yolculuğun çağrısına karşılık gelir.

Editör: Ceren GÖL

Masal Terapi Yorumları

kitaptaki masal özetlerini görmeyi dilerdim. ne yazıkki yardımcı olmadı. özet kitabın arka kapak yazısı gibi olmuş. editörlere rica ediyorum. dikkat edilmeli. özet olarak en kapsamlı site burası, siteye çok teşekkür ederim 🙏

03-06-2021 13:17

kitabın özeti değil karışık bir değerlendirme tarzında olmuş özet çıkarırken daha özenli olmanızı rica ediyorum

03-06-2021 15:23