Mars'ta Sel

Mars'ta Sel
Kitabın Yazarı:Zübeyir Tokgöz Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786050828535 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:77,00 TL KitapYurdu:77,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Mars'ta Sel - Zübeyir Tokgöz

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mars'ta Sel Özet

Zübeyir Tokgöz’ün yazdığı Mars’ta Sel, fantastik bilim kurgu türünde bir çocuk kitabı. 160 sayfadan oluşan kitapta toplam 9 bölüm bulunuyor. İlk 8 bölüm, hikâyeyi içerirken “Kaptan Dağhan’ın Not Defterinden” başlığına sahip sözlük niteliğindeki son bölüm de kitapta geçen 32 kavramın anlamlarını okurlara sunuyor. Başta gezegenler olmak üzere uzaya dair pek çok kavram hakkında detaylı bilgi içeren bu bölüm, özellikle küçük okurların kitapta görüp anlamını bilmedikleri kelimeleri öğrenmeleri açısından büyük kolaylık sağlıyor. Hikâye oldukça heyecanlı bir şekilde başlasa da neredeyse kitabın yarısına kadar epey yavaş ilerliyor. Özellikle ilk bölümler Mars hakkında yoğun bilgi içeriyor, asıl macera ise kitabın yarısından itibaren başlayıp sonlara doğru zirveye ulaşıyor.

Timaş İlk Genç tarafından ilk kez 2018 yılında yayımlanan eser, yayınevinin Özgür Romanlar dizisinde yer alıyor. 10 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitabın pek çok sayfasında Berk Öztürk’ün çizdiği siyah beyaz resimler bulunuyor. Oldukça sevimli bir çizgiye sahip olan resimler, kitaba zenginlik katarken çocukların hikâyeyi zihinlerinde canlandırmalarına da yardımcı oluyor. Büyük bir kısmı Mars’ta geçen hikâyede Dağhan ve Denizhan adlı kardeşler ile Robot Muncuk, Irmak ve Irmak’ın anne-babasının da aralarında bulunduğu bilim insanları gibi az sayıda karakter yer alıyor. Ayrıca büyük ve oldukça gelişmiş bir uzay aracı olan Gezgin Perde ile daha küçük ve pratik bir araç olan Binit de kitaptaki önemli detaylar arasında bulunuyor.

Mars’ta Sel Özeti

Hikâye, kitabın başkahramanlarından olan Dağhan’ın Mars’ta geçen oldukça tehlikeli ve heyecanlı bir rüya görmesiyle başlıyor. Dağhan’ı uykusundan uyandırıp bu ilginç rüyadan kurtaran kişi ise kardeşi Denizhan oluyor. Dağhan’ın uyanmasından kısa bir süre sonra iki kardeş, Türk Uzay Kurumu’nun Aksaray’da kurduğu bir tesisteki işlerini halletmek üzere Ankara’dan yola çıkıyorlar. Ancak Robot Muncuk’un verdiği kötü bir haber üzerine daha tesise giriş yapamadan tekrar yollara düşmek zorunda kalıyorlar.

Robot Muncuk, Kaptan Dağhan ve Denizhan’a Mars’taki Türk Gözlemevi’nden imdat çağrısı aldığını ve Mars’ın uydusu olan Phobos’a büyük bir göktaşının çarpma ihtimalinin bulunduğunu haber veriyor. Kaptan Dağhan ile Denizhan da Mars’a gidip gözlemevindeki bilim insanlarını kurtarmayı hedefliyorlar. Ancak Mars’a ulaştıkları zaman şiddetli bir Mars fırtınasıyla karşılaşıyorlar. Göktaşını durdurup Phobos’u kurtaramayacak olsalar da bilim insanlarını ve onların bunca zaman boyunca elde ettikleri gözlem sonuçlarını kurtarmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.

Fırtınadan zarar görmemek için Gezgin Perde’den çıkan bir hava koridoruyla gözlemevine ulaşıyorlar. Ancak gözlemevine girip içeriyi kontrol ettiklerinde yalnızca Irmak adında küçük bir kız çocuğu buluyorlar. Gözlemevindeki Orhan ve Nilgün adlı bilim insanlarının çocuğu olan Irmak sayesinde tüm bilim insanlarının Annie Mağarasına gittiğini öğreniyorlar. Böylece küçük kızı da yanlarına alarak Annie Mağarasına doğru yola çıkıyorlar.

Gezgin Perde mağaraya varınca Kaptan Dağhan ve Denizhan, Irmak’ı Robot Muncuk’la beraber Gezgin Perde’de bırakarak mağaranın içine giriyorlar. Uzunca bir süre bilim insanlarını aradıktan sonra neredeyse umutsuzluğa düşüp pes edecekken mağaranın içindeki bir başka mağarayı keşfediyorlar ve bilim insanlarının bu gizli mağaradaki ilginç bir nesneden örnek almaya çalıştıklarını görüyorlar. Ancak göktaşının Phobos’a çarpmasına çok az bir zaman kaldığı için örnek alamadan hep birlikte hızlıca Gezgin Perde’ye dönüyorlar.

Bilim insanlarını kurtarıp Mars yüzeyinden ayrıldıkları sırada Phobos’a çarpan göktaşı parçalarının Gezgin Perde’ye isabet etmesiyle yeniden Mars yüzeyine düşüyorlar. Neyse ki Gezgin Perde fazla zarar görmediği için kısa sürede yeniden havalanmayı başararak tekrar yola çıkıyorlar. Kuraklığıyla bilinen Mars’ta lav akıntıları ve kızıl çamurlardan oluşan korkunç bir sele şahit olan kahramanlar son anda da olsa hayatlarını kurtardıkları için seviniyorlar ancak bilim insanlarının aklı gizli mağaradaki ilginç nesnede kalıyor, Kaptan Dağhan ile Denizhan ise babalarının vasiyeti üzerine anne-babaları için Mars’ta yaptırdıkları ve son bir kez ziyaret edemedikleri anıt mezarı düşünüyorlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Mars'ta Sel Soruları ve Cevapları

Mars'ta Sel kimin eseri?

Zübeyir Tokgöz

Mars'ta Sel türü nedir?

Çocuk Kitapları, Bilim Kurgu

Mars'ta Sel kaç sayfa?

160

Mars'ta Sel Yorumları

bu kitapları nereden buluyorsunuz

29-02-2024 18:53