Küçük Erkekler

Küçük Erkekler
Kitabın Yazarı:Louisa May Alcott Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1871 Sayfa Sayısı:150 ISBN:9789751016452 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:29,15 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Küçük Erkekler - Louisa May Alcott

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Little Men: Life at Plumfield with Jo's BoysÇeviren:Öner Kemal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Küçük Erkekler Özet

Nat Blake, henüz on yaşında fakir bir çocuktu. Bir sokak çalgıcısı olan Nat, babasını kaybetmiş ve yetim kalmıştır. Bay Laurance Nat'i bir mahzende bulmuş ve onu Bhaer çiftinin okuluna göndermişti. Bay ve Bayan Bhaer çok merhametli, sevgi dolu bir çiftti. Okulda toplamda on iki çocuk bulunuyordu. Bu çocuklardan bazıları: Yarım, Papatya, Robin, Dick Brown, Billy, Teddy ve Tommy Bangs'di. Nan ise aralarına sonradan katılan bir kızdı. Tommy, çok yaramaz ve eğlenceli bir çocuktu. Tommy ile Nat çok çabuk kaynaştılar. Nat, okuldaki çocukların hepsini çok sevmişti. Nat'in okuldaki ilk gününde Tommy çok yardımcı olmuştu. Ona okulu gezdirdi ve her yeri tanıttı. Nat çok mutluydu. Artık sokakta kalmayacaktı ve yeni arkadaşlar edinmişti. Aslında onların arkadaştan çok birer aile olduklarına inanıyordu. Çünkü herkes o kadar iyi yürekliydi ki bunlar Nat'in ömründe hiç görmediği şeylerdi. Bayan Bhaer Nat'in keman çaldığını öğrendi. İlk gece Nat arkadaşlarına piyano ve keman çaldı. Müziğe yetenekli olan küçük çocuk herkes tarafından beğenildi. Alkış sesleri Nat'in çok hoşuna gitmişti.

Çocuklar, okulda belirli saatlerde ders işliyor, oyun oynuyor ve kitap okuyordu.

Nat'in diğer çocuklara göre okuması biraz zayıftı. Ama Bayan Bhaer bunu bir sorun olarak görmedi. Nat'in incinmemesi için elinden geleni yaptı. Okulda bütün çocukların birer hayvanı ve toprağı vardı. Çocuklar toprağa bir bitki ekip büyütüyorlardı. Nat için de bir toprak verildi.

Bir gün Bay Bhaer Nat'in yalan söylediğini fark etti. Bunun için bir yöntem düşündü. Nat, her yalan söylediğinde Bay Bhaer'in eline cetvelle vuracaktı. Bay Bhaer bunun çok iyi bir yöntem olacağını düşünmüştü. Gerçekten de öyleydi. Bay Bhaer; sevdiği birinin acı çekmesini görmenin kendi canının acımasından daha kötü bir his olacağını düşünüyordu. Nat bunları duyunca söylediklerine dikkat edeceğine dair söz verdi. Ama günlerden bir gün Bay Bhaer Nat'in yalan söylediğini öğrendi. Nat'i odaya aldı ve eline cetvelle vurmasını istedi. Nat bunu çok zorlanarak yapabildi. Ve her vuruşunda çok kötü hissetti. Kendi canı yansa bu kadar üzülmeyecekti. Artık ilk dersini almıştı. Bir daha yalan yoktu.

Günlerden bir gün Nat, okula Dan isminde bir arkadaşını getirdi. Bayan Bhaer'e Dan'in burada kalmasını istediğini söyledi. Bayan Bhaer bu çocuğun çok yaramaz ve dik kafalı birisi olduğunu anlamıştı. Zorlanarak okulda kalmasını kabul etti.

Dan, Nat'in sokak arkadaşıydı. Ikisi sokakta tanışmışlardı. Hayvanlarla arası iyi olan bu çocuğun insanlarla sorunu vardı. Dan okuldaki kurallara uymakta zorlandı. O diğer çocuklar gibi değildi. Hiçbir kurala uymuyor ve herkese kaba davranıyordu. Yalnız Teddy ile çok iyi anlaşıyorlardı. Buna rağmen Bhaer çifti çocuğa iyi davranıyordu. Bir gün Dan'in okulda sigara yakmasından dolayı okul yandı. Küçük bir hasarla yangından kurtuldular. Ancak Bayan Bhaer Dan'i başka bir okula gönderdi. Daha sonra o okuldan da kaçtığını öğrendiler. Dan gerçekten anlaşılması güç bir çocuktu.

Bir seferinde Papatya'nın okulda düzenlemiş olduğu baloya katılan küçük beyler baloyu mahvetmişlerdi. Bu hatalarının da farkına varıp Bayan Bhaer'de dahil olmak üzere hepsine birer uçurtma yaptılar. Bu kızların çok hoşuna gitmişti. Çocuklar yaşadıklarından ders çıkarmayı öğreniyor ve gün geçtikçe büyüyorlardı.

Dan gittiği yerden kovulmuş ve ayağı yaralı bir şekilde geri gelmişti. Bayan Bhaer onu okula geri kabul etmişti. Yaralı olan küçük çocuğu tedavi etti. Arkadaşları ise Dan için her türlü yardımda bulundular. Dan artık akıllanmıştı. Burada onu seven insanların yanında kalacaktı.

Tommy, okulda tavuk besliyor ve beslediği tavukların yumurtalarını satarak para kazanıyordu. Nat ile ortak olmuşlardı. Nat tavukları beslemesinde Tommy'e yardım ediyordu. Tommy'nin tavukları bu ay çok yumurtlamıştı. Bu da Tommy'nin normalden daha fazla kazanmasına neden oldu.

Her şey güzel gidiyorken Tommy'nin paralarının çalınması ortalığı ayağa kaldırdı. Bütün çocuklar Nat'den şüphelendi. Çünkü paraların yerini yalnızca Nat biliyordu. Ama paraları Nat çalmamıştı. Bay Bhaer ise Nat'i tam suçlamıyor, ama daha önce yalan söylediğini göz önünde bulundurarak onun çalmış olacağına bir ihtimal veriyordu. Dan ile Nat'in okula gelmeden önce tanışıyor olmalarından dolayı suç Dan'in üzerine de atıldı. Nat ise arkadaşını her zaman korudu ve arkasında durdu.

Tommy bir süre sonra kaybolan parasını bulmuştu. Bay Bhaer, Tommy'nin parasını Dan'in çalmadığını, Jack'in sabah erkenden parayı çalıp okulu terk ettiğine dair bir not bulduğunu söyledi. Parayı Jack çalmıştı ve pişman olup harcamadan geri bırakmıştı.

Tommy ve arkadaşları bu olaydan sonra Nat ve Dan'e kendilerini affettirmeye çalıştılar. Bu olayı unutturmak için ellerinden geleni yaptılar. Hatta Tommy ve Yarım para biriktirerek Dan'e mikroskop almayı planladılar. Dan bu şekilde hayvanları daha yakından inceleyebilecekti. Genç erkekler bu yaşanan olaydan sonra önyargılı olmanın çok kötü bir şey olduğunu anladılar.

Çocuklar Dan'e mikroskobu hediye ettiklerinde Dan çok şaşırdı ve mutlu oldu. Çünkü hayvanlar bununla çok güzel görünüyordu. Çocuklar yaptığı hataları telafi etmesini biliyor ve tekrardan mutluluğu yakalıyordu.

Genellikle yetimhaneler ve eserdeki okullar gerek sinema gerekse roman türünde okuyucuda kötü bir etki yer eder. Buradaki kahramanlar hep kötüdür. Ve yeni gelen karakterle anlaşamaz, onu dışlarlar.

Oysa Küçük Erkekler eseri akıllarda kalan bu bölümden çok farklıdır. Buradaki insanlar çok iyi ve çok merhametlidir. Kitapta bir çocuğun büyürken geçtiği evreler ve yaşadıklarından ders çıkararak iyiliği tanıyışı anlatılır.

Küçük Erkekler, son derece muazzam olmakla birlikte dünya klasikleri içerisinde yer alan gençlere tavsiye edilebilecek önemli eserlerden birisidir.

Yazan: Elif POYRAZ

Küçük Erkekler Soruları ve Cevapları

Küçük Erkekler kimin eseri?

Louisa May Alcott

Küçük Erkekler türü nedir?

Yabancı Romanlar

Küçük Erkekler kaç sayfa?

150

Küçük Erkekler Yorumları

küçük kadınların devamı mı bu

12-01-2018 02:38

bakar mısın bunun daha kısası yok mu bu çok uzun da.

28-02-2018 13:49

küçük erkekler kitabı küçük kadınlar kitabının devamı mı yoksa konusu tamamen farklı mı

23-12-2019 21:08

küçük kadınlardan sonra biraz zorlama olmuş sanki okurken hep bu geldi aklıma diğer kitabı kadar etkileyici değil

17-05-2022 10:14

sokak çalgıcısı kitabının özetini arıyorum

28-02-2023 19:43