Karanlık Sular

Karanlık Sular
Kitabın Yazarı:Paula Hawkins Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İthaki Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 (06-05-2017) Sayfa Sayısı:400 ISBN:9786053756668 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Karanlık Sular - Paula Hawkins

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim, Gizem Orjinal Adı:Into the WaterÇeviren:Aslıhan Kuzucan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Karanlık Sular Özet

Kurgusu ve anlatımı her ne kadar başarılı olsa da hikaye beklentimin altında kaldı. Bir polisiyeden çok aileler arası ilişkilerin anlatıldığı roman karakterlerin bakış açısıyla anlatılmış. Akıcı bir anlatım yapısına sahip olduğunu da söylemeliyim. Sizi dünyevi sıkıntılardan alıp götürecek ve hikayesine çekecek.

Bir gün ansızın Julia Abbott'un kapısı polisler tarafından çalınır. Julia tehlikeyi sezmiştir. Sevmediği ablası Daniela'nın ilgisini çekmek için başına belaya soktuğunu düşünür. Ancak polisler ablasının öldüğünü söyler. Bunun üzerine Julia Çocukluğunun geçtiği Değirmene gider. Ablası ardında bir kız çocuğu bırakmıştır. Kızını babasız büyütmüştür. Adı Lena'dır.

Julia

Ablasıyla küçüklüğünden beri anlaşamamıştır. Ablası her zaman bakımlı ve güzel bir genç kız iken kendisi şişko ve alay edilen bir gençlik yaşanmıştır. Ablası onu hiçbir zaman yanında gezdirmek istememiştir. Bu yüzden yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Ablasının erkek arkadaşının ona zorla sahip olması aralarını daha da açmıştır. Çocuk onunla acıdığı için birlikte olmuştur. Oysa Julia henüz 13 yaşındadır ve alkolün etkisindedir. Buna dayanamaz ve gölete giderek kendini suya bırakır. Yavaş yavaş bilincini kaybederken birinin gelip ensesine doğru bastırdığını hisseder. Sonra birden sudan çıkarılır. Onu kurtaran ablasıdır. Çok korkmuştur. Ablası bu olaydan kimseye bahsetmemesi hakkında yemin ettirir. Ve bir parçasının da bundan hoşlanmadığını sorar. Julia ablasının erkek arkadaşının yaptığını öğrendiğini düşünür. Ve ablasının böyle bir soru sormasına sormasına sinirlenir. Bir daha onunla konuşmak istemez. Annelerin de birkaç ay sonra kanserden kaybederler. Julia değirmeni terk ederek kendine yeni bir hayat kurar. Kız kardeşinin ölüm göletine olan merakını bilmektedir. Ablası sürekli bu gölette intihar eden İnsanlarla ilgili hikayeler dinler. Sonunda da kendisi intihar etmiştir. Ancak Julia kendisini tecavüz eden adamla yüzleştiğinde durumun farklı olduğunu ablasının yaşadıklarını bilmediğini öğrenir. Vicdan azabıyla yanar. Eğer ablasının mesajlarına geri dönseydi onu yaşatabileceğine inanır. Şimdi ona olan borcunu ödemek için kızına annelik yapar ve ölümünün nedenini çözmeye çalışır.

Lena

15 yaşında genç kızdır. Annesinin ölümünden birkaç ay önce en yakın arkadaşı Katie'yi kaybetmiştir. Arkadaşı da uçurumdan gölete atlayarak intihar etmiştir. Lena annesinin intiharının bilinçli olduğunu söyler. Bu bir cinayet değildir ona göre. Üstelik arkadaşının intihar etme sebebini de bilmektedir. Bunun için arkadaşına söz verse de bunların ortaya çıkmasına engelleyemez. Katie kendinden oldukça büyük üstelik öğretmeni olan olan adamla bir ilişkiye başlar. Birbirlerinden kopamazlar. Ancak bu ilişki öğretmen için tehlike arz etmektedir. Hapis yatabilir ve orada işkenceyle öldürülebilirdi. Daniela, Lena ve Katie nin tartışmalarını duyar. Ve Katie'nin öğretmenle olan ilişkisini öğrenir. Bunu Katie'nin ailesine söyleyeceğini bildirir. Lena bunun üzerine arkadaşına annesinin her şeyi öğrendiğini söyler. Ve arkadaşını herkese söylemekle tehdit eder. Katie o gece intihar eder. Lena öğretmeni Marka büyük bi nefret besler. Bir gün öğretmenin evinde olmamasını fırsat bilerek içeri girer ve öğretmeni gelir gelmez saldırır. Ancak başarılı olamaz ve öğretmeni onu bagaja koyarak bilmediği bir yere götürür. Öğretmeninle bir yüzleşme yaşayan Lena ondan kurtulmak için mücadele eder ve başarır.

Helen

Helen Katie ve Lena'nın okulunda müdürdür. Komiser olan eşi de bu vakayı araştırmaktadır. Helen eşi ve Nel arasında yaşanan ilişkiyi öğrenmiş ve araları açılmıştır. Boşanmamışlardır ancak Helen kayınpederinin evinde yaşamaya başlamıştır. Mark onun ofisine gizlice girmiş ve Nel'e ait bir bileklik bulmuştur.

Patrick

Helen'in kayınpederidir. Heleni her şeyden çok sevmektedir. Eşini, oğlu küçükken kaybetmiştir. Oğluna eşinin onu aldattığını ve bunun öğrenilmesi sonucunda kendini uçurumdan aşağı atarak intihar ettiğini söylemiştir.

Sean

Helen'in eşidir. Ölüm göleti ile ilgili olayları incelemeye çalışır. Nel ile bu olayları konuşmak için görüşmeye başlamışlar ve ilişkiyi başka bir boyuta taşımışlardır. İlişkilerinin öğrenilmesiyle ayrılmaya karar vermişler ancak başarılı olamayıp gizli gizli görüşmeye devam etmişlerdir. Bir gece Nel'in onu uçuruma çağırıp annesinin intiharı ile ilgili sorular sorması sonucu kontrolünü kaybetmiş ve Nel'i uçurumdan aşağıya atmıştır. Bunu kimseye itiraf edememiştir.

Mark bilekliği Helen'in odasında bulduğunu söylemesiyle Helen suçlu durumuna düşer. Ancak kayınpederi bütün suçu üstlenerek cinayeti kendisinin işlediğini söyler. Ayrıca eşini öldüren de kendisidir. Sean babasının bu itirafına itiraz etmez. Onu korumaya çalıştığını bilir.

Olayların açığa çıkması ile Julia ve Lena birlikte Londra'ya taşınırlar ve değirmendeki evi kiraya verirler. Artık birbirlerinin yaralarını saracaklardır.

Yazan: Zeynep Petek

Karanlık Sular Konusu

Trendeki Kız romanı ile büyük beğeni toplayan ve uzun süre çok satanlar listesinde yer alan Paula Hawkins yeni romanı Karanlık Sular ile başarısını devam ettirmeyi amaçlıyor.

Okurlara polisiye bir hikaye sunan Karanlık Sular kitabı Jules’ın gerilim dolu hikayesini anlatıyor.

Jules geçmişinden kaçan ve bu yüzden kız kardeşinden bile uzak durmaya çalışan kendi halinde biridir. Bir gün kız kardeşi Nel’den telefon alır fakat telefona cevap vermez. Nel kardeşinden yardım istemek için aramıştır ama Jules geçmişten kaçtığı için onun yardım isteğini de kabul etmez. Fakat birkaç gün sonra Nel’in ölüm haberi gelir. Jules bunun üzerine sarsılır ve mecbur olarak dönmemek üzere ayrıldığı o kasabaya geri dönmek zorunda kalır.

Jules hem Nel’in ölümü ile yüzleşmek hem de yeğenini almak için dönmüştür fakat dönüşü ile birlikte korku duyduğu geçmişi de yeniden canlanır. Dahası Nel’in ölümü üzerine de şüpheleri artmaya başlar. Sözde kız kardeşi intihar etmiştir ama Jules bunu kabullenmez. Çünkü Nel sudan çok korkmaktadır ve dahası Ölüm Göleti olarak bilinen yerden daha fazla korkmaktadır. Jules bu yüzden hem geçmiş korkuları ile yüzleşmek zorunda kalır hem de kız kardeşinin ölümdeki sır perdesini aralamak için mücadele etmeye başlar.

Karanlık Sular Paula Hawkins’in önceki romanı gibi okurlara gerilim dolu bir polisiye hikaye sunuyor.

Karanlık Sular Soruları ve Cevapları

Karanlık Sular kimin eseri?

Paula Hawkins

Karanlık Sular türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim, Gizem

Karanlık Sular kaç sayfa?

400

Karanlık Sular Yorumları

treneki kızdan sonra biraz sönük kaldı ama yine oldukça iyi bir roman

16-05-2017 20:51

mükemmel ötesi

31-05-2017 18:06

ben daha yeni başlıcam ama süper bir kitaba benziyor
yani inşallah güzeldir tam 22 tl verdim bu kitaba gerçekten güzel mi
trendeki kızdan sona derken ne demek istediğini anlamadığım ilk baktığımda gerçekten mükemmmel bir kitaba benziyorrrrrrrr

17-12-2017 19:26

ben bu kitaba bayıldım ve ayrıca trendeki kızdan hiç sönük kalmıyor ikisi de aynı derecede ve harikalar

09-02-2018 15:57

çok fena baydı .

03-03-2018 16:57

güzel bir kitap trendeki kız kadar etkileyici değil ama yine de güzel kurgulanmış

23-12-2019 22:01

gerçek hikayesi bu mu güzel bir roman merak ediyorum

13-10-2022 11:05

sürükleyici bir hikayesi var

19-12-2023 12:22