Kan ve Gül

Kan ve Gül
Kitabın Yazarı:Alper Canıgüz Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:April Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2017 (10-04-2017) Sayfa Sayısı:216 ISBN:9786055162825 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kan ve Gül - Alper Canıgüz

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Polisiye, Macera

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kan ve Gül Özet

KAN ve GÜL KİTAP ÖZETİ

Aziz, çok sevdiği eşi Nergis’ten boşanmış; Zeynep adında küçük bir kızı olan ve yıllardır çalıştığı yayın evinde kitap çevirmenliği yapan bir karakterdir. Kızının dans gösterisinde giyeceği ceketi temizletmek üzere yola çıktığında, üniversite yıllarında bir tiyatro grubunda beraber rol aldıkları arkadaşı Fulya ile karşılaşır. Fulya, sohbet sırasında Aziz’e tiyatro grubunun üyesi olan Abdül’ün faili meçhul bir cinayete kurban gittiğini söyler. Aziz, Abdül ile hiç tanışmamasına rağmen bunu duyduğuna çok şaşırır. Daha sonra Fulya’nın tavsiyesi üzerine İskender Doğan’a ait olan Kan ve Gül Kuru Temizleme dükkânına gider. Burada, İskender Doğan ile tanışır ve sohbet ederler. Aziz, gösteri salonunun bulunduğu Boğaziçi Üniversitesine gider. Burada eski arkadaşı Saffet ile görüşür. Saffet’ten kafasını kurcalayan bir takım şeyler duyar. Aralarında geçen konuşmadan sonra birkaç bira içerek gösteri salonuna gider. Kızının gösterisine sıra gelemeden, kuliste yangın çıkar. Kızını kurtarmak için yangının içine dalan Aziz, düştüğü sırada başına aldığı bir darbe sonucu 20 yıl öncesine döner. Döndüğü nokta Boğaziçi üniversitesi kampüsüdür. Olayı tam olarak kavrayamayan Aziz, kantindeki birinden tarihi öğrenir. 25 Şubat 1994 tarihine dönmüştür. Aziz, ilk başta bu olaya anlam veremese de 20 yıl sonraki hayatını düşününce; bu dönüşü bir fırsata çevirmeye karar verir. Bir tanecik karısı Nergis’i asla kaybetmeyecek, annesini üzmeyecek, arkadaşı Yaman’ı o korkunç kazadan koruyacak ve Abdül’ün ölümüne engel olacaktır. Fakat işler hiç de beklediği gibi gitmez. Kendisini karmakarışık bir durumun içinde bulur. Birinci hayatında dönen fakat asla farkına varmadığı birçok olayı fark edecek ve bu olaylar onu değişik durumların içine çekecektir.

Bu olayların başında; Abdül cinayeti yer almaktadır. Abdül, faili-meçhul bir cinayete kurban gitmiştir. Cinayetin temellerini atanda Abdül’ün kendisidir. Aziz ve Nergis’in patronu Esad Bey’in yasak bir aşkı olduğunu tahmin ederek ona şantaj yapmaya başlar fakat yasak ilişkinin diğer kahramanı tarafından katledileceğinden habersizdir. Aziz, cinayeti çözmekte ve engellemekte kararlıdır fakat bu cinayet sandığı kadar basit değil; aksine oldukça karmaşık bir olay olarak karşısına çıkacaktır. Kaçırılmalar, şantajlar ve entrikalar Aziz’i beklemektedir. Aziz, cinayeti çözemeden (çözdüğünü fark etmeden) birinci hayatına döner. 24 saatlik bir komadan sonra kendine geldiğinde birinci hayatında hiçbir şeyi değiştiremediğini düşünür. Ta ki iş sırasında karşılaştığı Yaman’ın sapasağlam ayakta olduğunu görene dek.

Aziz, Abdül’ün mezarına gitmeye karar verir. Oraya gittiğinde mezar taşında Abdül’den ona bir mesaj vardır; “Aziz, dost! Görmek istiyorsan, önünden çekil.” İşte bu mesaj Aziz’i aydınlatır. Kendini bu karmaşık denklemin dışında tuttuğunda gerçek katili bulur. Gerçek katil biricik aşkı Nergis’ten başkası değildir. Aziz’den geçmişin intikamını almak için patronları evli olan Esad Bey’le birlikte olmuştur. Bu kozu eline geçiren Abdül, Aziz’e her şeyi anlatmaya karar verince; Nergis aşklarını yaşatmak için Abdül’ü öldürmüştür. Kitabın sonunda Aziz ve Nergis karşı karşıya gelmiş ve yüzleşmiştir. Birbirlerini sevmediklerini söyleyerek, aşklarını bir kez daha yaşatmışlardır.

KAN ve GÜL DEĞERLENDİRMESİ

İkinci sınıf aşk romanlarının çevirmeni Aziz, geçirdiği kaza ile bizi 20 yıl öncesine götürür. 20 yıl öncesinde sevgili kahramanımız Aziz’i ve bizleri karmaşık olaylar beklemektedir. Geçmişte yaşanan bu olaylar bizleri adeta içine çekmektedir; işte tam da bu sebeple kitap su gibi akmakta ve bir çırpıda bitmektedir. Kitabımızın başkahramanı Aziz, kendi halinde, yaralı bir âşık ve bir babadır. 20 yıl önceki yaşamında ise tiyatro ile ilgilenen, yine çevirmenlik işi yapan ve 20 yıl sonra bile sürecek olan bir aşka sahiptir. Bu aşkın kahramanlarından diğeri Nergis’tir. Nergis, Azizle birlikte aynı şirkette çevirmenlik yapan; karmaşık bir karakterdir. Aslında karmaşık olmasının sebebi yazarın Nergis’e fazla fırsat vermemesinden kaynaklanmaktadır. Yani ne Nergis’in Aziz’e olan aşkından ne de aldatma olaylarından ne de cinayet işleyecek kadar bozuk bir ruh haline sahip oluşundan bahsetmiyor. Bahsetse hikâyenin akışı bozulur, olayları biz okurların çözmesi kolaylaşır mıydı onu tam olarak bilemiyorum fakat yine de Nergis hakkında daha çok şey bilmek istiyor insan. Bilmek istediğim başka bir konuda; Aziz’in Nergis’i geçmişte aldatmasıdır yani şimdi bu adam bu kadına bu kadar âşıkken neden onu aldatmış ki?

Aziz, hakkında bir okur olarak kafama takılan başka bir nokta da parasızlık çektiği ve 20 yıl ileriden geldiği halde pek küçük çaplı düşünmüş olmasıdır. Tamam, bazı fikirler aklına gelmiş bunları kendi içinde irdelemiştir fakat düşünüyorum da; ben 20 yıl geriye gitsem sadece bir cinayeti aydınlatmak için mi çabalardım?

Cinayetin kurbanı Abdül ise tam olarak bir sosyopat olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevresi tarafından pek sevilmeyen, sorunlu bir tiptir. Bana göre romana kattığı tat ise tartışmasız güzelliktedir. Aforizmaları o kadar güçlü ve tat verecek bir şekilde kurulmuş ki insan okurken bütün dikkatini bu cümlelere vermeden edemiyor. Nergis ve Aziz’in patronunun sekreteri ile tanışması ile kendi cinayetinin temellerini elleriyle atmıştır. Sekreter Şükran’dan aldığı bir takım bilgiler ışığında patronun gizli bir ilişkisi olduğunu öğrenir. Para koparmak umuduyla tehlikeli bir oyuna kalkışır. Patron Esad Bey’e şantaj mektupları yazar. İşte bu mektuplar onun azrailine gönderdiği davetiyeler olacaktır. Giriştiği bu tehlikeli oyun sonucu yasak ilişkinin diğer kahramanı Nergis tarafından öldürülmüştür. Kitap genel olarak bu cinayetin üzerinde dönmektedir. Nergis bu cinayeti Aziz’i korumak için ilişkisini korumak için işlediğini söylemektedir. Fakat bana göre bu olayın vicdan azabıyla baş edememiş ve Aziz’den uzaklaşmıştır. Yani sizce de b*k yoluna gitmemiş midir Abdül?

Kitapta sezdiğim başka bir noktada asla dostluk gibi görünmese de Aziz ve Abdül’ün dostluğudur bence. Belki Abdül, aldatma olayını Aziz’i korumak için değil sadece bundan zevk duyduğu için Aziz’e anlatmak istemiştir. Yine de ben aralarında geçen diyaloglarda bir sıcaklık sezdim, belki de bu diyaloglardan çok zevk aldığım için böyle bir şey hissetmişimdir.

Kan ve Gül kitabının belirgin yan karakterleri Saffet, Fulya ve tetikçi Hıdır’dır. Yan karakterler hikâye boyunca çok iyi kullanılmış özellikle Saffet ve Fulya, olayların anlaşılır olması açısından oldukça yararlı olmuştur. Aziz’in bu iki karakter ile 20 yıl sonra kopmuş olması oldukça üzücüdür bana göre. Tetikçi Hıdır abimiz ise yetiştirme yurdunda büyüyen, baletlik kariyeri belindeki fıtık yüzünden hazin bir şekilde sona ermiş olan karakterdir. Kitabın içerisinde oldukça değişiktir, renklidir; yazarın ütopyasından kopup geldiği ortadadır. Kahramanımız Aziz’in 20 yıl sonra ismi Aziz’in tavsiyesi ile Kan ve Gül Kuru Temizleme, olacak olan dükkânın sahibi İskender Doğan ile yaptığı konuşmalar kahramanımıza kitap boyunca yol göstermiştir.

Kitapta eleştirebileceğim bir nokta kitabın kısa oluşudur. Böyle bir hikâye daha uzun ve doyasıya işlenmeliydi diye düşünüyorum. Kitabın son kısımları biraz oldubittiye gelmiş ve tadını biz okurların damağında bırakmıştır.

Kitabın ilginç başka bir noktası ise bölüm başlıklarının Nirvana adlı rock müzik grubunun aynı adlı parçalarından alınmış olmasıdır. Kitap içerisinde de grubun solisti Kurt Cobain’in ölümünden sıkça bahsedecektir. Yani bir bakıma Nirvana severlerin gönlünü fethetmiştir yazarımız.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Kan ve Gül Soruları ve Cevapları

Kan ve Gül kimin eseri?

Alper Canıgüz

Kan ve Gül türü nedir?

Yerli Romanlar, Polisiye, Macera

Kan ve Gül kaç sayfa?

216

Kan ve Gül Yorumları

kalitesine göre biraz pahalı bir kitap pek hoşuma gitmedi

05-06-2017 19:22

oldukça güzeldi ben beğendim fiyatı biraz yüksek ama

18-07-2017 02:38

çok gereksiz yerlere değinmiş. bazı cümleler biraz anlamsız

10-03-2018 01:46

güzel bir kitap beklediğimden çok daha güzel bir kitap

24-12-2019 11:09

allah sizden razı olsun özetini arıyorum sürekli şarkı çıkıyor kitabını da siz eklemişsiniz

16-05-2022 17:51

yazarı tanımıyorum ama güzel kitap yazmış diğer kitapları da güzelmi

28-02-2023 18:09