İyi Hissetmek

İyi Hissetmek
Kitabın Yazarı:David Burns Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Psikonet Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:404 ISBN:9789759893729 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:150,03 TL D&R:225,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İyi Hissetmek - David Burns

Kitap Türü:Kişisel Gelişim, Psikoloji Çeviren:Esra Tuncer

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İyi Hissetmek Özet

İyi hissetmek, bugüne kadar üç milyondan fazla sattı ve alanındaki kitaplar arasında en faydalı olan kitap seçildi. Eğer bu kitabı depreşip ve güvensiz hissettiğiniz için elinize aldıysanız olaylarla ilgili olumsuz ve kendinizi eleştiren bir biçimde “Ben işe yaramazın tekiyim” diye düşünüyor olabilirsiniz. Birleşik devletlerde ilaçlar, depresyon tedavisinin en yaygın ve popüler şeklidir. Fakat çalışmanın sonuçları tutarlı değildir. Bu aylarca ve yıllarca anti-depresan tedavisi görmüş kişiler için sevindirici bir haber olmaktadır.

Depresyonda olduğu görülen hastaların birçoğu kendilerine görünmez duvarlar inşa etmişlerdir. Bu duvarların ne kendileri ne de başkaları tarafından yıkılamaz olduğunu düşünürler. Dr. David Burns’a göre öncelikle imkansızlıkları ortadan kaldırmak gerekir. Artık zevk almadığı şeyler olduğunu söyleyen hastalara aktiviteleri en son ne zaman yaptıklarını ve bir kez daha denemeleri gerektiğini söyler. Sonuç şaşırtıcıdır; çünkü hastalar sevdikleri işleri yaptıklarında hala aynı zevki aldıklarını görmüşlerdir. Sadece ilk adımı atamamaktadırlar. Duygu durumumuzu tanımak için bizlere verdiği 10 adet kural kitapta yer almaktadır.

1. Kural: Ya Hep Ya Hiç Düşüncesi: Eğer bir işteki performansınız sıfırın altındaysa kendinizi tamamen başarısız bulursunuz.

2. Aşırı Genelleme: Tek bir olumsuzluğu hiç bitmeyecek bir başarısızlık olarak görürsünüz.

3. Zihinsel Filtre: Tek bir olumsuz ayrıntıyı bulup onunla uğraşıp durursunuz.

4. Olumluyu Geçersiz Kılma: Yaşadığınız olumlu olayları “Sayılmaz.” Diyerek görmezden gelirsiniz.

5. Vardığınız sonuçları destekleyecek kesin sonuçlar olmamasına rağmen olumsuz bir değerlendirme yaparsınız. Akıl okumak: Kendinizce birinin size ters davrandığını düşünüp kurarsınız. Falcılık: İşleri kötü gideceğini öngörür, kehanetinizin gerçek olacağına ikna olursunuz.

6. Aşırı Büyütme (Küçültme): Olayların önemini abartır ya da küçültürsünüz. Mesela toplum önünde yanlış bir kelime söylediniz. Herkes bunu unutur ama siz günler kendinize kızarsınız. Tam tersine bir başarı elde ettiğinizde bunun önemsiz olduğunu düşünürsünüz.

7. Duygusal Kararlar: Olumsuz hislerinizin gerçek olduğuna inanırsınız.

8. –meli –malı Cümleleri: Kendinizi –meli –malı’larla motive etmeye çalışırsınız.

9. Etiketleme ve Yanlış Etiketleme: Aşırı genellemenin uç halidir. Hatanızı tarif etmek yerine kendinize bir etiket yapıştırırsınız. (Ben beceriksizin tekiyim.)

10. Kişiselleştirme: Kendinizi başlıca sorumlusu olmadığınız olumsuz bir olayın nedeni olarak görürsünüz.

Kişi bu maddeleri öğrenmeli ve bilinçlenmelidir. Özgüven yaratmak ya da hak etmek için önemli bir şey yapmak durumunda değilsiniz. Kişinin tüm yapması gereken o nutuk çeken iç sesi kapatmasıdır. Çünkü o eleştirel ses yanlıştır!

Hiçbir şey yapmama isteğiniz depresyonun bir parçasıdır. İstekleriniz felç olmuştur. Ümitsizlik, çaresizlik, kendinizi bunaltmak, sonuçlara atlamak, kendinizi etiketleme, ödülleri değersizleştirmek, mükemmeliyetçilik, başarısızlık korkusu ya da başarı korkusu gibi pek çok duygu bu dönemde meydana gelir. Bu durumlarda yapabileceğinize inanın. Depresyon kaybolmaya başladığında bu olumsuz duyguların yerine rahatlama ve keyif alma isteği gelir.

Depresyonun en tehlikeli yönü ise ölümcül boyutudur. Kişi için yaşamak zevk vermediğinden ve anlamsızlaştığından intihara meyilli olmaya başlar. Ancak intihar gereksizdir. Bu dürtü hızlı bir şekilde yok edilebilir. İntihara meyilli insanlarda yaygın ve kötümser bakış açısı tüm düşüncelerine hakimdir. Geçmişe baktıkları zaman tek hatırlayabildikleri depresyon ve acı dolu zamanlardır. Bunun nedeni geçmişe ait anıları çarpıtmanızdır. Umutsuzluk en büyük tuzaktır. İntihar eğilimlerinizi ölçmelisiniz. Bu tarz bir düşünceniz varsa, mesela ölmeyi dilediyseniz ve bunu gerçekleştirmeye yönelik planlarınız varsa kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Bu hastalar kesinlikle yardım istemezler. Oysa düşünceleri çarpıtılmıştır. Yaşadıkları sorunların mantıksız olduğunu söyleyemezsiniz ama çözülebilir olduğunu söyleyebilirsiniz. Gerçek düşünceler sizi depresifleştirmez. Yalnızca çarpıtılmış düşünceler geçerli umutlarınızı ve özgüveninizi sizden çalabilir. Dr. David Burns, bugüne kadar hiçbir hastasında intiharı gerektirecek bir sorun görmemiştir. Depresyondan kurtulmanın ardından psikoterapi ile tedavi gören hastalar büyük oranda depresyona tekrar girmiyor ve yalnızca anti depresanlarla tedavi gören hastalara oranla tekrarlama olasılığı oldukça az. Bu bilgi, birçok insanın depresyondan kurtulmasının ardından geri dönüş yaşaması hakkındaki artan bilinç büyük önem taşıyor. Bu tedavi yöntemi hafif depresyonlar için değil, ağır depresyonlar için de yararlıdır.

İyi hissetmek kitabı oluşturduğu psikoterapi tedavi yöntemiyle oldukça yararlı. Ancak bu kitap sadece yardımcıdır. Eğer depresyonda iseniz bir uzman tarafından destek almanız şarttır. Kitap bu alandaki birçok kişiye rehber olma niteliği taşıyor. İçeriğinde yer alan geniş örnekler ve şemalarla zenginleştirilmiş ve oldukça yalın bir anlatıma sahip.

İyi Hissetmek Soruları ve Cevapları

İyi Hissetmek kimin eseri?

David Burns

İyi Hissetmek türü nedir?

Kişisel Gelişim, Psikoloji

İyi Hissetmek kaç sayfa?

404

İyi Hissetmek Yorumları

gerçekten kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor depresyonda olanlara ya da hayattan tat alamayanlara tavsiye ederim

15-02-2017 19:20

ben de okudum ama pek fayda sağlamadı klask şeyleri yazmış ilham vermiyor motive de etmiyor

28-02-2017 19:42

bu kitap gercekten depresyona girmis insanlar için faydalıdir insani intihardan bile dondurebilir cok begendim umarim okuyan herkes etkisini gorur...

29-06-2017 23:18

bir kere ismini güzel düşün müsler karşında doktor veya seninle ilgilenen biri varmış gibi çok iyi geldi yazarına tesekurederim

01-07-2017 01:07

iyi hissetmek için güzel bir kitap david burnsun bir kaç makalesini zaten okumuştum oradan merak edip iyi hissetmek kitabını da okudum çok faydalı insanı iyi hissetmesini sağlayan bir kitap

05-12-2019 21:43

bunun pdfini bir türlü bulamadım buraya da eklenmemiş olan bir yer biliyor musunuz okumak istiyorum

07-04-2022 15:25

okuduğum en iyi kişisel gelişim kitaplarındandı tavsiye ederim

18-10-2022 17:21

10 günde özgüven kitabını da ekleyin

02-07-2023 22:11

bana çok faydası oldu kaliteli kitaplardan

20-04-2024 23:15