İtbarak

İtbarak
Kitabın Yazarı:Çağlayan Yılmaz Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Nesil Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:320 ISBN:9786051628660 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İtbarak - Çağlayan Yılmaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İtbarak Özet

Hunların hakanı Kara Han, komutanları Ağan, Oktar ve yüz eriyle kuzey obalarına yapılmış faili bilinmeyen saldırılar nedeniyle Çin’in kuzeyindeki Ejder Tapınağına gider. Başrahip ve Yeminli Ordunun Lideri Liang, yapılan katliamlardan sağ olarak kurtulan tek kişi olan dokuz yaşındaki Turşkin’le birlikte onları beklemektedir. Liang önündeki, insanlığın bile unuttuğu en eski savaşları ve kara büyülerin yazıldığı Karanlık Kitapla yapılan saldırıları ve faillerini Kara Han’a anlatmaya başlar:

Tarihini bile kimsenin hatırlamadığı bir zamanda cehennemin dokuz büyük iblisinden biri olan Azazel, kendi kanıyla güç verdiği yedi komutanı ve dört kızıyla yeryüzünde büyük bir savaş başlatır. Yedi komutan, ordusuna katılmak isteyenleri Kan Emenlere dönüştürür. Karanlığın Ordusu gittiği her yere ölüm ve hastalık getirir. İnsanlık, Kral Faragus’un buyruğu altında tüm güçlerini birleştirse de başarılı olamaz ve iblislikle suçladıkları Büyücüler Meclisinden yardım istemek zorunda kalır. Büyücüler Meclisi onlara sadece dokuz kız kardeşin yardım edeceğini söyler. Kız kardeşler Doğu Karpat Dağları çevresindeki verimli topraklardan arazi ve dört yüz sandık altın karşılığında krala yardımcı olacaklarını söyler. Faragus şartlarını kabul eder. Kızlar da beş yüz hasta, kimsesiz ve dışlanmış insandan dönüştürülen İtbarak ordusunu Kan Emenlerin üzerine yollar. İtbaraklar savaşı kazanır; Azazel, komutanları ve kızları ortadan kaybolsa da Kan Emenler yok edilir. İtbaraklar da savaşın sonunda dağın altına kapatılarak büyüyle uyutulur. Dokuz kız kardeş ya da soylarından biri uyandırana kadar da mühürlü ve uykuda kalacaklardır. Sıra kız kardeşlerin isteklerini vermeye geldiğinde Faragus, kızları zehirleyerek öldürür. Yapılan saldırılara bakılacak olursa kız kardeşlerin soyundan biri mührü çözmüş, itbarakları uyandırmıştır. Onları yenmek için yine birleşilmeli ve onları yok edecek silah olan Ay Baltası kullanılmalıdır. Ay Baltası; insanlığın tarihi, karanlık dünya ve büyü, ruh âleminin ilk saf gümüşünden yapılmış olup Liang’ın Yeminli Ordusunun yaşadığı Kılıç Kale’nin mahzenlerinde saklı durmaktadır.

Kara Han Liang’a, duyduklarını savaş zamanı gelinceye kadar hiç kimseye anlatmayacağına söz verip kimsesiz kalan Turşkan’ı alarak Ötüken’e geri döner. Bu sırada Ötüken’de Kara Han’ın ilk karısı Ay Hatun’dan olma oğlu Oğuz, babasının yönetimini beğenmemekte, onun ikinci karısı Çinli Ager’den olma oğlu Ildır’ı hanedanlığın varisi olarak görmesine öfke duymaktadır. En yakın dostu Gökkurtlar’ın komutanı Börteçine, Komutan Oktar ve onu bağlı askerlerin yardımıyla tahta çıkmayı planlamaktadır. Bir yandan bunun hazırlığı içindeyken bir yandan da onu uzun süredir uykusuz bırakan rüyasını anlamlandırmaya çalışmaktadır. Rüyasında alevden bir çember içindedir. Karşısında güçlü bir canavarla bir kadın vardır. Arkasından uzan bir el ona parlak bir balta verir. Oğuz da onunla canavarı öldürür. Canavarın içinden sayısız mahlûkat çıkar. Kadın da yine elin uzattığı taşın ışığıyla ölür. Ak Şaman Göknur Hatun rüyaya dayanarak itbarakların uyandığını ve Oğuz’un kurtarıcı olarak seçildiğini anlar.

İtbarakları dokuz kız kardeşin soyundan gelen Kitana uyandırmıştır. Kitana, ailesini Liang önderliğinde gerçekleşen Büyücüler Meclisindeki savaşta kaybetmiştir ve atalarının intikamını almak için büyük bir ordu kurma hazırlığındadır. Oğuz’u ve kahramanlıklarıyla ünlü Börteçine’yi de ordusuna katmak istemektedir. Göknur Hatunun ablası Kara Şaman Taman da cehennemin dokuzuncu kapısının efendisi Azazel’in komutanlarını kendi kanıyla uyandırmıştır. Amacı, Azazel’in koltuğuna oturup vampirlerden ve itbaraklardan kurulu bir orduyla dünyayı ele geçirmektir. Yeryüzündeki büyük savaş için iki taraf da hazırlık içindeyken Ağan da Ildır’ı başa geçirip ondan toprak ve asker kaparak Hunları parçalamak ve kendi devletini kurmak istemektedir. Bunun için de Oktar’ı ve Oğuz’un yanındaki bazı komutanları öldürtür. Ağan’ın bu hırsı Kitana’nın dikkatini çeker ve onu dönüştürüp ordusuna lider yapar. Oğuz’un taraftarları gittikçe arttınca, bu durum Kara Han’ı kaygılandırır ve Ildır’ı yerine geçirir. Halkıyla başka obaya yerleşen Oğuz’u ortadan kaldırmak isteyen Kara Han, Moğolların en azılı haydutlarını gönderir. Durumu fark eden Oğuz hepsini öldürür ve Kara Han’a savaş açar. Babasını ve Ildır’ı öldürerek kağanlığını ilan eder. Binlerce yıl bekleyen, geçmişin hesabını sormak isteyen kıyametin ordusuyla ışığın yolundaki korkusuz cengaverlerin savaşı artık başlamak üzeredir.

İtbarak, Karanlık Dünya serisinin ilk kitabıdır. Onu sırasıyla Yafes’in Kılıcı ve Atalar Cengi takip etmektedir.

Editör: Pınar Tufanlı

İtbarak Soruları ve Cevapları

İtbarak kimin eseri?

Çağlayan Yılmaz

İtbarak türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi

İtbarak kaç sayfa?

320

İtbarak Yorumları

tavsiye edebileceğim bir kitap

02-11-2018 17:02

mantık hatalarıyla dolu bir kitap basmadan hiç mi okumamışlar

02-01-2019 01:03

muhteşem bir kitap

11-12-2019 12:53

serinin diğer kitapları neden yok

07-09-2022 23:02

canavar kitabı daha güzel

13-10-2023 15:08