İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto
Kitabın Yazarı:Holly Bourne Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (29-11-2016) Sayfa Sayısı:400 ISBN:9786052990438 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:194,35 TL Pandora:239,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto - Holly Bourne

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Komik, Romantik Aşk Orjinal Adı:The Manifesto on How to be InterestingÇeviren:Sevinç Seyla Tezcan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto Özet

Ah, şu insan maskeleri; kategorilere girmemizi sağlayan ve önümüze birçok engel koyan maskeler… Herkesin bir maskesi var, peki sizin ki ne?

Bree, çok fazla zengin, çok zeki, çok güzel ama güzelliğini herkesten saklayan ve çok sosyal olmayan bir genç kız. Sorunu hep kendisinde belirleyen ve yanından hiç ayırmadığı defterinde herhangi bir konuyu listeleyerek; uygulaması ve uygulamaması için kendine şart koyan bu genç kızın tek arkadaşı Holdo’dur. Evet, Çavdar Bahçesindeki Çocuklar kitabının başrolünde ola kahramanın adını takma ad olarak kullanıyordu.

Günün tüm vaktini Holdo ile geçiren Bree aynı zamanda da en büyük hayali yazar olmaktır. Lakin odasının duvarlarını yayınevlerinden gelen ret mektuplarıyla çivileyerek, ülkenin tüm yayınevleri tarafından kabul edilmemiştir. Oysaki edebiyat bölümünün en başarılı ve en iyi yazar öğrencisi olarak seçilmişken.

Annesi moda peşinde koştururken, babası da iş kolikti. Ve ailesi ile olan iletişimi arasında o kadar derin bir uçurum vardı ki, Bree babasının mesleğinin ne olduğunu bile bilmiyordu.

Etrafında sadece Holdo ve edebiyat öğretmeni Bay Fellows daha doğrusu âşık olduğu adam. Geçen dönem aralarında gerçekleşen yakınlaşmadan dolayı ilişkilerine mesafe koyan edebiyat öğretmenimiz, Bree’den uzak durma çabalarındaydı ve hal buyken de Bree fazlasıyla inciniyordu.

Kaleminin kuvvetli ama sıkıcı olduğunu daha sonradan kavrayan Bree, kafasının güzel olduğu bir gece bir blog açmaya karar vererek; İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto’yu açar.

Kurallar koyarak artık okulundaki herkesi kendi yaşam icadının deneyi olarak kullanmaya başlayan Bree, Oyunun ilk hamlesini görünüşünü değiştirerek yapar.

Bu sayede annesi ile olan samimiyetleri geliştiren Bree, artık okulun en güzel kızı olmayı başarmıştır. Ama asıl istediği ise deneyinin ana parçası olan okulun en havalı kızı olan Jassmine’nin grubuna girmektir.

Bree, Mükemmeller diye adlandırdığı bu grubun üyelerinin hiçbir derdinin olmadığını ve okuldaki öğrencilere boş yere eziyet çektirdikleri için bir nevi intikam alacaktı.

Gruba girebilmişti, hem de babasının bilmediği ama sahip olduğu çok özel makyaj malzemeleriyle. Dünya’da sayılı olan makyaj malzemelerini sergileyen Bree, mükemmeller takımının çoktan ilgisini çekmişti ve kısa sırada, o mükemmel kızlar Bree’nin sanki kim olduğunu unutup saygı duyup sevmeye başlamıştılar.

Jassmine’nin erkek arkadaşı olan Hugo ise her okulun kötü çocuğuydu ve olması gerektiği gibi o da Bree’ ye fazlasıyla ilgi duymaya başlamıştı. Herkese laf sokmalarıyla ünlenen Bree, Holdo’yla olan ilişkileri kötü bir şekilde bitmiş ve edebiyat hocası Bay Fellows ile daha da yakınlaşmıştılar.

Bree’den bir tek Hugo değil birçok erkek hoşlanmaya başlamıştı ve Bree bu aşık erkek topluluğuyla uğraşmayı saçma buluyordu. Cadı ya da egoist, Satanist, köle olarak adlandırdığı bu gruptaki kızların aslında bambaşka hikâyeleri vardı. Ve davetli olduğu partiye hazırlanırken hem Jassmine’nin sırlarla dolu hayatını öğrenip, hem de o gece Jassemine’nin aşık olduğu erkek arkadaşı Hugo ile yatması, Bree’yi daha sonradan vicdan azabı çektirecekti.

Evli edebiyat hocasıyla sevgili olmaya başlayan Bree maske olarak geçirdiği kişiliğe bürünmeye başlıyordu. Her şeyi deney olarak yaptığını kendine savunmak istese de gerçekten Mükemmeller takımıyla hep bir arada olmak istiyordu.

Lakin hiçbir sır sonsuza kadar saklı kalmaz. Hugo, Bree’ye aşık değildi ama tekrardan onunla beraber olmasını istiyordu. Bree sert bir şekilde Hugo’yu reddedince ise sinir krizi geçiren Hugo, ertesi gün Bree ile beraber olduklarının gecenin videosunu tüm okula izletmişti. Bir anda her şeyini kaybeden Bree, aşığı ya da öyle sandığı edebiyat hocası tarafından da reddedilmişti.

Bree, yaşattıklarının sorumluğunu ve kaybettiklerinin acısını ise intihar ederek seçmişti. Her şeye rağmen ailesi ile daha da samimi bir ilişki kuran Bree, kaçmak yerine ailesiyle beraber savaşmayı seçmişti. Ve intikamını da almıştı. Her şey yeniden düzelecek derken; herkesin sırlarını açıkladığı blog’unun yazarı olduğu çıktığında ise olayalar tekrardan başa mı saracaktı yoksa yeni sürprizlerle karşılaşabilecek miydik?

Bree karakteri her şeye rağmen cesur bir karakterdi. Ama aynı zamanda da aptaldı. Gerçi kendisini takdir de ettim. İnsanlar yüzlerine veya ruhlarına geçirdikleri maskeleri bir süre sonra benimseyip o maskenin kalıbına giriyorlar. O yüzden bir süre sonra o takındığınız şey bir maske olmaktan çıkıp, sizin kişiliğinize bürünüyor.

Ve şunu unutmayın ki hiç kimsenin hayatı dört dörtlük değil. Bazen muhteşem görünen biri hayattaki en büyük yaralarının acısını tatmış biri olabiliyor. Karşınızda ki için bir yargılama senfonisine girmeden önce onu bir tanıyın derim. Bu kuramı kitaptan rahatlıkla örneğini alarak sizde anlayabilirsiniz.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto Konusu

Sen Benim Diğer Yarımsın kitabı ile Türkiye’de olmak üzere bir çok ülkede okurların büyük beğenisini kazanan Holly Bourne’in yeni kitabı İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto sonunda Türk okurlar ile buluşuyor.

Holly Bourne İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto kitabını ilk olarak 2014 yılında yayınladı. Fakat Sen Benim diğer Yarımsın kitabının başarısının uzun sürmesi ve yeni kitabın beklentinin altında kalması nedeni ile Türkiye’ye gelmesi biraz zaman aldı.

Holly Bourne romanında okurlara ilginç biri olmanın sırlarını Bree karakteri üzerinden anlatıyor. Bree hayatını çok sıradan bir şekilde okul ve ev arasında geçirmektedir. Hiçbir ilginç yanı yoktur ve bu yüzden hayatta bir anlamda kaybedenler sınıfındadır. Yazmak en büyük tutkusudur ve bu şekilde kendisini avutmaktadır. Bir gün yeni bir karar alır ve ilginç olmak için yapması gerekenleri sıralar. Karşısına 6 adımlık bir plan çıkar. Böylece İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto oluşmuş olur.

Birinci adım Çekici Olmaktır. İkincisi ise çekici insanlar ile arkadaş olmak. Üçüncü kural imkansız bir aşktır. Dördüncü adım kendi kişiliğinden arınıp harabe bir kişiliğe dönmektir. Bunlarla birlikte beşinci ve altıncı kuralları da uygulamaya geçtiğinde hayatını tamamen değiştirecektir.

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto Soruları ve Cevapları

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto kimin eseri?

Holly Bourne

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto türü nedir?

Yabancı Romanlar, Komik, Romantik Aşk

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto kaç sayfa?

400

İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto Yorumları

sen benim diğer yarımsın çok güzeldi o yüzden bu kitabı da okuyacağım

24-11-2016 22:40

holly bourne 'nın bu kitabını, sen benim diğer yarımsın'ı okuduktan sonra çok merak etmiştim. ve sonunda türkçeye çevrildi. hemen okumak istiyorum :))

mivaris • 25-11-2016 13:32

ben benim diğer yarımsının yanına bile yaklaşamamış çok berbat bir kitap paranıza yazık

29-11-2016 07:56

kitabı çok büyük bir umutla almıştım. farklı duruyordu. ama ne yazıkki hiç umduğum gibi çıkmadı. gereksiz cinsellik yerleri var , o yerler olmasa kitap güzel olabilirmiş , açıkçası ben begenmedim.

12-12-2016 23:16

benim için hayalkırıklığı oldu

17-12-2016 23:35

kitabın adı keşke ilginç bir kitap olmak üstüne bir manifesto olsaymış

06-11-2019 15:24

pdf paylaşır mısınız lütfen çok okumak istiyorum

02-08-2022 22:06

bu fiyata bu kitap okunmaz

04-08-2023 00:30