Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaş

Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaş
Kitabın Yazarı:Francesc Miralles, Hector Garcia Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:İndigo Yayınlandığı Yıl:2018 (09-12-2017) Sayfa Sayısı:176 ISBN:9786052361450 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:15,92 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaş - Francesc Miralles Hector Garcia

Kitap Türü:Kişisel Gelişim Orjinal Adı:Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Life

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaş Özet

Sizi bilmem ama benim kişisel gelişim kitaplarından beklentim, Orhan Pamuk'un Yeni Hayat romanının giriş cümlesi gibidir."Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti." Beklentimi biraz düşüreyim; bütün hayatımı değilse bile yaşam tarzımda, tutum ve davranışlarımda bazı değişikliklere sebep olmasını bekliyorum okuduğum kişisel gelişim kitabının. Bir yerlerde bir kıvılcımı tutuşturmasının istiyorum kısacası.

Ikigai-Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrı alt başlığı ile verilen kitabı epeydir bu tür kitaplar okumadığımdan merakla elime aldığı itiraf edeyim. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki, kişisel gelişim dünyasında da yeni neler var, hayatıma dokunacak neler olabilir diye heyecanlandım.

İlk bölümde; Ikigai kelimesi " Hep meşgul kalarak mutlu olma sanatı" olarak tanımlanmış.(S.10). Japonya'da 100 yaşın üzerindeki uzun ömürlüler ikigaiyi açıklayabilir mi sorusundan yola çıkılmış. Kitabın arka kapağında ikigaiyi; her sabah yataktan kalkmak için olması gereken sebep olarak tanımlamış. İnsan düşünmeden edemiyor, ben sabahları yataktan ne için kalkıyorum, diye. Kitap bize kendi ikigaimizi bulmak için gerekli araçları sunmayı vaad ediyor.

"Yeni bir güne başlama nedenimiz ikigaimiz" ise (S.15) demek oluyor ki önce kendi ikigaimizi bulmalıyız. Çünkü net bir şekilde belirlenen ikigai hayatlarımıza tatmin ve mutluluk getir.

Japonya'da sıradışı bir şekilde uzun yaşayanlarda emeklilik sözcüğünün kullanılmadığı ve ikigaileri sayesinde emekli olduktan sonra da faal kalmaya devam ettikleri anlatılıyor. Neler mi ikigai olabilir?

-Başkalarına yardım etmek
-Tarlada çalışmak, sebze yetiştirmek,
-Geniş bir aile ve arkadaş çevresine sahil olmak.

İkinci bölümde; yaşlanma karşıtı sırlar veriliyor. Bunlar;

-Genç kalmanın önemli bir unsuru olarak zihni aktif tutarak beynin yeni bağlantılar yaratıp canlı kalmasının sağlamak.
-Hücresel yıpranmayı arttırdığı için stresten uzak kalmaya çalışmak,
-Yaşlandırıcı etkisi nedeniyle çok oturmamak,
-Zorluklar karşısında yılmamak olarak maddelendirilmiş.

Üçüncü bölüm, hayatın amacını bulmaya yönelik püf noktalar alt başlığı ile verilmiş. Yaşamak için bir neden bulunmasına yardım eden; Logoterapi ve duyguları kontrol etmeye çalışmadan, kabul etmeyi öğreten Monte Terapiden bahsedilirken her ikisini yaparken kendi ikigaimizi bulma misyonundan bahis açılıyor. İkigaimizi bulmak için;

-Akışı yakalamak,
-Dengeli ve bilinçli beslenmek,
-Düşük yoğunluklu egzersiz yapmak,
-Zorluklar karşısında pes etmemek gerektiği söyleniyor okura.

Devam eden bölümlerde; ikigaimizi bulmaya yardımcı olması için yapacağımız işlerde akışı yakalamanın gerektiği, bunun için de her türlü kaygıyı unutturacak kadar yapmaktan zevk aldığımız ne var sorusunu cevaplamaya yöneltiyor bizleri. Akışı yakalamak için aynı anda tek bir işe odaklanmanın yararlı olduğu anlatılıyor.

Uzun yaşamın efendileriyle yapılan görüşmelerden çıkan düsturlar verilmiş okuyucuya;

-Endişelenmeyin,
-İyi alışkanlıklar edinin,
-Arkadaşlıkları besleyin,
-Egzersiz yapın,
-İyi beslenin,
-İnsanlarla iyi geçinin,
-Acele etmeden yaşayın,
-iyimser olun,

Yine Japonya Okinawa'da ortalamanın üzerinde yaşayanların beslenmelerinden ipuçları verilmiş;

-Daha az şeker,
-Daha az tuz,
-Düşük kalori alımı,
-Porsiyonları küçültüp sofradan biraz açken kalkmak,
-Zaman zaman oruç tutarak vücudu dinlendirmek.

Egzersiz yapmak ve hayattaki tersliklerle baş edebilme yeteneği kazanmak da uzun yaşamın sırları olarak veriliyor.

Kitabın yazarları sözlerini; henüz ikigainizin ne olduğunu bilmiyorsanız göreviniz onu keşfetmek olsun diye tamamlıyor.

Kitabı bitirdiğimde hala ikigaimi keşfedememiş olduğumu fark ediyorum. Kitaptan aklımda kalan cümle, "Sabah yataktan kalkmak için bir nedeniniz olsun". Getirilen diğer öneriler hali hazırda internette, basın yayında sıkça karşılaştığımız öğeler diye düşünmeden edemedim.

Akıcı bir dille yazılan Ikigai kitabına 6 puan verdim.

Yazan: Saliha Şahin

Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaş Yorumları

bu kadar güzel bir kitap olduğunu bilsem ilk günden alırdım harika bir kitaptı

01-11-2018 17:34

büyük beklenti ile alıp hayal kırıklığı yaşadığım bir kitap

19-11-2018 00:30

başka ülkelerin kültürlerini tanımayı seven biri olarakjaponların hayat felsefelerini kısaca, akıcı ve eğlenceli bir üslüpla anlatan bu kitabı çok sevdim. ve japonların emekli olduklarında dahi uğraşacak bir şeylerinin oluşuna, her sabah onları yataktan kaldıran bir amaçlarının olmasına o kadar çok imrendim ki.. sağlıklı beslenmeleri de anlatılıyor kitapta. okuduktan sonra ben de egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeye çalıştım, ara ara yeşil çay gibi sağlıklı çaylar tüketmeye başladım. güzel bir kitap

Seren • 24-02-2019 20:39

japonlara hep imrenmişimdir o yüzden merak edip okudum ama çok sıkıcı bir kitap bu kadar genel bir kitap beklemiyordum biraz hayal kırıklığı oldu daha faydalı bilgiler verecek diye düşünmüştüm pek tavsiye etmem

10-03-2020 15:59