Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis
Kitabın Yazarı:Mehmet Yaşar Kandemir Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Tahlil Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9786058776838 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:32,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis - Mehmet Yaşar Kandemir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis Özet

Hikayelerle Çocuklara Kırk Hadis adlı kitap, kırk hadis ve bu hadislerle bağlantılı kısa hikayelerden oluşuyor. Hikaye ve hadisler iyilik, dürüstlük, komşuluk, alçakgönüllülük, aile gibi konuları içeriyor. Kısa ama öz olan hikayeler hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor.

Kuşlar

Bir gün bir avcı kuş avlamak için ağ kurar. Birçok kuş bu ağa takılır. Ama avcı onları toplamaya gelince ağla birlikte aynı yöne uçarlar. Avcı inatla onları takip eder. Akşam olunca tüm kuşlar yuvalarına uçmak ister. Bu nedenle aralarındaki birlik yok olunca uçamazlar. Böylece avcı onları yakalar.

Diken

Ülkenin birinde suçluların cezası aç aslanlara yem olmaktır. Bir gün bu ülkede kaçan bir köleye de bu cezayı vermek için halk toplanır. Aç aslan kölenin üzerine salınır ama köleyi yemez. Aksine ona dostça davranır. Halk bu olaya şaşırarak bunun nedenini köleye sorar. Köle de bir gün ormanda o aslanı gördüğünü ve pençesine batan dikenin verdiği acıdan onu kurtardığını anlatır. Aslan ile köle arasındaki dostluk halkı çok etkiler. Böylece köle serbest kalır.

Cüzdan

Bir gün kötü huylu bir tüccar pazarda cüzdanını kaybeder. Cüzdanının bulunması için tellal tutup, bulana ödül vadeder. Dürüst bir kunduracı cüzdanı bulup getirir. Tüccar ödül vermemek için kunduracının cüzdandan para çaldığını söyler. Kunduracı iftiraya uğrayınca sinirlenir ve kadıya giderler. Kadı, tüccarın yalan söylediğini anlayınca ikisinin de doğru söylediğini söyler. Tüccarı cezalandırmak için bulunan cüzdanın ona ait olmadığını söyleyerek cüzdanı tüccara vermez. Tüccar yaptığı iş yüzünden çok pişman olur.

Yarış

Hüsnü trafik kazasında gözlerini kaybeden bir çocuktur. Bu engeline rağmen her işini tek başına halleder. Hatta köyden şehre tek başına gidip gelir. Onunla alay etmek isteyen Murtaza bir gün ona köyden şehre kadar yarışmayı teklif eder. Hüsnü de ona kendi şartlarını kabul ederse yarışacağını söyler. Murtaza, Hüsnü'nün kazanacağına ihtimal vermediği için her şartı kabul eder. Böylece gecenin karanlığında orman yolunda yarışırlar. Murtaza karanlıkta yolunu kaybeder. Hüsnü ise kendisine göre gece de gündüz de bir olduğu için yarışı kazanır.

Hırsız

Bir gün hırsızın biri Nuri Emmi'nin eşeğini çalar. Nuri Emmi de yeni bir eşek almak için pazara gider. Pazarda eşeğini görünce hırsıza eşeğini vermesini söyler. Hırsız ise eşeğin kendisine ait olduğunu hatta onu küçük bir sıpa iken alıp büyüttüğünü söyler. Nuri Emmi eşeğin gözlerini kapatarak hangi gözünün kör olduğunu hırsıza sorar. Hırsız önce sağ, sonra sol der. Eşeğin iki gözünün de sağlam olduğunu gören insanlar onun hırsız olduğunu anlarlar. Hırsızı polise teslim ederler. Böylece Nuri Emmi eşeğini geri alır.

Plastik Tabak

Oğlu, gelini ve torunuyla beraber yaşayan yaşlı adam yemeğini dökerek zorlukla yer. Onun bu durumu oğlu ve gelinini sinirlendirir. Bu yüzden yaşlı adam için yere ayrı bir sofra kurarlar. Bir gün yaşlı adam yemek yediği tabağı düşürerek kırar. Oğlu ve gelini daha çok sinirlenerek yaşlı adama plastik kaplarla yemek vermeye başlarlar. Bir gün annesi ile babası plastik kapları atarken çocuk iki tane ayırmalarını ister. Annesi ve babası merakla nedenini sorarlar. Çocuk da yaşlandıklarında onlara yemek verirken o kaplara ihtiyacı olacağını söyler. Böylece anne ve babası yaptıkları hatanın büyüklüğünü anlayıp hatalarını telafi etmeye çalışırlar.

Ekmek

Hasan bir kış günü sepetinde iki ekmekle eve dönerken yolda çok kötü halde bir köpek görür. Ekmeklerden birini köpeğe vermek ister ama annesinin kızmasından korkar. Yine de sepetini bırakıp ekmeklerden birini köpeğin önüne doğrar. Onun bu haline şahit olan bir adam sepete gizlice bir ekmek bırakır. Hasan sepetinde yeniden iki ekmek olduğunu görünce çok şaşırır.

Otomobil

Hikmet okula otobüsle gidip gelen bir çocuktur. Otomobilleri çok sever ve bir otomobilleri olmadığı için çok üzülür. Okula gitmek için otobüs beklediği bazı günler yağmurlu havalara rağmen okula yürüyerek giden arkadaşı Ahmet'i görür. Bunun nedenini çok merak ederek annesine sorar. Annesi de maddi durumları yetersiz olduğu için Ahmet'in otobüse binemediğini söyler. Hikmet elindeki imkanların farkında olmadığını hatta fazlasını istediğini düşününce çok pişman olarak utanır.

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis Soruları ve Cevapları

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis kimin eseri?

Mehmet Yaşar Kandemir

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis türü nedir?

Çocuk Kitapları, Din / Tasavvuf

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis kaç sayfa?

96

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis Yorumları

çocuk eğitimi için pek faydası olmayan özen gösterilmeden yazılmış hikayeler anlam yok bütünlük yok herşey mucize gibi herşey güllük gülüstanlık gibi sunulmuş

05-05-2019 23:24

güzel hazırlanmış çocukların dini eğitimine çok faydası var

21-05-2019 19:14

40 hadisi kısa kısa anlatmış oldukça güzel bir eser çocuklara dini sevdirmek için güzel

11-03-2022 20:42

hadisler çok güzel ama bunların güzel yanı dışında kötü biteni daha çok onları da anlatsınlar günümüz dünyasında bunlar olmuyor

26-12-2022 16:36