Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri
Kitabın Yazarı:Enes Türkoğlu Kitap Türü:Tarihi Yayınevi:Tutku Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:368 ISBN:9786054756438 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri - Enes Türkoğlu

Kitap Türü:Tarihi, Politika

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri Özet

Kitap Hasan Sabbah'ı tanıtarak başlıyor. Enes Türkoğlu, sadece kötü yönde anlatanlardan değil, iyi olarak anlatan yazarlardan ve kaynaklardan da örnekler almış ve farklı görüşleri sunmuş. Tarikatları anlatıyor, Hasan Sabbah'ın insanları nasıl etkilediğini, fedailerinin nasıl bu kadar bağlı olduklarını anlatıyor.

Büyük Selçuklulara bâtıniliğin zararları ve Selçukluların bâtınilikle mücadeleleri anlatılıyor. Dâilerin ne tür yöntemler kullanarak insanları yanlarına çektikleri de ince ayrıntısıyla anlatılmış. Selçukluların saldırıları karşısında Hasan Sabbah, fedailerine İmam Muntansır'dan özel haber aldığını, destek yolladığını, arkalarında olduğu gibi sevgi dolu sözlerle onları yücelttiğini söyleyerek fedaileri coşturmuş ve daha bir azimle Selçuklu'ya saldırmalarını, kaleyi bırakmamalarını sağlamıştır.

Bâtıniliğin içyüzü, İsmaillilerle bağlantıları, Alevîliğin onlarla bir bağlantısı olup olmadığı, neden haşhaşi olarak anıldıkları ayrıntılı anlatılmış.

Hasan Sabbah'ın kişiliğinden aslında ne kadar zeki ve dahice fikirleri olduğundan bahsedilmiş, tabi bunu kendi çıkarlarına kullandığı. Hasan Sabbah'ın Nizamü'l-Mülk ve Ömer Hayyam ile okul arkadaşı olduğuklarını söyleyen kaynaklar var fakat bir kısmı da yaşlarından dolayı tarih olarak tutmadığını söylüyor. Hasan Sabbah bu kalede büyük bir kütüphane kurmuş, kendisi de fazlaca ilimle ilgilenmiş. Zaten çocukluğundan itibaren babası eğitimine çok önem vermiş. Hasan, Selçuklu sarayında görev almış fakat farklı fikirleri ve sürekli gözü yüksekte olduğu için Melikşah tarafından sürgün edilmiş bunun üzerine de Selçuklu imparatorluğunu yıkmak gayesi olmuştur. Öyle bir kale hazırlamış ki cennet bahçeleri yaratmış ve fedaileri bu şekilde kandırmış ve yanında tutmuştur tabi çok farklı vaatleri de vardır.

Halk o kadar korkuyormuş ki onlardan ve hep gizemli, sırlı olmaları hiç bir şeylerini anlatmamaları, kalede neler olduğunu kimsenin görememesi hem çok fazla merak uyandırıyor hem de en ünlü vezirleri, sultanları öldürmeleri-suikast kurmaları daha da çok korkutuyor. Resmen kendi örgütlerinden olmayan herkese korku salıyorlardı. Ayrıca fedailer yakalandıkları zaman asla intihar etmez, karşıdaki kişiler tarafından öldürülmeyi beklerlerdi.

Kitapta terimlerle ilgili bilgiler veriliyor, Masonlarla olabilecek bağlantıdan bahsediliyor. Kitabın sonunda kronolojik bir sıralamayla olaylar anlatılıyor. Arkasından vârislerden bahsedilmiş. En sonda, kitapta bahsedilen isimlerin tek tek kimler olduğu açıklanmış, o dönemdeki ülkelerin ve mekanların bağlantıları, dönemdeki cemaatler ve inançları ve tüm kavramlardan tek tek bahsedilmiş.

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri aslında çok güzel bilgi dolu. Eğer tarihi merak edenler varsa okunması gereken bilgi içerikli bir kitap. Fakat bu konuda hiçbir bilgi edinmeden okunması biraz sıkıcı olabilecek bir kitap. Öncesinde bu konuyla ilgili bir araştırma yapılmasını tavsiye ederim. Kitapta birçok yerde editör hatası var, sürekli tekrar halinde bazı paragrafları okurken ben bunu daha önce okumamışıydım diye çok çelişkiye düştüm. Tekrarlar çok fazla beni biraz bu yordu. Fakat ilgim olduğu için bırakamadım elimden kitabı. Gerçekten tarihe ilgisi olanlara önerebileceğim bir kitap. Ayrıca ben kelam ve mezhep dersleri aldığım için merakla okudum herkesin bayılarak okuyacağını sanmıyorum yani roman tadında bir şey beklemeyin. Özeti de çok ayrıntılı anlatmadım tüm ilgi ve merak kaçabilir diye çünkü net bilgiler olurdu. Tam bir bilgi kitabı. Birlikte okumak için önerebileceğim bir kitap var: Fedailerin Kalesi Alamut-Wladimir Bartol'un. Bu kitap biraz daha roman tarzında, farklı bir bakış açısıyla anlatılmış. Ben önceden okumuştum bu kitabı ve Enes Türkoğlu'nun kitabını okurken çok zevk alarak bilgiye bilgi katarak ilerlediğimi hissettim.

Yazan: Ezgi Sürmeli

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri Soruları ve Cevapları

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri kimin eseri?

Enes Türkoğlu

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri türü nedir?

Tarihi, Politika

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri kaç sayfa?

368

Hasan Sabbah Alamut Kalesi ve Cennet Fedaileri Yorumları

alamut kalesi ve efsanesi hakkında çok fazla kitap yazıldı en güzellerinden bir tanesi de enes türkoğlunun yazdığı bu kitap benim hoşuma gitti güzel bilgiler vermiş aydınlatıcı tavsiye ederim

09-06-2019 17:53

kitabın adı alamut kalesi hasan sabbah olmayacak mı ya da birden fazla kitap var da ben mi karıştırıyorum

19-06-2019 20:49

sen karıştırmışsın hasan sabbahı anlatan birden fazla kitap var bu onlardan bir tanesi senin dediğin farklı bir kitap

06-05-2022 22:20

hasan sabbahı anlatan kitaplar arıyorum bunu tavsiye eder misiniz?

10-03-2023 22:18