Harflerimizin Gizli Dünyası

Harflerimizin Gizli Dünyası
Kitabın Yazarı:Feyza Hepçilingirler Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786054927234 Kitap Puanı:6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Harflerimizin Gizli Dünyası - Feyza Hepçilingirler

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Harflerimizin Gizli Dünyası Özet

Cümlelerimizi oluşturan harflerin bir hayatı olma ihtimalini hayal edin. Hepsinin bir ailesi, görevi ve duyguları olduğunu düşünün. Nasıl olurdu? Feyza Hepçilingirler bunu düşünmüş ve bir çocuk kitabı haline getirmiş. Farklı bir yaklaşım olmuş.

Harflerimizin Gizli Dünyası, Pelin’in bir uçan daire yapmasıyla başlıyor. Uçandaire Pelin’i evinden alıp uzaklara götürüyor. Yeni bir gezegene geldiğini düşünüyor önce ama hayır uçandaire onu kendi gezegeni içinde farklı bir ülkeye götürüyor: Harflerin Dünyası’na!

Ünlü ve ünsüz harfler diye ikiye ayrılan Harflerin Dünyası’nda, Pelin kendine bir arkadaş buluyor. Yumuşak ile Pelin hemen dost oluyorlar, Yumuşak ona kendi dünyasını tanıtıyor. Ailesi ile tanıştırıyor. Ğ ailesi Pelin’i sanki onlardan biriymiş gibi benimsiyorlar. Büyükbaba ikisine hikâyeler anlatıyor. Masalın yarısında Pelin uyuyakalıyor ona rağmen büyükbaba hikâyeyi tamamlıyor.

Günün birinde Harflerin Dünyasında gül yarışması yapılıyor. Ödülü kendisinin kazanacağına inanan H, büyük bir hevesle gül yetiştiriyormuş. Yarışma günü gelip çatmış, H kazanacağından çok eminmiş. Herkes H’nin gülünün en güzel olduğu fikrinde karar kılmışken son dakikada yarışma olduğunu öğrenen G, gülüyle beraber gelmiş. G, genç ve çok güzel bir kızmış. Kuşları bile kendine hayran bırakan bir güzelliği varmış. Gül yetiştirme hevesine kapılmış, yarışmaya da sevgiyle yetiştirdiği gülü ile katılmış. Herkes dünyanın en güzel gülü olduğunu düşünmüş, gülün güzelliği herkesi kendinden geçirmiş. Yarışmayı G kazanmış. H bunun üzerine sırrını öğrenmek için arkasından koşmuş. Ertesi yıl H yine çok büyük hevesle katılmış yarışmaya kazanacağından eminmiş. Fakat G, elinde adeta gülen sarı bir gülle çıkagelmiş. O yıl yine ödülü kazanmış. H yine gülü istemiş ve G vermiş. Ertesi yıl, herkes G’yi bekliyormuş. Herkes çok eminmiş onun kazanacağından. Fakat G, simsiyah bir gülle çıkagelmiş. Güle bakan ağlıyormuş. G, güllerin sırrını açıklamış.

İlk yıl güle kendi güzelliğini vermiş çünkü güzelliğini düşünmek dışında bir şey düşünerek bakamıyormuş güle. İkinci yıl gülü yetiştirerek hep gülümsemiş. Gülde buna karşılık ona gülümsemiş. Son yıl ise güle her baktığında ağlıyormuş çünkü annesini kaybetmenin acısını yaşıyormuş. Bu yüzden güle bakan herkesin içini hüzün kaplıyormuş.

Pelin ile Yumuşak, yönetici A’yı görmek için yollara çıkmış. Uzun bir yolun sonunda kendini çok beğenmiş A ile tanışmış Pelin. Bildiği tek harf olduğu için çok heyecanlıymış oraya giderken ama tüm heyecanı kursağında kalmış. A düşündüğünün aksine son derece kendini beğenmiş bir adammış. Ünsüz harfleri hor görüyormuş. A ile tanıştıktan sonra diğer yöneticilerle de tanışmış Pelin. B ve C. Yönetimde en sözü geçmeyen kişi C imiş. Son seçimde yönetime dâhil olan C, halk ile iç içeymiş ve onların isteklerini göz önünde bulunduruyormuş.

Pelin, birçok harf ile tanıştıktan sonra artık evine dönmek zorundadır. Fakat bu bir veda değildir aksine, Pelin dostlarıyla artık her yerde karşılaşacaktır. Artık onları tanıyordur. Yumuşak ile dostluğunu asla unutmayacaktır.

Harflerimizin Gizli Dünyası kitabının fazla uzatıldığını düşünüyorum. Evet, bir çocuk kitabı fakat bir çocuk için bazı kısımların çok uzatıldığını düşünüyorum. Örneğin yol çok uzun bir yer kaplıyor kitapta. Kitapta en ilgi çeken yer bence gül hikâyesiydi. Yazarın A hakkında da bir merak unsuru oluşturmak istediğini düşünüyorum ama bence bu sadece fazla abartmasına sebep olmuş. Fazla uzatılınca ister istemez sıkılmaya başlıyorsunuz kitabı okurken. Benim elimde olan kitabın basım hatası vardı. Yaklaşık 30 sayfası ters basılmıştı. Beni kitaptan koparan unsurlardan biri de bu oldu.

Yazan: Sena AKSOY

Harflerimizin Gizli Dünyası Soruları ve Cevapları

Harflerimizin Gizli Dünyası kimin eseri?

Feyza Hepçilingirler

Harflerimizin Gizli Dünyası türü nedir?

Çocuk Kitapları

Harflerimizin Gizli Dünyası kaç sayfa?

160

Harflerimizin Gizli Dünyası Yorumları

güzel bir kitap çocuklar için faydalı ben okumanızı tavsiye ederim

05-05-2019 20:43

bana hediye geldi çok da beğendim güzel bir eser

22-05-2019 19:03

cocuklu ailelere tavsiye ederim harika bir kitap

09-06-2019 20:19

kanatlı nokta ve pelin kitap özetini de eklermisiniz

08-04-2022 20:09

harflere ne oldu özeti arıyorum

27-01-2023 17:27