Genç Prens'in Dönüşü

Genç Prens'in Dönüşü
Kitabın Yazarı:A. G. Roemmers Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9786050804225 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Genç Prens'in Dönüşü - A. G. Roemmers

Kitap Türü:Öykü/Hikaye Orjinal Adı:The Return of the young prince

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Genç Prens'in Dönüşü Özet

Fransız pilot ve yazar Antoine de Saint-Exupery adlı kişinin kaleme aldığı ve tüm dünyada her yaştan insan sklası içerisinde büyük yankı uyandıran "Küçük Prens" kitabının üzerine, şuan 59 yaşında olan Arjantinli yazar A.G. Roemmers tarafından; orijinal ismi ile "The Return of the young prince", Türkçe 18 dile çevrilmiştir. Türk piyasasına "Genç Prens'in Dönüşü" olarak geçmiştir.

A.G Roemmer kitabın ön sözünde, Antoine de Saint-Exupery'in Küçük Prens'ini çokça övmüş ve bu kitabı "Küçük Prens büyüseydi ne olurdu?" sorusuna cevaben yazdığını belirtmiş. Bu açıdan da bakıldığında, Antoine de Saint-Exupery'in Küçük Prensini okumadan bu kitabı okumanın bir anlamı yokmuş gibi gözüküyor.

Birkaç kelime dahi olsa, Küçük Prensten söz etmek gerek. Bir çocuk kitabı olmasına rağmen büyüklere çok şey öğreten hikayesi ve anlatımıyla bir idol haline gelmiş olan bu kitap, A.G Roemmers gibi birçok yazara ilham kaynağı olmuş gibi duruyor. Bir pilotun uçağının kaza yapması ve bu pilotun Afrika'da bir çöle düşmesiyle başlıyor Küçük Prensin hikayesi. Başka bir gezegenden gelen bu saf, masum ve iyi kalpli prens, pilotla arkadaş oluyor. Pilottan ona bir koyun çizmesini istiyor ancak çizdiği hiçbir koyunu beğenmiyor. En sonunda pilot ona bir kutu çizip, koyun kutunun içinde diyor ve prens ona çom teşekkür ediyor. Çok ilginçtir ki ön sözünde A.G. Roemmers Küçük Prens gibi kutudaki koyunu görebilmenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Bir gün Küçük Prens gezegenine geri dönüyor. Bu prensin yaşadığı gezegen ise oldukça küçük, ve içinde sadece ocak olarak kullanılabilecek 3 yanardağ ve bir gül barındırıyor. İşte tüm zamanını bunlarla geçiren Küçük Prensin bu masumiyetini, gençliğinde de koruyup, koruyamadığı sorusundan "Genç Prens'in Dönüşü" ortaya çıkıyor.

Arabasıyla otoyolda giden bir adam, yolun kenarında uyuyan Genç Prens'in bedeniyle karşılaşıyor ve elbette onu tanımıyor. Bu tanımadığı yabancının baygın olduğunu düşünerek arabasına taşıyor ve yola devam ediyor. Bu sırada Genç Prens uyanarak susadığını söylediğinde, adam kendisine tost ve su ikram ediyor. Böylece macera başlıyor. Ve maceranın başında, Genç Prens'in sorusu tehlikeli gri yolun ne olduğu oluyor. Otoyolun ne olduğunu bilmeyen bu çocuk karşısında adam da büyük bir şaşkınlık geçiriyor. İnsanların içine karışan Genç Prens tüm saflığı ve masumluğuyla, insan\hayvan ayırt etmeden elinden geldiğince herkese yardım ediyor. Yol boyunca ikili sürekli muhabbet ediyorlar. Bir süre sonra Genç Prensi dünyaya ikinci kez sürükleyen neden ortaya çıkıyor. Ve yeni dostu genç prense yardım ediyor.

100 küsür sayfalık bu macera da okuyanlarına huzur veriyor ve düşünmeye sevk ediyor. Hiç düşünülmeyen şeyleri ortaya çıkartıveriyor.

Hem Antoine de Saint-Exupery'in Küçük Prensi, hem de A.G. Roemmers'in Genç Prens'in Dönüşü felsefi bir hava taşıyor. Küçük Prens büyük puntolu yazılarıyla biraz daha çocuklara yönelik olsa da, Genç Prens'in Dönüşü, çocukken Küçük Prensin etkisinde kalanları hedef alıyor. Resimleri daha az ve yazıları daha küçük.

Kitabın içerisinde A.G. Roemmers'in Küçük Prensi başarıyla büyüttüğünü ve o havayı bozmadığını da görebiliyoruz. Kitap Antoine de Saint-Exupery'in elinden çıkmış gibi olmasa da, başarılı bir şekilde aynı mesaj sürdürülüp, beklenti karşılanmış gibi duruyor. Bu kitabı okumak; o çok sevilen dizinin finali ardından gelen özel bölüm gibi bir şey.

Küçüklüğünü bildiğin birinin gençliğinden haber almak. Kim bilir? Belki ileride birisi de Küçük Prensin orta yaşlı halini yazar. Kim bilir? Küçük Prens bir daha gelir dünyaya.

Genç Prens'in Dönüşü Soruları ve Cevapları

Genç Prens'in Dönüşü kimin eseri?

A. G. Roemmers

Genç Prens'in Dönüşü türü nedir?

Öykü/Hikaye

Genç Prens'in Dönüşü kaç sayfa?

128

Genç Prens'in Dönüşü Yorumları

küçük prensin devamı mı tam anlamadım

20-04-2017 20:41

beklediğimden daha iyi bir kitaptı evet küçük prensin devamı niteliğinde bir kitap diyebiliriz ama tam da devamı değil

24-05-2017 20:59

acaba kısası yok mu?

30-10-2018 19:00

küçük prensi almış kafasına göre büyütmüş pek olmamış en azından eserin orjinali yazana saygısızlık başkasının yarattığı bir karakteri böyle sulandırmak yakışmamış

21-01-2020 22:52

arkadaşlarım beğenmiş ama konusu beni pek etkilemedi küçük prensin büyüklüğünü ben daha farklı hayal etmiştim

27-05-2022 18:37

küçük prense yazık olmuş

09-03-2023 21:07