Fakir Kene

Fakir Kene
Kitabın Yazarı:Birhan Keskin Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:80 ISBN:9786053160359 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Amazon:12,57 TL KitapYurdu:13,54 TL D&R:13,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Fakir Kene - Birhan Keskin

Kitap Türü:Şiir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Fakir Kene Özet

Bir kitabın başlığına ne kadar dikkat ediyoruz? Başlıklar bizim için yeterince cezbedici mi? En son ne okudun ya da şu an ne okuyorsun gibi sorularda bir an için duraksayıp hatırlamaya çalıştığımız o kitap isimleri.

Sanıyorum Fakir Kene ilk etapta isim olarak beni cezbetse de şairine duyduğum hayranlığımın önüne geçmedi seçim yaparken. Zira Birhan KESKİN sabaha kadar ne söylese dinlerim dediklerimden. Astroloji anlatsa ki asla inanmam; vardır bir bildiği diye düşünmeden kendimi alamam.

Kitabımızın ilk şiiri: Kargo. Her cümlesi harikulade özenle süslenmiş bir kargo paketi gibi adeta. İçinden ne çıkacak diye heyecanla beklenilen, biraz umut, biraz yeşillik, biraz aşk konmuş cezbedici bir paket. Açıldığında odanızın en özenle seçilmiş yerini dolduracak olan eski, ahşap bir kutu. Şiirin tamamını buraya yazmak mümkün olmayacağından en sevdiğim yerlerinden birkaç satırı sizlere sunmak isterim.
"Şuraya bir cümle koydum. Bırak, acımızı birileri duysun. Hem zaten şiir niye var? Dünyanın acılarını başkaları da duysun! / Buraya umutlu günler koydum. Şimdilik uzak gibi görünüyor, ama kim bilir, birazdan uzanıp dokunursun.

Birhan Keskin, cümlelerini kurarken sözcükler o sayfalarda rahatça dolaşıp, oldukça rahat ve öykünmesiz kıyafetler giymişçesine serseri serseri geziyorlar gözlerimin önünde. Ölçü, uyak kaygısı yok, kalıplar yok, büyük harf mi küçük harf mi endişesi taşımayan; sevgiden bir güzel şımarmış ama şımarmanın da hakkını güzelce vermiş yaramaz bir çocuk gibi. Şairi hiç okumayan birine garip gelebilir belki ama zaten şu hayatta kaç kişi kaldı ki şiire tutkun olan? Birhan KESKİN bana hep kış şairi gibi gelmiştir. Onun şiirleri böyle soba kenarında sıcak bir yudum kahveyle hiç bitmesin istediğiniz tatta okunabilecek şiirler. Bazıları bir çırpıda, bazıları üzerine düşünülecek, hayaller kurulacak türden. Kitapta hikaye tarzında yazılmış şiirler de mevcut. Tek bir cümleyle anlaşılmayı bekleyen ya da beklemeyen türler de. Örneğin "ZİLLET" adlı şiir. Tek cümleden oluşan koca bir şiir. O cümle de şu şekilde: " İstanbul sana tepeden baktım." Şiir hem kısa hem çok uzun. Öyle ki sayfasına yetmemiş. Belki taşmış, belki yarım kalmış.

Diğer şiirlerinde Eyüp'ün sabrından, Zeynep'in yakarışlarından bahsederken asla büyük harf kullanmıyor. Bu yönüyle Özdemir ASAF'ı anımsattı bana.

"Kardeş Payı" isimli şiiri isim ve içerik ilişkisi üzerine uzun uzun olmasa da düşündüğüm bir şiir. Çocukluğumuzun kardeş payını büyüdükçe nasıl da hoyratça payladığımızı, nasıl da canına okuduğumuzu tekrar fark ettim. Bu güzel şiir tüm dünya düzenine bir başkaldırı benim açımdan. Paylanmamış ya da paylanırken adil davranılmamış her şeye başkaldırı. Gönül ister ki bu şiiri de tamamıyla buraya yazayım ancak o kadar tumturaklı cümleleri okuma merakınızı baltalamamak adına yine birkaç satır serpiştireceğim.

Bana ekmeğin kabuğu/ Sana steak sana dünya mutfağı./Sana dünya yetmez sana gökyüzüne merdiven/ Bana ter için bu ten/ Bana bu can haybeden.

Birhan Keskin diğer tüm kitaplarıyla da yaraya tuz basan, kanattıkça zevk veren, kadın kimliğiyle harika eserler yaratmayı başarmış pamuk naifliğinde bir şair. Türk Edebiyatı için bir nimet. Şimdi sizleri kitaptan derlediğim birbirinden bağımsız birkaç dizeyle başbaşa bırakıyorum. Bunları okuyup kitaplığınız için bir boşluk daha yaratacağınız fikri az da olsa oluşursa ne mutlu bana, ne mutlu yazana. Keyifli okumalar..

Sen hiç Esenler Otogarını gördün mü ablam/ Esenler otogarından İstanbul'a kavuşur mu hiç insan?

Biricik idim ben de bir zaman,bak incitmişler bir harfimi.

Valla bak biz mi düşeceğiz hep iskelelerden/ Başlarına yık şunların bu metropolleri.

Eşitlik istediğimizi sananlar yanılıyor/ Kim eşitlenmek ister hırsızlar ve katillerle Birhan!

Bütün kadınlara bundan böyle "ateşli" olmayı "şiddetle" öneriyorum.

İskelede bir çırak/
Ne diyeyim allahım/ben sana biraz platoniğimdir biliyorsun.

Bak sana çimenlerin derin nefesiyle soruyorum: Şehrin perçemleri sizin gözlerinize niye batıyor?

Editör: Sinem Aydın

Fakir Kene Yorumları

özetinizi çok kaliteli buldum emeğinize sağlık.

24-05-2021 18:22

çok ama çok güzel bir kitap özeti ellerinize sağlik...

27-05-2021 14:10