Efsane

Efsane Serisi 1. Kitap Efsane
Kitabın Yazarı:Marie Lu Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2011 (21-01-2016) Sayfa Sayısı:320 ISBN:9786053432746 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:239,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Efsane - Marie Lu

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Macera Orjinal Adı:LegendÇeviren:Sefa Emre İlikli

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Efsane Özet

Marie Lu Efsane kitabında iki dahinin kesişen yollarında aşkları ile devlet sırlarını keşfetmelerini anlatmaktadır.

Day ailesi tarafından öldü bilinen, Cumhuriyet tarafından aranan azılı bir suçludur. Los Angeles'ta jumboTron ekranlarında kendi aranma haberini görür. Cumhuriyet onun yaşını, dış görünüşünü ve parmak izini bile bilmiyordur. Bu da onu en çok aranan ve en tehlikeli suçlu yapmaktadır. Uzaktan ailesinin evine bakar. Veba Lake Bölgesini sert vurmuştur. Askerler evleri kontrol edip, veba olan evlere X işareti koyar. Tarama geçip gittiğinde onlara getirdiği eşyaları bırakmak ister. Evden sadece abisi John yaşadığından haberdardır. Tarama devam ederken kardeşi Eden'ı düşünür. Kısa bir süre sonra o da denemeye girecektir. Deneme de başarısız olanlar, aileleri ile vedalaşamadan trenlere doldurulur. Ancak herkesin bildiği gibi tren çalışma kamplarına gitmez. Onları çok daha tehlikeli yere götürür. Denemeden geçmek bu yüzden çok önemlidir. Aldığın puana göre hayatın değişir. Sıra ailesinin evine geldiğinde askerler uzun süre evden çıkmaz. Day endişelenmektedir. Sonunda evden çıktıklarında kapı çok farklı bir x ile işaretlenir.

Bir diğer yandan June, Drake Üniversitesine giden Cumhuriyet'in en gözde dahisidir. Kendi denemesinden 1500 puan alarak bir ilk olmuştur. Yine başını belaya soktuğundan abisi Metias gelerek onu eve götürür. İşten geldiğinde onunla bir şey konuşmak istediğini söyleyerek gider.

Day kardeşi için bir plan yaparak hastaneye girmeyi planlar. Yaralı gibi hastaneye girerek, yaralı olduğunu ve parası ile tedavi olmak istediğini söyler. İçerde bir süre bekleme yerinde oturduktan sonra kalkar. Kalkınca gelen askere tuvalete gitmesi gerektiğini söyler. Düşecekmiş gibi ona yaslanarak da kimliğini çalar. Havalandırma boşluğundan laboratuvara gelerek kimliği okutur. Kapıyı açması ile doktor ve askerler şaşırır. Day hemen bir doktoru rehin alarak ilaçların yerini sorar. Fakat hiç veba ilacı kalmamıştır. Sadece yatıştırıcı ve ağrı kesici vardır. Karşı tarafta olmasına rağmen riske girerek onlardan alır ve kaçar. İki kat aşağı hızla zemine çakılır. Metias da o akşam hastane de görevdedir. Day'ın peşinden giderek ona durmasını söyler. Day yapmak istemese de bıçağını onun omzuna atar. Başka şansı yoktur kaçmak için. Arkasına bakamadan rögar kapağından geçerek kaçar. Bilincini kaybetmeden önce en son hatırladığı şey kolyesinin olmadığıdır.

June parkura gitmek için evden çıkacakken Thomas gelir ve Komutan Jameson'un onu çağırdığını ve abisinin öldürüldüğünü söyler. Komutan Jameson, June'yi erken mezun ederek ilk görevini vermiştir. Abisinin cenazesinden sonra ilk görevi: Day'dir. June zeki bir kızdır. Day bu zamana kadar kimseyi öldürmez. Abisinin neden öldürdüğünü anlayamaz.

Day uyurken Tess; tek yoldaşı onun yerine ailesine ilaçları götürür. Hasta olan tahmin ettiği gibi Eden'dır. Bu arada ilacı olan biri de Day'ı aramaktadır.

Day ne olursa olsun adamın ilaç ile birlikte geleceğini bildiği için şansını denemek ister. Aslında bu kişi June'dir. Bir şekilde kendini belli eder ve Day onun Cumhuriyet'ten biri olduğunu anlar. June başarısız olmuştur. Day ona gelmeyeceğine göre onun gitmesi gerekmektedir. Day ve Tess gölün kenarında saklanırken, orada tuhaf bir şey görürler. Metal bir şey kıyı setinin oldukça içine gömülüdür. Kulağını metale dayadığında tıslama gibi sesler gelir. Metalin üstünde Cumhuriyet bayrağı ve kırmızı sayılar vardır.

June ertesi sabah kendini kimsesiz gibi sokaklara vurur. Mikrofon sayesinde Thomas ile iletişim halindedir. Bir kaç gün hiç bir şey bulamadan öylece gezer. Zamanını barlarda geçirmeye karar verince başına hiç iyi şeyler gelmez. June, Tess'i kurtarır ama kendi başını belaya sokar. Skiz dövüşlerinde kazanan kaybedene kadar dövüşmek zorundadır. Kaade güçlüdür ama June daha akıllıdır. Kaade June'nin bacağını kestiğinde; June öfkesine yenilerek Kaade'nin kolunu kırar. Bu durumda June kazanmıştır. June'nin başkasını seçmemesi ve dışarı çıkması ile öfkeli kalabalık onu döndürmeye çalışır. Bittiğini düşündüğü zaman hiç umulmadık bir el gelir ve onu kurtarır.

June'yi bulan Day'dır. June ona adını söylemediği gibi, Day'ın adı da aralarında hic geçmez. Day kızın oldukça zeki olduğunun farkındadır. Day onda kendini görmektedir. Kızdan etkilenmeye de başlamıştır. June uyuyunca, Day evlerine bakmaya gider. Daha önce orda olmayan metal borudan evlerinin orada da görür. Bu metal borunun üzerinde de başka kırmızı sayılar yazmaktadır. Bir gün sokak arasında Tess uyurken, Day meyve şarabı içer. June ona fazla içtiğini söylerken bir an da Day onu öper. Bir süre sonra ayrıldıklarında ikisi de ne yapacağını bilemez. Day ne yaptığının farkında olmadan elini boynuna götürür. June bunu görünce aslında onun kim olduğunu anlar. Boynunda olmayan kolyesine eli gittiğini fark eder. June de olan.

June uyuyor numarası yaparak Day'ı evine kadar takip eder. Sonra da Thomas'a haber verir. Zaten ertesi sabah veba devriyesi onları hastaneye götürecektir. June ertesi sabah bunu Day'e söyler. Day onun nerden bildiğini merak edemeden, evlerine gider. Gittiğinde onları kaçırmak için vakti olmaz. Askerler her yerdedir. Eden çoktan arabaya binmiştir. John ve annesi de ellerindedir. Komutan Jameson, June'nin asla tahmin etmeyeceği şeyi yapar. Day'ın çıkması için annesini ölüme terk eder. June bunların yanlış olduğunu düşünür. Day ne kadar karşı koysa da bacağından vurularak yakalanır. June ona bütün suçlarını saydığında sadece biri hariç hepsini kabul eder. Abisi Metias'ı o öldürmemiştir. Ayağına bakılan yerde kırmızı yazılı torbalar görür. Bu onun aklına akıl almaz bir fikir getirir. Ya veba kimseye kazara bulaşmıyorsa?

June o gece Day'ın bilgilerine bakar. Bu kadar zeki bir insanın nasıl denemeden başarısız olduğunu anlayamaz. Abisinin hack yöntemleri ile gizli dosyalara ulaşır. Aslında Day'ın cevaplarına bakılmamıştır. June hesapladığında tek dahinin kendi olmadığını anlar. Day denemeden 1500 almıştır. Peki Cumhuriyet dehasını neden kabul etmemiştir?

Day ertesi gün cezasını alır. 27 Aralık akşam saat altı da idam edilecektir. June ertesi gün onu ziyaret eder. Gözünü sorar. Gözü ona denemenin sonrasından kalmıştır. Merkez Hastanesinde gözünden, bacağından ve kalbinden örnek alınır. Day, June'ye aklında ki fikri anlatır. Aslında Cumhuriyet vebayı fakir bölgelere pompalıyordur. Dahası ise Day ona başarısız olanların çalışma kamplarına gitmediklerini, hastanelerin morglarına gittiklerini söyler. June ona inanmaz ama bir tarafı ise doğru söylediğini fısıldar. June birkaç gün sonra cesaretini toplayarak abisinin cesedinin fotoğraflarına bakar. Fotoğraflar hep kör noktadan çekilmiştir. Detaylı baktığı zaman omzunda kan olduğunu, bıçakta da silahtan çıkabilecek yağ olduğunu fark eder. Aynı gece Thomas'ın alnında da bu yağdan olduğunu hatırlar. Aklına gelen şey ile dehşete düşer. June, Day'ın suçsuz yere idam edileceğini bilir. Birkaç gün sonra abisinin şifreli mesajlarını bularak, babasının hastanede ölen çocukları görerek istifa ettiğini öğrenir. Anladığını fark eden üstleri onu ve annesini öldürürler. Metias zor da olsa Cumhuriyet'in vebayı yoksul bölgelere saldığını öğrenmiştir. Thomas'ın ondan şüphelendiğini de notlarına ekler. June bu durumda kararını verir ve Day'ı kurtarmak için plan yapar. Aynı gün Day kaçmaya kalkar. June, ona onsuz kaçamayacağını söyler. Day duyduklarına inanamaz. June o akşam Lake bölgesinde Kaade ile anlaşma yaparak Vatanseverler ile anlaşma yapar. Onlara çaldığı etkili silahı ve tüm parasını verir.

Ertesi gün Thomas ile sinemaya giderken Day'ın idam tarihinin öne çekildiğini öğrenir. Day'ın idam günü geldiğinde son isteği olarak John ile görüşür. Başta John'u götürüp sonra Day'ın götürülmesine katılan June; soruşturmaya alınır. Thomas onu depoya indirince neden alındığını anlar. O sıra da bombanın patlaması ile June Day'ı kurtarmak için son şansını dener. Bakalım June Day'ı kurtarabilecek mi?

Başta önyargılı yaklaşmış olsam da Efsane kitabı büyük bir zevk ile okudum. Olaylar birbirinin peşi sıra gelişirken bir kere de bitirmek istedim. Kesinlikle Cumhuriyetin karanlık sırlarında kaybolabilirsiniz.

Yazan: Nilay Alakuş

Efsane Soruları ve Cevapları

Efsane kimin eseri?

Marie Lu

Efsane türü nedir?

Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Macera

Efsane kaç sayfa?

320

Efsane Yorumları

harbiden efsane bir kitap elimden bırakmadım

01-08-2017 18:47

dili çok ağır takip etmek zor oluyor ama güzel kitap

09-09-2017 23:01

efsane marie lu nun ilk kitabı ve mükemmel bir seri mutlaka okumanızı tavsiye ederim elinizden bırakamıyorsunuz inanılmaz sürükleyici

13-12-2019 21:51

efsane serisinin birinci kitabını eklemişsiniz diğerleri yok diğerlerini neden eklemediniz

10-09-2022 20:18

serinin tüm kitapları harika tek sorun çok pahalılar

22-10-2023 17:48