Denizi Yitiren Denizci

Denizi Yitiren Denizci
Kitabın Yazarı:Yukio Mişima Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:156 ISBN:9789750734199 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:99,15 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Denizi Yitiren Denizci - Yukio Mişima

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:the sailor who fell from grace with the seaÇeviren:Seçkin Selvi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Denizi Yitiren Denizci Özet

Düdükler iniltili, gemi ağlamaklıdır
Teknemiz rıhtımdan koparken ağır ağır
Bilirim, artık yuvam denizdir benim.
Yine de yaşla dolar gözlerim
Ayrılırken dostlarım, ayrılırken
Mutlu yaşadığım o liman kentinden.


Yaz:

33 yaşındaki Fusako Kuroda beş yıl önce kocasının vefatıyla yalnız kalmış; hayatı, 13 yaşındaki oğlu Noboru ile ithal malı giyim eşyaları ve aksesuarları satan dükkanları Rex Ltd.’nin işlerini yönetmek arasında sıkışmıştır.

Noboru, denize derin bir tutkuyla bağlı bir çocuktur. Altı kişilik arkadaş çetesinin şefine uyup bir gece evden kaçtığından beri her akşam odasının kapısı üzerinden kitlenmektedir. Bu aşağılanma hissiyle ne yapacağını şaşıran çocuk, annesinin odasını gören bir delik keşfettiğinden beri onu gözetlemeyi sürdürmektedir.

Yaz tatilinin son günlerinde anne-oğul iyi müşterilerinden olan bir gemi şirketinden davet mektubu alarak Takaşima Rıhtımına bağlı olan Rakuyo Şilebini gezmeye giderler. Bu inceleme gezisinde onlara İkinci Kaptan Ryuji Tsukazaki eşlik eder. Fusako teşekkür amacıyla ertesi akşam Ryuji’yi Hotel New Grand’a yemeğe davet eder. Yemeğin ardından Kurodaların evine geçerler. Ryuji’yi gören Noboru yatma saatine kadar ondan deniz hikayeleri dinler. Gece yarısını geçtiğinde keşfettiği delikten annesi ile denizcinin birlikte oluşunu büyük bir keyifle seyreder.

Ertesi gün Noboru gördüklerini heyecanla arkadaşlarına anlatır ancak Şef onun deniz ve gemi tutkusunu küçümseyerek, kahraman denizcisinin onun düşündüğü gibi biri olmadığını kesin ve kuru bir sesle belirtir. Ardından altı çocuk daha önce planladıkları iş için bir kedi yavrusu bulurlar. Noboru kediyi bir kütüğe vura vura öldürür. Şef de plastik eldivenlerini giyerek bir neşterle hayvanın tüm iç organlarını çıkartır. Öldürme eyleminin hayattaki boşluğu dolduran tek şey olduğuna inanan Şef, Noboru’yu bu erkekliği kabul töreninde başarılı olduğu için tebrik eder. Kediyi gömdükten sonra yolda Ryuji ile Noboru yeniden karşılaşır ve birlikte eve dönerler. Evde, denizcinin anlattıklarıyla kendinden geçen çocuk, şiddetin yarattığı şokun da etkisiyle uyuyakalır. Ryuji de Fusako ile buluşmak için evden çıkar. Fusako ve denizci bir yemeğin ardından son gecelerini geçirmek için ufak, eski bir otele giderler. Sabah olduğunda Ryuji son hazırlıklarını yapmak, Fusako da işe gitmek için birbirinden ayrılır. Rakuyo’nun limandan ayrılmasından iki saat önce Fusako ve Noboru rıhtıma gelirler. Mektup yazacaklarına söz vererek Ryuji’ye veda ederler.

Kış:

30 Aralık sabahı Fusako, Ryuji’yi iskelede karşılar. Dört ay sonra yeniden karşılaşmanın tedirginliği birbirlerini görür görmez kaybolmuştur. Birlikte eve giderler. Noboru, Ryuji’nin tekrar gelmesine çok bozulmuştur. Ona bir sonraki seferinin ne zaman olacağını sorar. Denizcinin ve Fusako’nun bu soru karşısındaki sessiz ve düşünceli tavrı çocuğun gözünden kaçmaz.

Yılın son günü geleneksel yılbaşı temizliğini Noboru ve denizci birlikte yaparlar. Fusako eve geldiğinde gördüğü bu manzaradan çok memnun kalır. Yılbaşı yemeklerini yedikten sonra Ryuji, Fusako’ya yılın ilk ışıklarını izlemek için parka gitmeyi önerir ve parkta genç kadına evlenme teklif eder. Ryuji denizci yaşamının sıkıntısından, bakımsızlığından bıkmış, artık yıllardır denizden beklediği şan ve şöhretin gelmeyeceğini anlamıştır. Düşlerinin kadınıyla evlenip karada sakin bir hayata ihtiyacı vardır.

5 Ocak’ta Rakuyo sefere çıkar ama Ryuji gemide değildir. İşi öğrenmek için Rex’e gidip gelmektedir. Yılbaşı tatilinden ardından açılan okulun ilk gününde Noboru, çetesiyle buluşur ve onlara yaşadığı hayal kırıklığını anlatır. Şefin, Noboru’nun kahraman denizcisiyle ilgili bir planı vardır.

Bir hafta sonra Fusako, Noboru ve Ryuji birlikte yemeğe çıkarlar. Yemekte çiftin gelecek ay evleneceğini açıklaması çocuğu öfkeden çıldırtır ancak verdiği tepki küçümseyen bir gülüş olur. Eve dönüp yatak odasına geçtiklerinde Fusako gözetlendiği hissine kapılır. Işıklar kapalı olduğundan Ryuji karanlıkta kaplamanın arkasından gelen ufak ışığı fark eder. Fusako durumu anlar ve dehşetle oğlunun odasına gider. Çocuğu ağlayarak döver ancak öfkesi geçmemiştir çünkü Noboru’nun ağzından özür dileyecek tek bir kelime dökülmemiştir. Ryuji’nin tatlı ve yumuşak bir sesle onlar sakinleştirip konuyu kapatması Noboru için bardağı taşıran son damla olur. Artık Şefin planını uygulamanın zamanı gelmiştir.

İki gün sonra Noboru, Ryuji’yi arkadaşlarıyla tanıştırmak istediğini söyler ancak ricası bu görüşmenin annesi tarafından bilinmemesidir. Ryuji talimatlara uyar. Hep beraber gemi onarım havuzunu gören manzaraya karşı otururlar. Denizci çocukların sorduğu sorulara yanıt verirken verdiği büyük kararı da sorgulamaya başlar. Düşünceli halde çocukların ona uzattığı, içinde uyku ilacı olan çayı ağır ağır yudumlar. O sırada şefin giydiği plastik eldiveni görmezden gelmiştir.

Denizi Yitiren Denizci; Sineklerin Tanrısı, Teneke Trampet, Otomatik Portakal, Eşekarısı Fabrikası gibi çocuk ve şiddet konulu kitapların başarılı örneklerindendir. 1976 yılında Lewis John Carlino tarafından The Sailor who Fell From Grace adıyla beyazperdeye aktarılmış, ülkemizde Ahlaksızın Günü ismiyle izlenmiştir.

Denizi Yitiren Denizci, ülkemizde 1973’ten bu yana Seçkin Selvi tarafından İngilizce’den yapılmış çevirisiyle okunmaktadır. Çeviri her ne kadar güzel ve akıcı olsa da kitabın ikinci ara dilden değil de orijinalinden çevrilmesi çevirideki anlam kayıplarını en aza indirgemesi açısından çok daha iyi olurdu kanaatindeyim.

Editör: Pınar Tufanlı

Denizi Yitiren Denizci Soruları ve Cevapları

Denizi Yitiren Denizci kimin eseri?

Yukio Mişima

Denizi Yitiren Denizci türü nedir?

Yabancı Romanlar

Denizi Yitiren Denizci kaç sayfa?

156

Denizi Yitiren Denizci Yorumları

mukemmel bir roman

01-11-2018 21:40

bir kerede okuyup bitirdim çok beğendim

13-12-2018 19:31

pdf versiyonunu koysaydınız süper olurdu okumak istiyorum ama bulamıyorum yardımcı olun lütfen

24-06-2019 17:27

ilk kez japon edebiyatından bir kitap okudum kültürlerini çok seviyorum kitap da güzel olmuş farklı yazar tavsiyeleri verebilecek birileri var mı daha fazla kitap okumak istiyorum

20-05-2022 10:44

içinde deniz olan romanları seviyorum egeli olmanın bir yan etkisi sanırım bu da okuduğum en güzel romanlardan biriydi

29-03-2023 22:53