Deli Çocuğun Güncesi

Deli Çocuğun Güncesi
Kitabın Yazarı:Özgür Bacaksız Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 (24-12-2014) Sayfa Sayısı:128 ISBN:9786054994076 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:28,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Deli Çocuğun Güncesi - Özgür Bacaksız

Kitap Türü:Deneme, Günlük / Anı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Deli Çocuğun Güncesi Özet

Deli Çocuğun Güncesi, yazarın samimi ve aynı zamanda edebi, şiirsel bir anlatımla anılarını, deneyimlerini, kendini sunuyor okura. Samimi, içten anlatımı insanı sürükleyip götürüyor.

Deli Çocuğun Güncesi, yazarın ilkokul sıralarında matematik testinden 94 almasıyla başlar. Bu kendisi için çok büyük bir başarıdır, çünkü matematik konusunda oldukça kötüdür aslında. Sevinç ve kıvançla eve gidip haberi ailesine verdiğinde, bir eğitimci olan babasının tepkisi "Geri kalan altı puan nerede?" olur. O günden sonra matematiği hayatına dahil etmemeye karar verir. Şimdi ise bu kararından oldukça memnundur.

Özgür Bacaksız, başka bir anısında üniversite yıllarına götürüyor bizleri. Bazı Teyzeler Candır başlıklı yazısında, ev arkadaşları ile yaşadığı trajikomik anısını anlatıyor. Ev arkadaşları ile taşındıkları yeni evlerinde ev sahipleri onlara öğrenci olduklarından yardımcı olmak amacıyla bir soba verirler. Fakat ısınmak için yakabilecekleri yalnızca gazeteleri ve kolonyaları vardır. Yakacak almak içinse paraları yoktur. Gazetelerle doldurdukları sobayı her gün bir şişe kolonya ile tutuşturmaktadırlar. Bu nedenle, her seferinde ev sahiplerinden birer ikişer odun 'ödünç almaya' başlarlar. Bir gün, ev arkadaşı her zamankinden fazla odun getirir ve sobayı yakarlar. Lakin soba geri teper ve büyük bir gürültüyle patlar. Binadaki tüm bacalardan is dökülmüştür. Ev sahibi kadın kapıyı çalar. Odunları çaldıklarını anladığı endişesiyle kapıyı açarlar. Kadının tepkisi ise "Kaçak odun çalarsanız patlar oğlum" olur.

Özgür Bacaksız, bunun gibi birçok anısı ve denemeleriyle belki de zaten bildiğimiz gerçekleri yazıya döküyor kitabında. Benim kitapta en sevdiğim bazı cümleler ise şunlar:

"O gün anlamıştım aslında insanı değiştiren düşünceleri değil, duyguları."
"Sessiz kaldığın yerde kal..."
"Cümlelerce telaş gereksiz,
Gece varsa,
hüzün de vardır.
Çay varsa,
sabır vardır."
"Bazı paragraflarda kendimi aradım, yanlış adımların altında kaldım."

Aslında bizim gerçeklerimizi yüzümüze çarpıyor bir nevi. Yolculuk sırasında, yağmurlu bir günde pencere önünde seve seve okunabilecek bir kitap. Yazarın edebi dili ve samimi anlatımı, adeta okuru kitabın içine çekiyor.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Deli Çocuğun Güncesi Soruları ve Cevapları

Deli Çocuğun Güncesi kimin eseri?

Özgür Bacaksız

Deli Çocuğun Güncesi türü nedir?

Deneme, Günlük / Anı

Deli Çocuğun Güncesi kaç sayfa?

128

Deli Çocuğun Güncesi Yorumları

mükemmel bir kitap kısa olması da güzel eğlenceli de tavsiye ederim

22-02-2015 11:28

şimdi özetini okuyunca kitabı çok merak ettim böyle böyle hem anılarını anlatıyor hem de öğüt veriyor güzel bir kitaba benziyor en kısa zamanda alıp okumayı düşünüyorum :-)

25-02-2015 01:53

bu kitap en fazla bu kadar iyi anlatılabilirdi muhteşem :)

05-04-2015 17:51

kitabın ana konusu ne

05-05-2015 11:12

kitapta kaç deneme yer alıyor

14-06-2016 15:19

deli çocuğun güncesi pdf olarak arıyorum yardımcı olur musunuz

10-10-2019 12:41

deli matematik kitabı yok mu o lazım bana

18-07-2022 21:17

Bazı Yollar Yalnız Yürünür Mutsuz Çocuklar Ülkesi Deli Çocuğun Güncesi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli