Cengiz Han

Cengiz Han
Kitabın Yazarı:Turhan Tan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Kapı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:326 ISBN:9786055147167 Kitap Puanı:5.9 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:39,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Cengiz Han - Turhan Tan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cengiz Han Özet

Sarı saçlı, şehla bakışlı, beyaz tenli genç uzun ince bıyıklarını çiğneyerek önündeki manzarayı seyrediyordu. Bu manzara düşmanına karşı kazanabileceği bir zaferken ne yazık ki askerlerinin yaptığı ufacık bir hata yüzünden kaybedilmişti. Bu hata; askerlerin gök gürültüsü ve yağmurdan korkarak önlerindeki nehre atlamaları ve savaşmayı bırakmalarıdır. Buna sinirlenen genç düşmana doğru tek başına atılırken, en güvendiği askerleri tarafından zorla savaş alanından uzaklaştırılıp ormana götürülür. Hem kazanabileceği savaşı bir hiç yüzünden kaybeden hem de inanç bakımından bütün halkının itaat ettiği Ulu Gökçe’ nin savaş alanından kendisinin atını alıp kaçmasının öfkesini hazmedemeden daha büyük acılarla karşılaşır. Kendi köyü Yilon Buldok’ a geldiği zaman çok sevdiği karısı Börta’ nın düşman eline düştüğü haberi ile sarsılır. Bir de annesi Ulun Hatun’ u Ulu Gökçe’ nin babası ile aynı çadırda görünce artık önüne geçilemez kararlar almaya başlar.

Karısının intikamı için yola düşen genç, düşmanın elinden kurnaz tuzaklar kurarak yine düşmanın karısı Göncü Hatun’ u kaçırır. Böylelikle o hanedanlığı da yine bu kadın yoluyla kendisine bağlar. İşte bu yola Yesügey soyundan gelen Temuçin adıyla bilinen genç bu olaydan sonra Cengiz adı ile anılmaya başlar. Hanlığına hanlık katarak Han adını da kendisine ekler.

9 ay sonra köylerine gönderilen karısı hamile olarak gelir. Kocasından kaçırdığı kadın ise Çin prenseslerine etek öptürmeden kendisi ile olmayacağını ifade eder. Annesi ve bu yolla üvey kardeşi olan Ulu Gökçe ise başa geçmenin planlarını yapar. Tek bir söz yüzünden kardeşini elleri ile boğarak öldürür.

İşte tüm bunları sabırla, ince ince planlarla sineye çeken Cengiz Han bütün yaşadıklarına mükemmel derecede taktik tepkiler verir. Düşmanından hamile olan Börta’ yı ve çocuğunu kabullenir, Göncü Hatun’ u kendisine eş yapar. İlerleyen yıllarda artık kendisine katlanamadığı Ulu Gökçe’ yi Börta’ nın oğluna öldürtür.

Tüm yaşadıkları arasında Moğol hükümdarı Cengiz Han’ ın tek bir arzusu vardır.

“Bütün Türkleri tek bir çatı altında toplamak.”

Bu uğurda yoluna çıkan bütün engelleri tek tek yok eden Cengiz Han hayallerini gerçekleştirmiş bir şekilde hayata veda etmiştir. Türk adını taşıyan her toprağı kendi çatısı altına almıştır. Bunu yaparken hiç kimsenin dinine karışmamış herkesi serbest bırakmıştır. Hanlığının çok uluslu olup kendisine güvenilmesi de bu yüzdendir. En büyük yönetim kaynağı ise kendisinin cümlelerinden yazılan kanunlarıdır.

Bütün Avrupa’ ya diz çöktüren, girilmeyen yerlere girme ve hatta oraları topraklarına katma cesareti gösteren, bütün dinleri tek tek inceleyip öğrenen ama birine dahi mensup olmayan, zekâsı ile kendine bir hanlık kuran, Türklüğe çok önem veren bu adam Avrupalılar’ın gözünde “ barbar “ diye tanınmaktadır. Hatta unvanı “Cengizi fitneengiz“ dir.

Türk birliğini kurmak için tüm yeryüzünü alt üst eden, en kudretli millet olma hakkını Türk’ e veren Cengiz Han çocuklarına da taht kavgası yerine birlik olmayı öğütlemiş böylece yıkılamayacaklarını söylemiştir.

Takvime göre domuz yılında doğan Cengiz, yine domuz yılında Han olmuş ve yine domuz yılında hayata gözlerini kapatmıştır.

Turhan Tan yazdığı diğer kitaplar gibi Cengiz Han kitabında da tarihi güzel bir dille anlatmış bilinmeyeni aydınlatmış. Dili anlaşılır fakat bazı kelimeler eskiye dayanıyor. Sayfalar akıcı, o dönem gözünüzde canlanıyor. Zamanın Türklerinin günlük hayatlarını güzel bir şekilde gözler önüne seriyor. Cengiz Han’ ı tanımak için okunmaya değer bir kitap.

Yazan: Betül PALACI

Cengiz Han Soruları ve Cevapları

Cengiz Han kimin eseri?

Turhan Tan

Cengiz Han türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi, Biyografi

Cengiz Han kaç sayfa?

326

Cengiz Han Yorumları

hikayeyi yeterince akıcı anlatamamış okurken sıkılıyorsunuz

14-02-2018 03:41

cengiz han ile ilgili güzel bir kitap hayatını güzel anlatmış onun hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız güzel bir kaynak zaten adam hakkında bir çok film de var okumak zorunuza gidiyorsa onları izleyin

24-01-2019 00:40

cengizhanı bir kitap ile anlatmak zor yaa inanılmaz bir lider inanılmaz bir karakter youtubeda belgeselleri izliyorum böylesi gelmez sanırım bir daha marvel bile thanosu yaratırken cengiz han ı örnek aldık demiş helal olsun

06-02-2020 22:52

cengiz han'ı anlatan en iyi kitap hangisi bu yeterli mi sizce

01-06-2022 20:41

cengiz hanın hayatını güzel anlatmış

13-03-2023 19:51