Cehennemdere Kanyonu

Cehennemdere Kanyonu
Kitabın Yazarı:Osman Pamukoğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:232 ISBN:9789751033383 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:145,90 TL BKM:151,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Cehennemdere Kanyonu - Osman Pamukoğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cehennemdere Kanyonu Özet

"Pencereden baktığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, birileri yaşadığınız günlerin bedelini ödediği içindir."

Bu kitabın özeti de yorumu da bu cümle işte. Yalın, gerçek ve acı. Osman Pamukoğlu’nun kaleme aldığı bu kitapta saf gerçekler var. Abartı yok. Duygu sömürüsü yok. Ajitasyon yok. Sadece 21 askerin; kısacık bir sürecinin anlatıldığı bu kitapta soğuk var. Kan var. Özlem var. Aşk var. Cesaret var. Ölüm var. Ama asla korku yok. Onların bu deliliğe varan vatan aşkının altında, bizim huzurlu uykularımız var.

Okurken oldukça etkisinde kaldığım bir kitaptı. Dili ne kadar yalın olursa olsun, o buz gibi soğuğun içinde; o karların altında hayal dahi edemedim kendimi. Dün gece omuz omuza uyuduğunuz kardeşiniz; ertesi gün kanlar içinde can veriyor yanınızda. Nöbete kaldığınız kardeşiniz dört kurşun yemiş. Ama sizin üzülecek vaktiniz yok. Düşman bulundu. Yok edilmeli.

Ben bu kitapta duygularımı bıraktım sevgili okurlar. Kanım çekile çekile; içim yana yana okudum Türk Askerinin gerçeklerini. Kitabın arka kapağında ‘Osman Pamukoğlu’ndan Destansı bir Roman’ yazıyor. Bu bir roman değil. Bu bizim gerçeğimiz. Bu, insanlığın gerçeği. Bu kitap asker ailelerinin gerçeği. Karların içinde, naaşına Türk Bayrağı örtülen evlatların gerçeği. tüm çıplaklığıyla benim askerimin gerçeği.

Hep uzun uzun yazarım yorumları. Ancak bu kitap yorum kaldırmayacak bir kitap sevgili ol-kurlar. Hayat dersi veren öyle çok cümlesi var ki, yazmaya başlasam sonu gelmeyecek gibi geliyor. Ama en başta yazdığım tek alıntı, hepsine bedel.

Ben bir gece daha uyuyabileyim diye kaç asker bedel ödüyor? Ve bahsettiğim kısa dönemler ya da bedelliler değil. Orduevinde garsonluk yapıp; 1-3 nöbetini ballandıra ballandıra anlatanlar değil. Canını, kanını, aşkını, ömrünü vatana adamış askerler.

Kitapta Burak adında bir asker vardı. Herkes yağmurdan kaçarken, parmak uçlarına kadar sırılsıklam yürüyordu yağmurda. Cehhenemdere’yi yaşamış, şehit vermiş bir asker. Evet, terhis olmuş ama acaba eskisi gibi olabilmiş mi?

Ne yazık ki onlar unutulanlar. Bugün konuşulup yarın unutulanlar. Aklınızda kaç şehidin ismi var? akşam haberlerinde gördüğünüz şehit haberlerinin yerini, yarım saat sonra pembe, mor, yeşil diziler alıyor. Ama o şehit; biz o dizileri izleyebilelim diye canını veriyor. Allah hepsinin yardımcısı olsun.

Osman Pamukoğlu, yaşadığı olayları anlatmış hikaye tadında. Ama dibine kadar gerçek, dibine kadar acı. Türk Ordusu’nu anlamak için, gerçeği görmek için okuyun bu kitabı. Biz uyurken neler olduğunu; kimlerin ne bedeller ödediğini anlamak için okuyun lütfen.

İnkilap Yayınları; 232 sayfadan oluşmuş. Dili akıcı, yaşananlar gerçek.

Editör: Hande Ece Gedik

Cehennemdere Kanyonu Soruları ve Cevapları

Cehennemdere Kanyonu kimin eseri?

Osman Pamukoğlu

Cehennemdere Kanyonu türü nedir?

Yerli Romanlar

Cehennemdere Kanyonu kaç sayfa?

232

Cehennemdere Kanyonu Yorumları

bu kitapta yaşananlar gerçekten de gerçek hikaye mi

24-03-2023 16:59

pdf neden yok

25-12-2023 20:32