Camdan Kale

Camdan Kale
Kitabın Yazarı:Jeannette Walls Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Epsilon Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 (24-06-2014) Sayfa Sayısı:384 ISBN:9789944828895 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Camdan Kale - Jeannette Walls

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Glass CastleÇeviren:Ezgi Kızmaz Urgenİngilizce:The Glass Castle Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Camdan Kale Özet

Hayallerimize ulaşmak için sadece para mı gereklidir? Yoksa sadece umut mu? Paramız yoktu bizim ama babam bize paraya gerek duymadan yaşamayı öğretti. Bazı geceler alev alev yanan kumların üzerine bir örtü sererek uyurduk bazen de karton kutuların içinde. Fakat bunlar beni hiç üzmezdi babamın içki içmesi kadar. Annem ve babamın farklı bir hayat tarzları vardı. Etrafındaki insanları hiç önemsemezler en ufacık bir şeyden mutlu olabilirlerdi. Bunu biz çocuklara da iyice öğretmişlerdi ama bazı günler yırtık üstlerle kiliseye girmekten utanırdım. Annem bir sanatçıydı. Evin duvarları ister eskimiş tahtadan isterse de kaliteli betondan olsun her zaman o duvarları annemin tabloları süslerdi.

Babam benim kahramanımdı. Her zaman o benim yanımda olmuştu. Camdan Kalenin taslak çizimlerini yaparken bende babamın hayallerine ışık tutuyordum. 11. yaş günümde bir dilek dilemiştim korkarak. Babamın kulağına yavaşça eğilerek söylemiştim. " Lütfen içki içme." , o günden sonra babam içkiyi bıraktı. Ta ki 2 sene sonraya kadar.

Annem ve babam ülkenin katı kurallarına karşı bir şekilde Phonenix'te yaşadık. Sadece bir süre. Peşimizde kimlerin olduğunu bilmeden karavanımızla durmadan taşındık. Biz taşındıkça Camdan Kale hayalimizde bizimle birlikte taşınıyordu. Ben babama o zaman inanıyordum. Çok güzel bir Camdan Kalemiz olacaktı.

Babam içkiye başlamıştı yine. Annem ise öğretmenlik görevini zar zor yerine getiriyordu. Ev biz çocuklara kalmıştı. Annemizin üniversite kayıtlarını yenilemesi gerekti. Ya da bahanesi böyleydi. Babam ise eve neredeyse hiç gelmiyordu. Kardeşlerden en büyüğü olan Lori buna dayanamadı ve bir plan yaptı. Annem geldikten sonra Lori buradaki artık eğlenceli olmayan hayatını bıraktı ve New York'ta yaşamaya başladı. Ben de liseyi bitirdim ve Lori'nin yanına New York'a taşındım. Oradaki akıcı hayat kendimi bulmamı sağlamıştı.

Annem çocuklarımı çalıyorsun diyerek Lori'ye kızsa da Brian'ı da yanımıza aldık. Artık Brian ufak kardeşim değil de yakışıklı bir polisti. En küçük kardeşimizi de yanımıza aldık. Maureen bu topluma ayak uyduramadı. Güzelliğini kötü yerlerde kullandı ve uyuşturucuya başladı.

Kısa bir süre sonra annem beni aradı ve yanımıza geleceklerini söyledi. Dediklerini yapmış ve yanımıza gelmişlerdi. Bir süre benim evime kaldılar fakat komşularımla girdiği kavgadan ötürü artık sınırı aşmışlardı. Babam bunu anladı ve annemi alarak evi terk etti.

Artık onlar sokakta yaşıyorlardı. Ben ise evlenmiştim. Brian'ın da çocukları olmuştu. Anne ve babamıza ne kadar yardım etmek istesek bile onlar bu hayatı sevdiklerini söyledi. Hiçbir yardımı kabul etmediler.

Maureen'den ise sevindirici haber gelmişti. Artık uyuşturucu kullanmamak için hastaneye yatmıştı.

Ben evlendiğim adamdan boşandım ve yeni biriyle evlendim. Artık çok mutluydum. Bu mutluluğu boğazımda bırakan yine babamdı. Babam Camdan Kaleyi inşa edemeden ölmüştü. Hayallerimiz ölmüştü. Benim kahramanım ölmüştü.

Sindirilmesi pek kolay olmayan bu olay üstüne ailecek toplandık. Annem babama olan aşkını gömmüş ve hayata devam edeceğini söylüyordu.

Ne kadar babam yanımızda olmasa da onun bizimle oluğunu biliyordum. O her zaman bizimleydi. Camdan Kale olmadan bitmişti. Hepimizin içinde buruk bir mutluluk vardı. Çünkü hepimiz yine beraberdik. / Özeti karakterin ağzından anlattım. Daha samimi olma düşüncesiyle. Umarım ilginizi çekmiştir. Hoşçakalın :)

Camdan Kale Soruları ve Cevapları

Camdan Kale kimin eseri?

Jeannette Walls

Camdan Kale türü nedir?

Yabancı Romanlar

Camdan Kale kaç sayfa?

384

Camdan Kale Yorumları

çok güzel bir kitap amerikada çok satmıştı ve beğenilmişti türkiyede o kadar ilgi görmedi şaşırdım okunması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum

07-07-2015 20:56

çok güzel bir roman

08-07-2015 19:22

çok keyifli bir kitaptı okurken keyif aldım

17-07-2015 13:10

gerçekten harika bir kitaptı.insanın içini ısıtıyor ne kadar zor şartlar anlatılsa da.

19-07-2015 00:03

harika bir kitap özeti de güzel yazılmış. tebrikler

30-01-2016 01:35

inanılmaz bir kitaptı tekrar tekrar okudugum bir kitap oldu

02-05-2016 11:21

camdan kale çok güzel bir kitap bana hediye geldi okuduğum en güzel hikayelerden bir tanesi tavsiye ederim

01-11-2019 16:44

filmin konusu ile kitabın konusu aynı mı

03-08-2022 23:19

bulabilsek okuyacağız ama bulamıyoruz

08-08-2023 14:44