Bir Deliyle Evlendim

Bir Deliyle Evlendim
Kitabın Yazarı:Hekimoğlu İsmail Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2016 (26-03-2016) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789753625951 Kitap Puanı:6.3 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Pandora:33,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Bir Deliyle Evlendim - Hekimoğlu İsmail

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Deliyle Evlendim Özet

Hekimoğlu İsmail mahlaslı yazarın gerçek adı Ömer Okçu’dur. 1932 Erzincan doğumlu olan Ömer Okçu, Hekimoğlu İsmail adını dedesinin adı olduğundan mütevellit almıştır. 1952 yılında Zırhlı Birlikler Okulundan mezun olan Hekimoğlu İsmail, uzun yıllar (197 yılına kadar) Türk Silahlı Kuvvetlerinde Astsubay olarak görev yapmıştır. Asker olmasının yanı sıra, gazeteci, yazar, köşe yazarıdır. Annesinin adı Mahbube, babasının adı Fahri’dir. Ailenin üçüncü çocuğudur. 1959 yılında Şermin Hanım ile bir evlilik gerçekleştirmiş ve bu evlilikten iki çocuk sahibi olmuştur. Dönemi itibari ile askeri okula alınmayan İmam Hatip mezunlarının halini arz eden bir yazı kaleme alması sonucunda, yargılanmış ve 1 yıl hapse mahkum edilmiştir. Türk edebiyatına çokça katkıda bulunan Hekimoğlu İsmail mahlaslı yazarımız Ömer Okçu 2002 yılında vefat etmiştir.

Yazarın yazdığı eserler incelendiğinde, kendisinin dindar bir kişilik olduğu ilk göze çarpan şeylerden biridir. Nitekim kendisinin de askerliğin ona dinini sevdirdiği yönünde açıklamaları vardır.

Birçok esere sahip olan Hekimoğlu İsmail’in eserlerinden biri de “Bir Deliyle Evlendim” isimli romandır. Roman temelinde biri Türk, biri Amerikalı iki genci konu alıyor. Şeref dinine düşkün, saf ve temiz huylu, Amerika’da okuyan bir Türk. Selena ise Amerikalı bir öğretmen. Bir gün Selena okulda odasındayken öğrencisi Şeref gelerek bir mektup veriyor. Mektupta ise; Şeref’in istihareye yattığı –İslam inancına göre; bir kararın hayırlı olup olmayacağını anlamak için istihare duası okunup istihare namazı kılındıktan sonra rüyada haber almak için yatılan uyku- ve bunun sonucunda Selena ile evlenmelerinin hayırlı olduğunu gördüğünden bahseder. Bir nevi evlenme teklifinde bulunur.

Selena ikisinin farklı dinden olduğunu, farklı milletten olduğunu ve en önemlisi öğretmen-öğrenci ilişkisi içerisinde olduklarını söyler. Şeref’in tüm bunlara cevabi ise ‘Biliyorum’ olur. Selena ne olacağını görmek için onunla evlenir ancak aşık değildir. Bu evliliğin ardından Şeref, Selena’ya yapılmayacak listesi verir.

1- İçki, sigara yok.
2- En yakın akraban da olsa bir erkekle yalnız kalmak, gezmeye çıkmak yok.
3- Nereye gittiğimizi, ne yapacağımızı birbirimize söyleyeceğiz. (Bir Deliyle Evlendim- Hekimoğlu İsmail)

Selana bunların en temel kaideler olduğunu düşünerek kabul eder. Ancak bir süre sonra ikinci kuralı ihlal ettiği için kavga ederler ve Şeref evden gider. Aradan zaman geçince Selena’yı arayarak Türkiye’ye çağırır. Selena Türkiye’ye gelir ve Şeref’in bütün akrabalarını ziyaret eder. Selena New York ve İstanbul’u birbirinin aynısı olarak görür. Ona göre tek fark dildir.

İstanbul’dan Antalya’ya geçerek bir otele yerleşirler ve bir süre kaldıktan sonra Amerika’ya geri dönerler. Selena bu yolculukta anne olmak istediğine karar ermiştir ve bu kararını Şeref’e açar. Şeref’te bunu memnuniyetle kabul eder. Ayrıca Selena’nın bir okul açma fikri de vardır. Okulu New York’ta açmaya karar verirler.

Zamanla Selena İslamiyet’i araştırmaya başlar ve merakı gittikçe artar. Hem kendi dini hem İslamiyet hakkında birçok araştırma yapar. Hatta Arapça öğrenmek istiyor Burada çok net bir şekilde yazarın baskın olan dini yanını görebiliriz.

Selena ve Şeref’in okullarında işler yolunda giderken, Selena hamile kalıyor. Bu bir köşede dursun, karnı burnunda Selena ve Şeref hacca gidiyorlar. Ve Selena doğum yapıyor. Bir oğulları oluyor ve oğulları İsa yani Jesus ismini veriyorlar.

Kitap sürekli bu tempoda ilerliyor. Şeref dini tam birisi olarak yavaş yavaş Selena’yı kendi tarafına çekiyor ve ona İslam’ı öğretiyor. Böylece Selena da Müslüman oluyor.

Bu kitap ne yazık ki; okuyucuyu içine çekemiyor. Olaylar arasında ki geçişler çok hızlı ve duyguyu tam vermiyor. Yazar kendi düşüncelerini ve ideolojilerini karakterler aracılığı ile okuyucuya vermek isterken, kurguyu unutmuş gibi. Selena ve Şeref’in evlenmesinden, çocukları olmasına kadar her şey çok hızlı gelişiyor. Kitap aslında tamamen İslami yaşayış biçimini övüp, kendince İslama yöneltilen sorulara cevap veriyor.

Yazan: Senagül YILDIZ

Bir Deliyle Evlendim Soruları ve Cevapları

Bir Deliyle Evlendim kimin eseri?

Hekimoğlu İsmail

Bir Deliyle Evlendim türü nedir?

Yerli Romanlar

Bir Deliyle Evlendim kaç sayfa?

160

Bir Deliyle Evlendim Yorumları

çok güzel bir kitap editör neyini beğenmemiş

04-09-2017 18:48

bu kitap okuduğum en sürükleyici kitap editör yaniliyo
bence

07-05-2018 22:18

bence bu çok güzel ve sürükleyici bir kitap kaç yıl önce okumuştum ve hala etkisinde olupta yazarı kim diye aradığım şimdi buldum ve kitabı hemen alıp tekrar okuyacam kesinlikle herkese de okumasını tavsiye ederim acaip güzel bence.

21-05-2018 09:07

çok saçma bir kitap editöre katılıyorum

22-05-2018 00:07

bir deli ile evlendim çok güzel kitap olmuş yazarın eline sağlık

09-01-2020 23:41