Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini

Louis de Bernieres Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1995
Sayfa Sayısı:465
ISBN:9750802101
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 320 | Yorum: 2
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:15,14 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi, Romantik Aşk
Orjinal Adı:Captain Corelli's Mandolin
Çeviren:Özden Arıkan

Arka Kapak Bilgisi

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini Özeti

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini Louis de Bernieres


İngiliz yazar Louis de Bernieres’in beyazperdeye de uyarlanan Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini okurlarına savaş meydanında yaşanan bir aşk hikayesi sunuyor.

Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini kitabının konusu 2. Dünya Savaşında geçiyor. İtalyan bir asker olan Carlo pek cesur bir asker değildir ve dahası eşcinseldir. Frencesco adında diğer bir askere aşıktır ve ikilinin kaderi görev olarak Yunanistan’a gönderilmesi ile değişir. İtalyanlar askerlerine İngiliz üniformaları giydirip Yunanistan’a göndermeyi ve bu şekilde savaşın şeklini değiştirmeyi amaçlamaktadırlar. İlk gönderilecek askerlerin ölümü kaçınılmaz gibi görünmektedir ve bu yüzden en vasıfsız olan askerler seçilmiştir. Carlo da bunlardan bir tanesidir.

Carlo bir şekilde çatışmada hayatta kalır fakat aşık olduğu adam çatışmada ölür. Carlo ve Yüzbaşı Carolli bunun üzerine Kefolonya adasına giderler. Burada bir doktorun evinde kalırlar. Doktorun kızı Pelega evlidir ve kocası Mandras savaşta yer almaktadır. Savaş nedeni ile arada oluşan mesafe Pelega’nın aşkını söndürmüş ve bu yüzden Yüzbaşı Carolli’ye aşık olmuştur.

Bir süre sonra Pelega’nın kocası yaralı olarak savaştan döner. Pelega, savaş süresince kocasına birçok mektup yazmıştır fakat cevap alamamıştır. Bunun nedenini sorduğunda ise kocasının okuma yazma bilmediğini öğrenir. Bunun utancından arkadaşlarına da okutamamıştır.

Savaş iyice kötüye gitmeye başlar ve Alman askerileri adaya çıkartma yapar. Bunun üzerine tüm İtalyan askerlerini toplarlar ve kurşuna dizerler. Bu sırada Carlo aşık olduğu Yüzbaşı Carolli’ye siper olarak onun ağır yaralı olarak kurtulmasını sağlar.

Yüzbaşı yeniden doktorun evine götürülür ve burada tedavi edilerek Alman askerlerinden gizlenir. Yüzbaşı ağır yaralıdır ve yaralarına dikiş atılmak için kendisine ait mandolinin telleri kullanılır. Yüzbaşı iyileşince onu İtalya’ya kaçırmanın planlarını yaparlar ve bir sandala ile kaçar. Kaçmadan önce de Pelega’ya onu tekrar görmeye geleceğine dair söz verir. Giderken de mandolinini geride bırakır.

Savaşın bitmesi ile birlikte Yüzbaşı Pelega’yı bulabilmek ümidi ile tekrardan adaya geri döner. Burada karşılaştığı manzara onun hüzünle kaplanmasına neden olur. Her yer harabeye dönmüş, doktor hayatını kaybetmiştir. Fakat Yüzbaşı bir çocuğun elinde bir zamanlar ona ait olan mandolini görünce umutlanır. Böylece Pelege’yi yeniden bulur ve ona olan aşkını göstermek için yarasında kullanılan mandolinin tellerini gösterir.


Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini Yorumları

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini Yorum mükemmel bir konusu var çok güzel bir aşk hikayesi

29-11-2016 07:59 !!

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini Yorum çok hüzünlü bir roman

14-12-2016 14:12 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.