Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini
Kitabın Yazarı:Louis de Bernieres Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1995 Sayfa Sayısı:465 ISBN:9789750802101 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini - Louis de Bernieres

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi, Romantik Aşk Orjinal Adı:Captain Corelli's MandolinÇeviren:Özden Arıkan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini Özet

İngiliz yazar Louis de Bernieres’in beyazperdeye de uyarlanan Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini okurlarına savaş meydanında yaşanan bir aşk hikayesi sunuyor.

Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini kitabının konusu 2. Dünya Savaşında geçiyor. İtalyan bir asker olan Carlo pek cesur bir asker değildir ve dahası eşcinseldir. Frencesco adında diğer bir askere aşıktır ve ikilinin kaderi görev olarak Yunanistan’a gönderilmesi ile değişir. İtalyanlar askerlerine İngiliz üniformaları giydirip Yunanistan’a göndermeyi ve bu şekilde savaşın şeklini değiştirmeyi amaçlamaktadırlar. İlk gönderilecek askerlerin ölümü kaçınılmaz gibi görünmektedir ve bu yüzden en vasıfsız olan askerler seçilmiştir. Carlo da bunlardan bir tanesidir.

Carlo bir şekilde çatışmada hayatta kalır fakat aşık olduğu adam çatışmada ölür. Carlo ve Yüzbaşı Carolli bunun üzerine Kefolonya adasına giderler. Burada bir doktorun evinde kalırlar. Doktorun kızı Pelega evlidir ve kocası Mandras savaşta yer almaktadır. Savaş nedeni ile arada oluşan mesafe Pelega’nın aşkını söndürmüş ve bu yüzden Yüzbaşı Carolli’ye aşık olmuştur.

Bir süre sonra Pelega’nın kocası yaralı olarak savaştan döner. Pelega, savaş süresince kocasına birçok mektup yazmıştır fakat cevap alamamıştır. Bunun nedenini sorduğunda ise kocasının okuma yazma bilmediğini öğrenir. Bunun utancından arkadaşlarına da okutamamıştır.

Savaş iyice kötüye gitmeye başlar ve Alman askerileri adaya çıkartma yapar. Bunun üzerine tüm İtalyan askerlerini toplarlar ve kurşuna dizerler. Bu sırada Carlo aşık olduğu Yüzbaşı Carolli’ye siper olarak onun ağır yaralı olarak kurtulmasını sağlar.

Yüzbaşı yeniden doktorun evine götürülür ve burada tedavi edilerek Alman askerlerinden gizlenir. Yüzbaşı ağır yaralıdır ve yaralarına dikiş atılmak için kendisine ait mandolinin telleri kullanılır. Yüzbaşı iyileşince onu İtalya’ya kaçırmanın planlarını yaparlar ve bir sandala ile kaçar. Kaçmadan önce de Pelega’ya onu tekrar görmeye geleceğine dair söz verir. Giderken de mandolinini geride bırakır.

Savaşın bitmesi ile birlikte Yüzbaşı Pelega’yı bulabilmek ümidi ile tekrardan adaya geri döner. Burada karşılaştığı manzara onun hüzünle kaplanmasına neden olur. Her yer harabeye dönmüş, doktor hayatını kaybetmiştir. Fakat Yüzbaşı bir çocuğun elinde bir zamanlar ona ait olan mandolini görünce umutlanır. Böylece Pelege’yi yeniden bulur ve ona olan aşkını göstermek için yarasında kullanılan mandolinin tellerini gösterir.

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini Soruları ve Cevapları

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini kimin eseri?

Louis de Bernieres

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini türü nedir?

Yabancı Romanlar, Tarihi, Romantik Aşk

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini kaç sayfa?

465

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini Yorumları

mükemmel bir konusu var çok güzel bir aşk hikayesi

29-11-2016 07:59

çok hüzünlü bir roman

14-12-2016 14:12

kitabı alırken beklentim yüksek değildi konusu dikkatimi çekmişti ama mükemmel bir kitapmış çok duygusal çok işten güzel bir aşk hikayesi şiddetle tavsiye ederim

29-05-2019 18:18

ben bu kitabın pdf versiyonunu arıyorum ama bir türlü bulamadım yardımcı olabilir misiniz?

19-06-2019 18:46

yüzbaşının mandolini kitabını yeni bitirdim oldukça kalın bir kitap ama kalın olduğu kadar da güzel etkileyici bir konusu var belli bir sayfadan sonra konu sizi hapsediyor gibi hissediyorsunuz ben çok beğendim kitabı

23-09-2019 17:16

yüzbaşı corelli'nin mandolini bana hediye olarak geldi ben de mandolin çalıyorum o yüzden arkadaşımın dikkatini çekmiş aldım genel olarak güzel bir kitap konusu biraz uzatılmış o yüzden okurken sıkıldığınız yerler oluyor ama genele baktığınızda güzel bir kitap

17-11-2019 12:55

corellinin mandolini romanı benim çok hoşuma gitti burada neden düşük yıldız verilmiş anlamadım

04-02-2020 22:30