Yüreğime Yolculuk

Anita Moorjani Yüreğime Yolculuk
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Günlük / Anı
Yayınevi:Klan Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2015 (03-03-2015)
Sayfa Sayısı:255
ISBN:6055740290
Kitap Puanı:
6.5 / 10 | Oy: 22 | Yorum: 1
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:15,40 TL
Sözcü Kitabevi:17,16 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Günlük / Anı
Orjinal Adı:Dying To Be Me
Çeviren:Gökçe Bayer

Arka Kapak Bilgisi

Yüreğime Yolculuk Özeti

Anita Moorjani Yüreğime Yolculuk


The New York Times Bestseller listesinde yer almış olan Yüreğime Yolculuk isimli bu kitap biyografi türünde incelenebilir. Dr. Wayne W. Dyer’in öz sözü eşiliğinde basılmıuş olan bu kitapta Anita Moorjani kendi ilginç yaşam hikayesini anlatmıştır ve kendisi günümüzde hala yaşantısına devam etmektedir. Anita’nın hikayesini diğer hikayelerden farklı kılan unsur ise yaşadığı ölüme yakın deneyimdir

Anita birçok kültürle haşır neşir olmuş bir kız. Bunun nedeni geleneksel bir Hintli ailenin kızı olmasına rağmen Çinlilerin ağırlıklı yaşadıkları bir İngiliz kolonisinde yetişmesi ve bir İngiliz okulunda eğitim görmesidir. Bulunduğu bölgede Hint, Çin ve İngiliz bayramları aynı coşkuyla kutlanmaktadır. Anita ve abisi Anoop evde Hintçe, sokakta Çince, okulda ise İngilizce konuşarak yetişirler. Anita’nın ailesi ve çevresi tutucu Hitlilerle doludur. Kızların uysal olmaları gerektiklerine yürekten inanırlar. Anita annesinin bir arkadaşının annesine “İkinci çocuğun kız olduğu için üzgün müsün?” diye sorduğunu duyduğunda; ilk defa bu gerçekle yüzleşir. Her ne kadar annesinin verdiği kızımı seviyorum cevabı ile rahatlasa da, hayatının büyük çoğunu kız olduğu için ailesine yük olmamaya çalışarak geçirir.

Anita biraz daha büyüdüğünde din sorunu ile karşılaşır. Ailesi onu Hinduizm üzerine yetiştirmeye çalışıyordur ancak okulda arkadaşları ona kiliseye gitmezse yanacağını söylüyordur. Rahibe ona İncil okumasını söylerken annesi Vedaları (Hinduizm’in kutsal metinleri) okumasını söylüyordur. Tanrı korkusu o kadar artar ki; geceleri ağlamaya ve yemek yiyememeye başlar. Bunu fark eden ailesi Anita’yı başka bir okula gönderir, ancak Anita burada ten rengi ve kökeni yüzünden dışlanır. Öyle bir duruma gelir ki; Hintli olmak ona eziyet gibi görünür.

Zaman içinde Anita büyür. Babası liseden sonra okumasını istemez ancak Anita yakınlarda bulunan bir fotoğraf kursuna yazılır. Eğitimine bu şekilde devam eder. Her zaman kendi ayakları üzerinde durmak isteyen, geleneklerine karşı çıkabilen cesur bir kız olmuştur. Ancak bazen bu asiliğini bir sorun olarak görüyor ve kurallara uymaya çalışıyordur. Zamanla Anita çevresindeki tutucu insanlar tarafından mimlenir. Çünkü görücü usulü yaptığı nişanını bozmuştur. Uysal ve itaatkar bir eş adayı değildir. Çalışıyor ve kendi parasını kazanıyordur.

Yine Hintli olan Danny Moorjani isimli bir gençte tam onun gibi bir eş aramaktadır. Bağımsız ve kendi fikirleri olan! Böylelikle Anita ve Danny evlenmeye karar verir ancak bu sırada Anita babasını kaybeder. Yine de aylar içinde düğün gerçekleşir. Her şey yoluna girmiş gibi gözükürken Anita’nın en yakın arkadaşı kanser hastalığına yakalanır. Gün geçtikçe arkadaşının gözlerinin önünde eridiğini görmek Anita’yı paranoyak bir duruma getirir. Kanser Anita için bir kabus haline gelir.

Ancak aradan uzun zaman geçmeden Anita da lenf kanseri olduğunu öğrenir. Kemoterapi görmek istemeyen Anita alternatif tıp seçeneklerine yönelir. Birçok ülkeye gider ve birçok diyet uygular. Yine de yıllar içinde kanserin onu tüketmesini engelleyemez. Yataktan kalkamaz hale gelir. Bu süreçte ona eşi Danny ve annesi bakar. Kanser Anita’yı ölümün eşiğine kadar getirir. İşte o anda bu kitabın yazılmasına vesile olan olay yaşanır. Anita komaya girer. Bu koma ona çok şey öğretir. Komada olduğu süreçte her şeyin farkındadır. Dünya ve yaşam üzerine kafasında oluşmuş tüm sorulara cevap bulur. Anita için komada geçirdiği zaman, hayatının dönüm noktasıdır.

“İşte buradayım, vücudum, ırkım, kültürüm, dinim veya inançlarım olmadan… Yine de var olmaya devam ediyorum! Peki o halde neyim? Kimim? Kesinlikle ve hiçbir şekilde daha küçük hissetmiyorum. Aksine, daha önce hiç bu kadar büyük, güçlü kapsayıcı olmamıştım. Vay be, daha önce hiç böyle hissetmemiştim” -Yüreğime Yolculuk / Anita Moorjani

Anita kitabın başında daha, bunları kaleme alırkenki tek amacının; hislerinin başkalarına da yön gösterebilmesi olduğunu söylüyor. Kanseri nasıl yendiğini, komada yaşadıklarını, ölümle nasıl burun buruna geldiğini cesur bir şekilde anlatan yazar; derin bir nefes alıp kendimiz olmamızı istiyor. Olmadığımız şeyler olmaya çalışırken kayıp giden zamana vurgu yapıyor. Sahi biz kimiz? Kendimizin istediği kişi mi? Yoksa toplumun idealize ettiği o kişi mi? Amacımız ne?

Anita Moorjani kendisine sürekli bu soruları sormuş gibi gözüküyor. Bulduğu cevapları paylaştığı, içini döktüğü ve birilerine yol göstermek için çabaladığı bir eser olmuş Yüreğime Yolculuk.

Yazar: Senagül YILDIZ

Yüreğime Yolculuk Yorumları

Yüreğime Yolculuk Yorum bir kerede okuyup bitirdim güzel konulara değinmiş insan bazen kendini buluyor

11-10-2017 17:22 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.