Yeryüzü Ayetleri

Yeryüzü Ayetleri
Kitabın Yazarı:Furuğ Ferruhzad Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Demavend Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:104 ISBN:9786058615830 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:69,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yeryüzü Ayetleri - Furuğ Ferruhzad

Kitap Türü:Şiir Çeviren:Prof. Dr. Ali Güzelyüz

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yeryüzü Ayetleri Özet

Yeryüzü Ayetleri, İranlı kadın şair Furuğ Ferruhzad’ın son iki eseri olan Bir Başka Doğuş (Tevellodi Diger) ve İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına (İman Beyaverm be Ağaz-ı Fasl-ı Serd) adlı eserlerinden derlemeler yapılarak Türkçe’ye çevrilmesiyle oluşmuş şiir derlemesidir. Adı “ışık parçası” anlamına gelen Furuğ, Tahran’da doğmuş ve otuz iki yıllık kısa yaşamına sıradan bir insanın yapamayacağı kadar çok şey sığdırmıştır. Onu anlamak için önce yaşamı hakkında birkaç şeyden bahsetmenin yerinde olacağını düşünüyorum:

Furuğ; İranlı kadın şair, yazar, yönetmen. Bir sanat kadını. Acı, hüzün, aşk ve doğa şairi. Çok yönlü kişiliği ve bitip tükenmek bilmeyen kelimeleri, kurumayan kalemi ile hep daha çok okunması ve daha çok insan tarafınca anlaşılması gerektiğini düşündüğüm bir şair Furuğ. Doğduğu ve yaşamını sürdürdüğü yer göz önüne alındığında erkek egemenliğinin oldukça etkin bir şekilde hüküm sürdüğü bir toplumda yetiştiği bariz bir şekilde anlaşılacaktır. Burjuva bir ailenin tek kızıdır ve babasının asker olması sebebiyle kişiliğinin şekillendiği ilk yıllarda ataerkil bir baskıya maruz kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat buna rağmen feminist bir düşünce sistemi edinmiş, şiir yazmaya başladığı ilk yıllardan itibaren bu düşüncelerini şiirlerinde işlemiştir. Kendini özgür ruhlu bir kadın olarak yetiştirmiş, yaşadığı toplumda tepkiye neden olan birçok şiir yazmıştır. O dönemde hoş görülmese de aşk ve sevgi gibi konularda, ataerkil sisteme boyun eğmediğini gösteren şiirler yazmış ve Esir adını verdiği ilk şiir kitabının henüz on sekiz yaşındayken basılmasından itibaren de oldukça fazla tepki görmüştür. Hatta öyle ki, otuz iki yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi sonucu cenazesi kaldırılmak istenmemiş, cenaze namazını bir yazar kıldırmıştır. Zaten cinsel aşkı konu edindiği Günah adlı şiirini yazdıktan sonra evlatlıktan da reddedilmiştir. Acıyla dolu bir yaşamın ardından cenazesinde bile yalnız bırakılmıştır Furuğ. Fakat her şeye rağmen yaşamı boyunca topluma ve onun değer yargılarına yenilmemiştir.

Yeryüzü Ayetleri’nde Furuğ Ferruhzad’ın belki de en güzel şiirleri derlenmiştir. Şiirlerinde hislerini okuyucuya en saf haliyle hissettirebilmek gibi bir yeteneği olduğu su götürmez bir gerçek. İnsanların tepkisini düşünmeden özgürce içinden ne geliyorsa onları yazmış ve şüphesiz ardında iz bırakan bir şair olmuştur. En sık işlediği konular arasında aşk, acı, hüzün, doğa sevgisi ve içinden doğal bir pervasızlıkla taşan tüm duyguları yer alıyor. Ayrıca şiirlerinde sık sık kendi yaşamından izlere rastlamak da mümkün. On altı yaşında lise öğrencisiyken bir akrabası olan Perviz Şapur ile evlenmiş, iki yıl süren kısa evliliğinden bir oğlu olmuştur. Fakat mutluluğu kısa sürmüş, oğlu elinden alınmıştır ve yaşamı boyunca onu tekrar görememiştir. Oğluna olan özlemine de şiirlerinde sık sık rastlamak mümkün.

Son olarak buraya Yeryüzü Ayetleri’nden birkaç dize bırakıyorum:

“Benim bütün varlığım
Bir süt bardağı gibi
Avucumun içindeydi.”

“Belki, ama ne kadar sonsuz bir boşluk!
Güneş ölü idi
Ve hiç kimse bilmiyordu
Yüreklerden kaçan o hüzünlü güvercinin
Adının inanç olduğunu.”

“Benim bütün varlığım,
Seni, kendi içinde tekrarlayarak
Tomurcuklanmanın ve yeşermenin sonsuz seherine
Götürecek olan karanlık bir ayettir.
Ben bu ayette sana ah ettim, ah
Ben bu ayette seni
Ağaca, suya ve ateşe aşıladım”

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Yeryüzü Ayetleri Soruları ve Cevapları

Yeryüzü Ayetleri kimin eseri?

Furuğ Ferruhzad

Yeryüzü Ayetleri türü nedir?

Şiir

Yeryüzü Ayetleri kaç sayfa?

104

Yeryüzü Ayetleri Yorumları

fena değildi editör 10 vermiş ama o kadar da güzel değil bu kitap 10 puan ise ustat şairlerin kitapları kaç puan alır o zaman?

16-02-2018 20:35

editör puanları öznel bir değerlendirmelerdir herkes her kitaptan farklı şeyler hisseder üstad diye nitelenen kişilerin hissettirdikleri de her zaman 10 puanlık değildir

17-02-2018 04:40

yazar furuğ ferruhzadun şiirleri güzeldir tavsiye ederim

23-12-2019 11:43

ayet kitabı bekliyordum şiir çıktı ama şiirler ayet tadında ilginç bir kitap

03-10-2022 19:32

tüm varlığım benim karanlık bir ayettir çok sevdim

28-11-2023 15:08