Yaşamak

Yaşamak
Kitabın Yazarı:Yu Hua Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Jaguar Kitap Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:210 ISBN:9786056587887 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:76,58 TL D&R:90,45 TL Babil:97,88 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yaşamak - Yu Hua

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi Çeviren:Bahar Kılıç

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaşamak Özet

Fugui, Çin’de varlıklı bir aile olan Xu’ların tek oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Hep rahat şartlarda yaşamıştır. Fugui’nin babası aile servetinin yüzde kırklık bir kısmını kumarda ve hovardalıkta tüketmiştir. Fugui, aile servetini geri kazanacağını hatta daha da üstüne ekleyip atalarını gururlandıracağını söylemiştir fakat bunun için yanlış bir yol seçmiştir. Zamanla kumara ve geneleve olan bağımlılığı artmış eve uğramaz olmuştur. Fugui, Jiazhen ile evlidir. Jiazhen, şehirde büyümüş zengin bir ailenin kızıdır, çok güzel ve çok da iyi huyludur. Fugui’nin kötü alışkanlıklarına rağmen onu sevip ona güvenmeyi bir an olsun bırakmaz. Kızları Fengxia’yı çok güzel yetiştirmiş ve ona bir de erkek evlat vermek üzeredir. Fugui, için beklenen son gelmiştir. Ailesinin bütün servetini kumarda kaybetmiştir. Yıllardır yaşadıkları ev ve arazilerinin hepsine el koyulur. Küçük bir barakaya yerleştirilip yıllardır sahibi oldukları topraklarda işçi gibi yaşamlarını sürdürürler. Derken Fugui’nin babası bu acıya daha fazla dayanamaz ve yaşamını kaybeder. Jiazhen ise ailesi tarafından şehre götürülür. Fugui, yaşlı annesi ve kızları Fengxia oldukça kötü bir halde yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar. Annesi zaten yaşlıdır. Fengxia ise daha küçücük bir kızdır. Bir yıl kadar karın tokluğuna çalışırlar.

Fengxia’nın tarlada oynadığı bir gün bir yere baktığını fark eder, Fugui. Doğrulup o noktaya baktığında güzelliğine güzellik katmış karısını, kucağında bir bebekle karşısında dikilirken görür. Karısı artık eve dönmüştür. Youqing adını verdikleri erkek bebekle birlikte aileleri daha da büyümüş ve eski mutlu günlere döneceklerine inanmışlardır.

Tüm bunlar olurken Çin’de de toplumsal ve politik yapı karmakarışıktır. Kültür devrimi ile yaşam herkes için bambaşka bir şekle girer. Toprak sahipleri ellerindeki toprakları halka vermek zorunda bırakılır ve Xu ailesinin topraklarını kumarda kazanan Longer direnince ölüm cezasına çarptırılır. Longer, ölüme giderken kalabalıkta kendisini izleyenler arasında Fugui’yi fark eder ve onun gözlerinin içine bakıp şöyle der: “Senin yerine ben ölüyorum, Fugui.” Fugui, bu cümle üzerine düşünür ve gerçekten de kumarda aile servetini kaybetmese Longer, yerinde kendisinin olabileceği gerçeğiyle sarsılır.

Derken Fugui’nin annesinin hastalığı artar ve Fugui doktor bulmak için kasabaya iner. Aynı zamanda iç savaş da sürmektedir. Fugui, orduya alınır. Çok büyük acı, ölüm ve katliamlara şahit olur. Savaş alanından bir şekilde sağ kurtulmayı başarır ve ailesine döner. Döndüğünde ailesi perişan haldedir. Fugui’nun annesi vefat eder ve babasının yanına gömülür.

Günler geçtikçe Youqing büyür, akıllı, güçlü, kuvvetli bir çocuğa dönüşür. Fengxia ise Fugui savaştayken geçirdiği bir hastalık sonucu hem sağır hem dilsiz olur. Youqing ve Fengxia tarla işlerinde aileye yardım eder fakat Fugui ve Jiazhen, Youqing’in okumasını ister. Böylece Fengxia’yı bir ailenin yanına çalışmaya vermeye karar verirler. Youqing, ablasını geri istese de yokluğuna alışmaya çalışır, alışamadıkça da beslediği kuzularına daha çok bağlanır. Bir gün Fengxia çıkıp geri gelir ve Fugui bir daha ailesini asla dağıtmamaya karar verir.

Bir gün yeni valinin karısının doğumda çok kan kaybettiği ve okuldaki çocuklardan kan alınacağı duyulur. Bir tek Youqing’in kanı uyuşmaktadır. Doktor valinin karısını kurtarmak için Youqing’in neredeyse damarlarındaki bütün kanı alarak çocuğun ölümüne sebebiyet verir.

Fugui ve ailesi Youqing’in ardından hayata tutunmaya çalışır. Jiazhen’in hastalığı vardır ve doktor kemik erimesi olduğunu çok yaşayamayacağını söyler. Jiazhen ise büyük bir dirençle hayata ailesi için tutunmaktadır.

Flexia’yı kafası yamuk Erxi ile evlendirirler. Erxi’nin durumu iyidir hem Fugui ve Jiazhen’i hem de Flexia’yı el üstünde tutar. Onlar için harcamalar yapar. Hatta Flexia’ya köylülerin görüp göreceği en görkemli düğünü yapmıştır. Flexia’nın hamilelik haberi ise büyük bir coşkuyla karşılanır fakat Flexia doğumda hayatını kaybeder. Flexia’nın ölümünün ardından da Jiazhen hayatını kaybeder. Fugui, Erxi ve küçük torun Kugen, bir başlarına kalmışlardır. Erxi oğluna çok bağlıdır fakat Flexia’nın yokluğuna bi türlü alışamaz. Bir gün bir iş kazası geçirir ve yaşamını kaybeder. Fugui ise torununu yanına alarak yalnızca onun için yaşamaya başlar. Kugen, hastalandı bir gün onu tarlaya götürmeyip evde bırakır. Bir de fasulye verir ki mutlu olsun diye fakat döndüğünde torununu boğulmuş olarak bulur.

İşte Xu ailesinin kötü talihi herkesi hayattan koparmıştır. Geride bir tek bunları yaşlı öküzüyle birlikte tarlada çalışırken, yoldan geçen yolcuya anlatan Fugui kalmıştır.

Yazar yaşamayı; yalın, sade ve ağdalı cümleler olmadan anlatmıştır. Fugui, karakterine başlarda sinir olup büyük bir antipati beslerken başına gelen felaketlerin onu bilgeleştirip değiştirip geliştirmesiyle birlikte sizin de Fugui’yi sevmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Çin’in tarihine de bir ailenin gözünden ışık tutan oldukça zengin içerikli bir eser olmuştur. Çin içindeki imparatorluk rejiminin yıkılarak cumhuriyetin gelmesi, ülke içerisindeki milliyetçi ve komünist grupların çatışmaları ve Japonya’nın Çin’e saldırmasına kadar geniş toplumsal olaylara yer verilmiştir.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Yaşamak Soruları ve Cevapları

Yaşamak kimin eseri?

Yu Hua

Yaşamak türü nedir?

Yabancı Romanlar, Tarihi

Yaşamak kaç sayfa?

210

Yaşamak Yorumları

çin tarihini anlatıyor yasaklanmasa bu kadar da ünlü olmazdı fakat bana göre kitabın ilgi çeken yanı ülke kültür ne olursa olsun tüm insanlığın aynı sorunları aynı zorlukları yaşadığı bu da sorunun aslında insan olduğunu gösteren bir kitap

01-11-2022 23:32

bu kitabın özetini bulamam diyordum ama sayenizde buldum süpersiniz

29-04-2023 23:36

bir kitap yasaklanıyorsa mutlaka okunması gerekir gerçekler hep acıtır

16-02-2024 21:41