Yaprak Suya Düşünce

Yaprak Suya Düşünce
Kitabın Yazarı:Fannie Flagg Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Martı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:496 ISBN:9786053481461 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:12,73 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yaprak Suya Düşünce - Fannie Flagg

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Bahar Çelik

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaprak Suya Düşünce Özeti

Maggie yaşamının son yıllarını sürekli gözden geçirir ve kendisi için hayal kırıklılarıyla dolu, heyecandan uzak bir hayat yaşadığı kanaatine varır. Çocukluğu babasının işinin bir sinemada olmasından dolayı sinemanın üst katında, muhteşem filmler eşliğinde geçer. Hayatı tozpembe olarak değerlendirmesinde bu filmlerle büyümesinin etkisi büyüktür. Başka bir eve taşındıklarında hayatın kendi hayal ettiğinden farklı bir yer olduğunu düşünmeye başlar. Terzi olan annesiyle birlikte zengin kadınların elbise provalarına katılan Maggie, zarafetine hayran kaldığı bir kadınla bu şekilde tanışır ve onun gibi olmak istemeye başlar. Maggie’nin zarafet okuluna gitmesine önayak olan da bu kadındır. Böylece Maggie arabaya nasıl binilip nasıl inilmesi gerektiğinden tut adımlarını bile nasıl atması gerektiği konusunda eğitimler alarak en büyük hakareti “Kapa Çeneni” olan bir hanımefendiye dönüşür.

Hazel dünyanın en özel kadınlarından biridir. Doktor Hazel daha küçücükken boyunun daha fazla uzayamayacağını belirtmiş Hazel bir terslik olduğunu ilkokul yıllarında fark etmiştir. Ancak doktorun söylediği “Hazel özel bir çocuk” cümlesi kulağına yer ettiği için farklı olmanın tadını çıkarmaya başlamıştır.

Hazel bir gün bir bahçenin yanından geçerken kapıyı çalar ve “Para istemiyorum, bahçenizi temizleyebilir miyim?” der. Sonrasında bahçesi temizlenen kadının komşusu da Hazel’den bahçesi konusunda yardım ister ve Hazel Whenknott efsanesi böyle başlar. Bu özel kadın bundan sonrasında tanıştığı her insanın yaşamını güzelleştirmeye, muhteşem enerjiler saçmaya devam eder.

Hayatından Hazel gibi bir kadın gelmiş geçmiş olmasına karşın Maggie onun ölümü sonrasında kendi de ölümü ister hale gelir. Bunu yaparken bile güzel görünmek ister; sonuçta zamanında “Miss Alababa” seçilmiştir ve güzelliğiyle büyülemektedir. O yüzden silahlı ölüm, bir yerden atlama, ilaç kullanımı gibi seçeneklerin hepsini eler ve muhteşem bir intihar planı yapar. Ölüm tarihini belirledikten sonra Hazel ve Brendayla birlikte çalışmış oldukları emlak dükkânı ile yavaş yavaş vedalaşmaya başlar.

Brenda’nın Türkiye’den gelecek semazenleri izlemeyi çok istemesi ile birlikte Maggie intihar planını biraz ertelemek zorunda kalır. Nasıl olsa kararlıdır, birkaç gün daha yaşamak çok da sorun değildir.

Maggie kendisini ölüme götürecek planını çok beğenir ve dahice bir plan olduğu için kendisiyle gurur duyar. Ölümüyle yaşamayacağı şeyleri ve ölmesinin güzel yanlarını karşılaştıran bir değerlendirme yapar kağıt üstünde. Ölümünün ne kadar güzel olacağını bir kez daha fark eder.

- Annesi ve babasına doğum günleri ve diğer özel günlerinde çiçek göndermesi için bir çiçek firmasıyla anlaşır.

- Dergi aboneliklerini iptal edip faturaları öder, beleşçi olarak anılan bir güzel olmayı istemediğini vurgular.
- Emlakçı arkadaşına yakın zamanda bulunduğu bir civarda ev boşalacağını çıtlatır.
- Evdeki eşyaları toplayıp Kurtuluş ordusuna başlar.

Planının her aşamasında biraz daha rahatlar Maggie…

Emlak Canavarı olarak adlandırdıkları her türlü illegal yola başvuran Babs isimli bir emlakçı vardır. Babs kültürel değerlere, meslek etiğine asla önem vermez, sadece kazanacaklarına odaklanır. Ölümünün gerçekleşeceği sabah Maggie Crestview olarak bilinen şehrin simgesi haline gelmiş büyük bir konağın satışının kendisine verildiğini öğrenir. Buranın satışını almazsa Babs’in alacağını ve ona hak ettiği değeri vermeyip yıkılması için müteahhitlere vereceğinden şüphesi yoktur. O yüzden burayı sattıktan sonrasına ertelenir intihar…

O muhteşem evi gezerken içerinden bir insan iskeleti çıkacağını bilmeden bir sandıkla çok ilgilenirler ve çığlıklarla aşağı inmeleri bir olur. Bu iskelet sebebiyle evi kimsenin almayacağı, belki yıkılıp yerine dükkan yapılacağı gerçeği ile yüzleşirler. Bu iskeleti bir şekilde evden çıkarmak zorundadırlar ve bunu yaptıktan sonra fark ettikleri durumla kan beyinlerine sıçradı. O da neydi? İskeletin ayağı yoktu…

Oysa nehre bir taksiyle gidip sandalla açıldıktan sonra ağırlıkları ellerine ve ayaklarına zamanında bağlayıp atlasaydı tüm bunlarla uğraşmak zorunda kalmayacaktı.

Maggie’nin kusursuz intihar planını gerçekleştirip gerçekleştiremediğini, gerçekleştirdiyse bunu nasıl yaptığını ve sonuçlarını öğrenmek istiyorsanız Yaprak Suya Düşünce kitabının tamamını okumanız gerekiyor. Şimdiden keyifli okumalar.

İnsan zaman zaman yaşam motivasyonunu kaybedebilir. Ama hayatı çoğu zaman anlamlı kılan bizim planlarımız dışında bir yaşam gerçekleşiyor olmasıdır. Hayata anlam katan aslında bizim bakış açımızdan başka bir şey değildir.

Yazan: Sibel Çetin

Yaprak Suya Düşünce Yorumları

verdiğim paraya acıdım böyle kitap olmaz olsun

01-11-2018 19:00