Yanlış Anne

Yanlış Anne
Kitabın Yazarı:Sophie Hannah Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:448 ISBN:9786053434573 Kitap Puanı:6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Yanlış Anne - Sophie Hannah

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Korku Orjinal Adı:The Wrong MotherÇeviren:Işıl Artış

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yanlış Anne Özet

Her şey Sally ile tartışan çocuklarının dadası olmaya aday Pam ile başlamıştı. Tartışma sonrası çocuklarını almak için aracına koşarken kendini otobüsün önünde yara bere içinde yerde bulmuştu. Sert bir şeyin kendisini yola doğru ittiğini hissetmişti, telaş ile kalkmış, ona yardım etmeye çalışan kalabalığın içinde ki, Pam kendisini tanıdığını söyleyip adını telaffuz edip, iyi olup olmadığını sorma cesaretini göstermişti. Sally bütün öfkesini onun, kendisini öldürmeye çalıştığını söyleyerek kusmuştu ve hızla oradan uzaklaşmıştı. Çocuklarını okuldan alıp evinin yolunu tutacaktı. Eşi Nick onu bu halde görünce biliyordu ki üstün körü iyi olup olmadığını soracaktı. En iyisi olayları ona kısmen anlatmaktı. En büyük şansı ise eşi Nick’in, sadece yüzeysel anlamda soru sorup onu rahat bırakmasıydı. İlk defa bu huyundan dolayı Nick’e minnet duydu. Tam düşündüğü gibi de oldu. Ev de ki işlerini hallettikten sonra arkadaşı Esther’i arayıp olayı ona anlatırken, eşi Nick’in her zaman izlediği haberleri kendisinin de izlemesi için ısrarına daha fazla dayanamayarak, televizyonun karşısına geçip tam bir şok yaşamasına sebep olan haberi izlemeye koyuldu.

Mark Bertherick bir iş seyahati sonrası, evine dönmüş ve karısı ile beş yaşında ki kızının cesetleri ile karşılaşmıştı. Adam televizyon kameraları önünde ağlıyordu. Sally eşinin bu haberi ne için izlemesini istediğine bir anlam verememişti. Tabi ki kadın ve küçük çocuğu için üzülmüştü, ta ki ekranda gösterilen Geraldine Bertherick’in resmini görene kadar. Geraldine kendisine ikizi kadar benziyordu, bu imkânsızdı. Âmâ asıl imkânsız olan kimsenin bilmediği iş tatilinde geçen yıl bir otel odasında kaçamak yaptığı adamın isminin de Mark Bertherick’ olmasıydı. Yalnız ekrandaki adam kesinlikle o değildi. Bu işte bir yanlışlık vardı.

Komiser Muavini Samuel Kombothekra, Dedektif Simon’un yeni çalışma arkadaşıydı. Her ne kadar Simon ,Kombothekra ile bir araya gelmek istemese de, onun adil ve dürüst olmasının katlana bilirliğini kolaylaştırıyordu. Geraldine ve küçük Lucy’ nin intihar notunda bir şeylerin yanlış olduğu hakkında tezata düşseler de birbirleri ile çalışmak zorundaydılar. Geraldine’ nin bilgisayarının hard diskinde buldukları günlük intihara şüphe bırakmıyordu. Geraldine, Lucy’nin şımarıklıklarından ve sızlanmalarından sıkılmıştı. Anneliğin kendine göre olmadığını düşünüp sürekli şikâyetlerini yazmıştı. Lucy’nin arkadaşı Amy’ den hoşlanmıyor hatta onu dövmenin nasıl bir keyif olacağını sık, sık düşünüyordu. Neyse ki Amy’nin ailesi aniden İspanyaya taşınma kararı almıştı da rahatlamıştı. Günlüğün sayfaları tüm bu şikâyetler ile doluydu. Simon ve Kombothekra bu intiharların aile katliamı olmasına karar vermişken isimsiz bir mektup alırlar. Mektup onlara araştırmalarını daha derinleştirmeleri gerektiğini ve Mark Bertherick’in üstünde durmalarını, karısını ve kızını muhtemelen onun öldürdüğünü belki başka cesetlerinde olabileceği şüphesine dikkat çekiyordu.

Sally, takip edildiğini düşünmeye başlamış ama tedbir olarak hiçbir şey yapmamıştı. İşinin yoğunluğunu bir kenara bırakıp Bertherick katliamını takip etmeye başlamıştı. Mark ile görüşmüş ona bir hafta kaldığı otelde tanıştığı insanın kendini tanıtırken onun işyeri ve ailesi hakkında birebir aynı bilgileri verdiğini söyledi. Mark çok şaşırmış ama acısı ile o an olayların üzerinde durmamıştı. Sally arkadaşı Esther’i arayıp ona bütün sırlarını açıklamış ve aşağılanmıştı. Her ne olursa olsun kendine bir şey olursa dâhil Nick ile sırlarını paylaşmamasını tembih etmişti. Hoş Esther sır tutamazdı fakat başka şansı yoktu. Kendinden haber alamazsa polise gitmesini de söylemeyi unutmamıştı.

Sally, arabasının altında bulduğu kesilmiş kedinin kendisini felaketler zincirine götüreceğinin farkında olmadan, yardım istemeye çalışıyordu. Arabasında bıraktığını sandığı su şişesinden, su içip sakinleşmeye çalıştı, kendini daha kötü hissedince dışarı çıktı. Ona yardım için uzanan el geçen yıl kendini Mark Bertherick olarak tanıtan adamdı. Kendine geldiğinde, loş bir odada olduğunu fark edip paniklemeye başladı. İçeri sızın karanlıktan saatin geç olduğunu anladı. Panik duyusu ile Mark diye seslendi. Bir yandan çocukları için endişeleniyor, kocası Nick’e haber vermediği için ne yapacağını bilemiyordu. Bu kâbus olmalıydı. Çok geçmeden gerçek ile yüzleşmeye başladı. Adam ona her şeyi ayarladığını endişesinin yersiz olduğunu ve onun ile mutlu bir aile hayatının olacağını anlatıp duruyordu. Sally ise oradan nasıl kurtulabileceğinin hesabını yapmaya başlamıştı bile, kesinlikle ne pahasına olursa olsun bu hasta ruhlu adamın bir hafta boyunca Nick hakkında söylediği şikâyetleri ile evliliğine zarar vermesini engelleyecekti.

Profesör Jonathan Hey, aile katliamlarını araştırdığı için Simon ondan yardım almaya başladı. Günlükteki anlatılanların katliam üzerinde etkisinin hangi boyutlarda olabileceği ile ilgili profesörün görüşlerine katılmasa da, onun ile kadın ve çocuk katliamlarının sebepleri üzerinde durdular. Simon’a göre bu dava intihar veya aile katliamı değildi, ortada bir cinayet serisi vardı. Âmâ henüz katile bir adım bile yaklaşamamışlardı…

Yanlış Anne kurgusu ile sizi içine alacak. Çocuklarınızın sizi yorduğu zaman, onların yanından ayrıldığınızda hissedeceğiniz korkunun ne kadar derin olabileceğini hatırlatacak. Anneliğin kutsiyetini iki biçimi ile okuyacaksınız. Geraldine’yi tanıyan herkes onun kızı Lucy için yaşadığını söylerken, kendi yazdığı günlüğünde kızına karşı neler hissettiğini ürpererek okuyacaksınız. Hangisi, gerçek ve hangisi yanlış anne? Onu tanıyanların söylediği mi, yoksa günlüğünde yazdıkları mı gerçek duygu ve davranışları. Önce kızını öldürüp sonra intihar eden bir annenin varlığına inanamayacaksınız. Sally, kendisini ve ailesini tehlikeye atarak bu aile katliamı için savaş vermeye başladığında kendi hatası ile de yüzleşecek. Polis yardım aldığı uzmanlar ile olayı ne kadar çözebilecekler. Son sayfasına kadar heyecanınız azalmayacak.

Kitaba değerlendirme puanım 5.

Sebebi ise yazar önce dedektiflerin soy ismini kullanıyor, daha sonra lakap ve ilk isimlerini kullanıyor. İsimler o kadar karışmış ki kimin kim olduğuna tekrar bakmak zorunda kalıyorsunuz. Kitapta fazla sayı da isim var. Gereksiz olmuş. Simon’un cinayetleri çözmesi çok ilginç, bu konuyu yazar bağlayamamış. Çözüme verdiği örnek çevrisinden mi anlaşılmıyor orijinali demi böyle bitiyor… İlginç

Yanlış Anne Soruları ve Cevapları

Yanlış Anne kimin eseri?

Sophie Hannah

Yanlış Anne türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gerilim, Korku

Yanlış Anne kaç sayfa?

448

Yanlış Anne Yorumları

okuduğum en güzel gerilim romanlarından bir tanesiydi ben şahsen tavsiye ederim

04-02-2015 20:14

hikaye merak uyandırıcı fakat gereksiz isim fazlalığı çok.sonunu güzel bağlayamamış.

08-02-2015 23:27

başında oldukça sıkıldım sonra güzelleşmeye başladı merak uyandırdı ama sonu çok kötü bitti

07-02-2016 10:08

inişli çıkışlı bir kitap sanırım bir kaç fikir üzerinden üretilmiş ama detaylara fazla kafa yorulmamış belli noktalarda elinizden bırakamıyorsunuz belli noktalarda ise sayfa atlamak istiyorsunuz orta diyebiliriz o yüzden

07-08-2019 14:58

benim için hayal kırıklığı oldu konusu güzel ama anlatım çok kötüydü

25-06-2022 22:40

kitabın ikinci yarısı güzelleşiyor mu yoksa aynı mı yarım bıraktım devam edemedim

22-05-2023 22:25