Veliaht

Veliaht
Kitabın Yazarı:Filiz Puluç Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Agapi Yayınlandığı Yıl:2016 (14-10-2016) Sayfa Sayısı:624 ISBN:9786059817530 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:24,38 TL D&R:31,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Veliaht - Filiz Puluç

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Veliaht Özet

Filiz Puluç, bir wattpad yazarı olarak diğer yazarlardan ayrılarak adından söz ettirmiştir. Veliaht kitabı ile oldukça çok beğeni toplayan bir yazar.

Melis, o gün okula hiç gitmek istememiştir ama annesi zorla okula getirir. En yakın arkadaşı Ceyda, o gün okula gelmeyecektir. Okuldan girer girmez Pelin, Melis'e sataşır. Yeni gelen çocuk onu tutmasa üstüne gidecektir. Yeni gelen çocuğa, ne oluyor demek için dönerken Pelin saçına yapışır. Melis de çocuğa tekme atarak Pelin'i iter ve yere düşer. Bunun sonucu müdürün odasında biter. Melis yine ceza almıştır. Annesinin önerisi ile basketbol sahasını temizleyecektir. Yeni gelen çocuk ise Keskin Kolejinin sahibinin oğlu Meriç Keskin'dir. Aynı sınıfta ve aynı sırada oturmak zorunda kalırlar. Çünkü o gün en yakın arkadaşı Ceyda gelmez. Melis, Meriç yüzünden temizlik cezasından kaçamaz ve temizlemek zorunda kalır. Meriç, Melis'e şaşırmıştır. Çünkü ona herkes gibi davranmamaktadır. İlk nasıl tanıdıysa o şekilde davranmaktadır. Meriç ve Melis ilk günden beri kedi köpek gibi atışarak anlaşmaktadırlar. Birkaç gün sonra Meriç'in arkadaşları da Keskin Kolejine kaydını aldırır. Hepsinin ismi de "m" harfi ile başlamaktadır. Mete, Mert ve Mehmet ile çok iyi anlaşmıştır. Sırasına geldiğinde sarışın bir kızın oturduğunu görür. Orasının artık onun yeri olduğunu söyler. Meriç ise kalkmasını söyleyerek onu başka yere yönlendirir. İki hafta sonra beden eğitimi dersinde kızlar voleybol; erkekler ise basketbol oynamaktadır. Melis ise üşüdüğü için oynamak istemez. Fakat Hande'nin kışkırtması ile oyuna girer. Hande, Melis'in voleybol kaptanı olduğunu bilmemektedir. Yenmeleri sonucunda hırsını alamayınca, duş yerinde Melis'i kıyafetleri ile ıslatır. Bunun sonucu müdürün odasında biter. Meriç, Meclis'e kazağını vererek evine bırakır. Hafta sonu Ceyda ile sinemaya gider. Sinema çıkışı 4m ile karşılaşır. Birlikte yemek yerler.

Ertesi gün okula giderken, kar yağmaya başlar. Okula girerken Meriç yanından geçer ve onunla uğraşmaz. Mert ise daha sonra konuşmasını söyler. Öğle arasında biraz daha kendine gelen Meriç, yine onunla uğraşmaya başlar. Mert'ten hoşlanıp hoşlanmadığını sorar. Fakat Mert'e karşı bir şey hissetmiyordur. Okul çıkışı Melis, kapıda beklerken Meriç arkasından gelerek burnunu Melis'in boynuna sürter. Melis'te huylanarak kafasını arkaya atar ve o şekilde fotoğraflarını çeker. O günün gecesinde Meriç yine Melis'in yanında bulur kendini. İçip Melis'in evinin önüne gelmiştir. Melis'te mecburen aşağı iner. Herkesin ona soyadına göre davrandığını, bir onun farklı davrandığını söyleyerek; dinlediği için teşekkür eder ve yanağından öper. Ertesi gün kuzeni Yağız'ın da onların okula geçtiğini öğrenir. Hem de sevdiği kız için. Sevdiği kız ise Hande'dir. Sınıfa Yağız'ın kolu omuzunda girerler. Meriç, bu durumda onları sevgili sanıp resimlerini yollar. Kuzeni olduğunu öğrenince ise pişman olur. Melis ise Yağız'ı, Ceyda'ya düşünmektedir. Meriç, Melis'in yanına gece gittiğinde o anın resmini yaparak panoya asar. Bu kez ise gerçekten büyük kavga çıkar. Müdürün odasının önünde velilerini beklerler. Veli olarak Meriç'in abisi ve Melis'in ablası gelir. Hallettikten sonra giderken Yağız ise meseleyi anlatır. Aslında Hande’yi sevmiyordur artık. Meriç ve Yağız çocukluk arkadaşıdır. Hande önce Yağız ile sevgili olmuş, Meriç evrim geçirince de ona gitmiştir. Böylelikle araları bozulmuş. Melis ortada küsecek bir durum kalmadığı için bir plan yaparak; ertesi gün ikisini bir araya getirir ve barışmalarını sağlar.

Bir sabah Meriç ile kahvaltıya gider. Aslında ona kahve sözü vardır ama zengin arkadaş olunca o Melis'e kahvaltı ısmarlar. Sonra da okulda Yağız ve Ceyda'nın; kütüphane de olduğunu söyleyerek kandırır. Arşiv odasına girince biri arkasından kapıyı kilitler. Melis'in kapalı alan fobisi olduğu için hemen bunalmaya başlar. Son gücüyle Meriç'e ses kaydı atar. Hemen gelip kurtarır. Kamera kayıtlarına göre kapüşonlu biri yapmıştır. Okuldan kaçarken ara sokakta yakalarlar ama bıçak çıkarması ile Meriç'in karnını sıyırarak yaralar. Meriç'in evine giderek pansuman yapar.

Bir gün Yağız ve Ceyda, sinemaya giderken o da takılır. Sinemada Meriç ve kuzeni ile karşılaşırlar. Yağız'ın satışı ile onların gruba dahil olarak, korku filmine gider. Melis, çıkmak istese de çıkamaz. Meriç, ona kulaklık takarak şarkı açar. Çıkışta kuzeni alışveriş yapmak ister. Melis'te bir elbise beğenir. Meriç onu alabileceğini ama yarın onunla yemeğe çıkmasını ister. Ertesi gün annesinden izin alır. Meriç'in aldığı elbiseyi giyer. Meriç onu şık bir yere götürür. Orada Meriç içki içer ve sarhoş olur. Mekandan çıktıktan sonra tam onu öpecekken, sızıp kalır. Arabaya kadar zorla taşıdıktan sonra Mert'i arayarak yardım ister. Mert gelene kadar da telefonunu karıştırır.

Yarıyıl tatilinde, Uludağ'a tatile giderler. Yağız'ların dağ evi vardır. Melis'ler giderken Ceyda'yı da götürürler. Yağız Ceyda'yı görünce çok sevinir. Melis, kar oynarken Meriç'i görür. Onlarında bir evi vardır. Annelerinin gitmesinden sonra tam tatil başladı diye sevinirken Hande'nin gelmesi ile keyfi kaçar. Kar malzemelerini eve bırakarak yürümeye başlar, sonunda kaybolur. Herkes Melis'i aramaya çıkar. Meriç bulur ve kucağına alır, sonra bir ev görerek yardım ister. Melis'in üstünü değiştirip, ısındıktan sonra son hatırladığı şey; Meriç'in onu öpmesidir. Yeni dönemde okula Meriç'in düşmanı durmanın gelmesi ile ortalık iyice karışır.

Mert'in doğum günü vardır. Meriç ile gider. Fakat kızların gelip Meriç'i götürmesiyle sinirlenir. Meriç'in sevmediği kuzeni de Melis'in yanına gelir ve sohbet etmeye başlarlar. Meriç bunu görünce direk gelir. Meriç'in yine sarhoş olması ve Melis'e sarılıp sızması ile Yağız'larda kalırlar. Ertesi gün annesi Meriç'inde gelmesini ister. Oraya bir kız gelip sevgili olduklarını söylediğini ve sevgili olup olmadıklarını sorar. İkisinin de hayır cevabında sonra ikna olur. Hande'ye hesap sormaya gidince; Melis, hakaretlerine dayanamayıp üstüne atlar. Bunun sonucunda ise ertesi gün, Haluk Bey'in talimatı ile okuldan kaydını aldırması istenir. Bu durumu Meriç'e söylemek istemez. Çünkü babası ile tekrar arasının bozulmasını istememektedir. Ceyda'ya anlattığında duyması ile olaya müdahale ederek halleder. Okul çıkışında yürümek istemesi ile Meriç ve Furkan da peşine takılır. Ara sokaktan geçerken karşıdan beş kişi gelir ve içlerinden biri Melis'e göz kırpar. Meriç'in bunu girmesi ile kavga çıkar. Meriç, Meclis'in girmesini istese de bıçağı görünce Meriç'e doğru atılır ve bir acı hisseder. Melis'i hastaneye getirerek Yağız'ı arar. Ameliyatı iyi geçmiş ve odaya almışlardır. En son Meriç görmeye girdiğinde ise kendine gelir.

Ygs sınavından sonra Meriç'lerin evinde parti vardır. Kolaların içinde içki olması ile Melis sarhoş olur. Sabah uyandığında hiçbir şey hatırlamaz. Hepsi orda kalmıştır. Sabah kahvaltı yaparken Hande gelir. Ağlayarak Meriç'e onu sevemeyeceğini söyler. Ona kıyafetlerini verdiği için onu sevdiğini düşünmektedir. Hande ile Meriç, dışarı çıkınca o da eve gitmek için hazırlanır. Eve dönen Meriç ile kavganın sonucunda ona ondan nefret ettiğini söyler.

Ertesi gün okula gittiğinde ise Meriç, sınıfını değiştirmiştir. Onun yanında ise Hande vardır. Yeni sınıfında Hande'nin kankileri yumurta atar. Duş aldıktan sonra 4m üyeleri, Yağız ve Ceyda yanına gelir. En son Ceyda ile kalınca Meriç'e aşık olduğunu itiraf eder. Hafta sonu Yağız'larda kalır. Yağızların evi, Meriç'in annesinin evinin yanındadır. Onlar da hafta sonu oradadır. Hande de gelince Melis, Hande'yi havuza düşürerek, çürük domates atarak intikamını alır. Sonra da hep beraber sinemaya giderler. Orada Melis, Meriç'e ondan nefret etmediğini söyler.

Okulda voleybol maçı vardır. Maç Meriç'in eski okulu iledir. Haluk Bey de maçı izlemeye gelir. Maçın Keskin Koleji kazanır. Maçın sonunda Meriç'in kavga ettiği çocuğun tekrar sataşması ile babası kızar. Anlamadan kızan babasına sinirlenerek arabasına biner ve uzaklaşır. Mert ve Melis'te arkasından gider. Fakat hız yaparak kaza yapar. Ambulans ile hemen hastaneye kaldırırlar. Ameliyata alınan Meriç'in ameliyatı başarılı geçer ama hayatı tehlikesi devam etmektedir. Melis, Furkan'ın yardımı ile yanına girer. Konuşur ve onu öperek yanından çıkar. Bir süre sonra Meriç iyileşmeye başlar. Melis'te sözünü tutarak Fenerbahçeli olur. Hastaneye döndüğünde Meriç uyanmıştır. Ertesi gün Meriç, onu hastanenin çatısına çıkararak duygularından bahseder. İkisinin de duyguları karşılıklı olmasından dolayı mutludurlar. Ve bu rüyadan hiç uyanmak istemezler.

Meriç'in hastaneden çıkması ile bahçede otururken Hande gelir ve sevgili olup olmadıklarını öğrenmek için; doğruluk mu? cesaret mi? oynamayı önerir. Sonunda Melis'i havuza atmasını ister. Meriç Melis'e sıkı tutunmasını söyleyerek havuza atlar. Sonra da diğerleri atlar. Hande ise bozularak gider. Melis o gece annesine sevgili olduklarını söyler.

Bir süre sonra Melis evde ders çalışırken sıkılır ve kurabiye yapmaya karar verir. Meriç'le yeni konuşup kapatmıştır. Kurabiyeyi fırına koyduğunda evden bir ses gelir. Acaba gelen kim ?

Veliaht kitabı genç nesli çok etkileyen bir kitap. Yazım bakımından da oldukça yalın bir dili var. Eğlenceli, dolu dizgin bir gençlik kitabı. Gençlerin, şu sıralar tercih ettiği türlerin başında gelebilecek bir kitap. Anlatımı ve mizahı ile oldukça başarılı. Genç neslin eğlenmek için okumasını tavsiye ederim.

Yazan: Nilay Alakuş

Veliaht Yorumları

ne dokuz puan mı gözlerim kanadı

27-01-2018 03:48

çok beğendim ama keşke final olmasaydı en güzel yerinde final oldu

24-06-2018 14:59

edebi değeri olmayan tamamen ergenlere yönelik kalitesiz bir kitap kitap denmez aslında ama işte artık basılan herşeye kitap diyorlar zaten kitaptaki karakterlere bakın göreceksiniz değersiz bir eser olmuş

11-01-2020 21:34