Vazgeçebilmek

Vazgeçebilmek
Kitabın Yazarı:Guy Finley Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 (17-08-2018) Sayfa Sayısı:304 ISBN:9786053112273 Kitap Puanı:6.8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:129,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Vazgeçebilmek - Guy Finley

Kitap Türü:Kişisel Gelişim Orjinal Adı:The Secret of Letting Goİngilizce:The Secret of Letting Go Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Vazgeçebilmek Özet

Kitapların altının çizilmesi, ayraç kullanmak yerine kenarının kıvrılması, kitap üzerine notlar alınması… Kitaplara yapılan işkence yöntemleri olduğunu söyleyip dursam da bu kitapta bu yazdıklarımın hepsini yaptım. Okunacak bir kitaptan çok alınacak bir ders olarak düşünebilirsiniz bu kitabı. Bitirdiğiniz zaman vazgeçmenin gözde büyütülen bir durum olduğunu ve her şeyden vazgeçebileceğinizi farkına varıyorsunuz. Yazarında dediği gibi eğer içimizdeki ışığın parlamasına izin verirsek ardından daha mutlu bir yaşam bizi bekliyor.

Vazgeçebilmek kitabı kısa hikâye ve bölümlerden oluşmuş. Her bölüm çıkarılacak bir ders ve farkına varılacak bir fikir barındırıyor içinde. Bazı bölümlerde kendi küçüklüğüme gidip “Aaa, bende böyle bir şey yaşamıştım!” derken buldum kendimi. Bu da kitabı daha ilgiyle okumama sebep oldu. Bazı şeyleri sadece kendi kafamda büyüttüğümü farkına varmamı sağladı. Kitabı başta okuyamamıştım, sarmamıştı. Fakat ilerleyen bölümlerde daha çok ilgimi çektiğini fark ettim. Üzerine notlar almaya başladığımda ise kitabı elimden bırakmak istemedim.

Kitapta dikkat çeken bir nokta da yazar Guy Finley’in size sahte ben ile gerçek ben arasındaki farkı işaret etmesi. Çoğu hikâyenin sonunda yazar sahte ben ile gerçek ben arasındaki farkı açıklayarak farkındalık sağlamış. Özgerçekleşimin önemini okurken bu ayrım benim son derece dikkatimi çekti.

Kitapta dikkatimi en çok çeken bölümler aslında en çok sonuç çıkardığım bölümler oldu. Hepsinden bahsetmem mümkün değil ama hoşuma giden kısımlara atıfta bulunmak gerekirse;

Bu kitapla birlikte vazgeçmenin aslında çok kolay olduğunu anlıyorsunuz. Tüm endişe ve korkularımız bizim onları büyüttüğümüz kadar büyüktür. Eğer korkularınız ile aranızdaki bağı kesip atarsanız, kendinizi rahatlıkla kurtarabilirsiniz. Endişe ettiğimiz şey, gerçek olmadığında kendimizi korumamızın bir anlamı kalmaz.

Kendi suçumuzu başkalarının üzerine atmak, küçüklüğümüzden beri bizi bırakmayan bir durumdur maalesef. Gözle görülen bir tuzağa koşa koşa gidip, suçu tuzağı kurana atmak genelde herkesin yaptığı bir hareket maalesef. Tuzağa düştüğümüzde çektiğimiz acıyı karşı tarafa atmak onu kabullenmekten daha kolay olsa da gerçekleri değiştirmiyor. Olay görmeyi istemekte bitiyor.

Dizginleri elinize almalısınız. Hayat sizin hayatınız ve siz düşündüğünüzden daha fazlasısınız. İstediklerinizi almak için doğru yerde olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Yanlış şeyleri deneye deneye de doğrusunu bulabilirsiniz, yardım alarak da doğruyu bulabilirsiniz ama bu sizin elinizde olan bir şey.

Anılar doğduğumuz andan beri sürekli olarak fotoğrafını çekerek biriktirdiğimiz bir albümdür. Mutlu, hüzünlü, sinirli birçok anı biriktiririz. Hayatımızdaki anıları genellikle duygularımızla ifade ederiz. Olumlu ve olumsuz düzinelerce anıdan bahsediyoruz, bunları ayıklamak sizin elinizde. Eski düşünceleri geride bırakmak sizin elinizde. Hayata yeni bir bakış açısıyla başlamak düşünüldüğü kadar zor değil. Her şey sizde bitiyor.

Hayatımızda birçok olay yaşarız. Ruhumuza çektirdiğimiz acı, bizim yaptığımız bir şeydir. Hiçbir zaman sizi yaşadığınıza pişman edecek bir çaresizlik dalgasına teslim olmak zorunda değilsiniz. Mutluluğu aramayın, mutlu olun. Kendinizi mutsuz edecek düşüncelerden arınıp, mutlu olmak elinizde. Acıdan uzaklaşmak için pişman olacağımız davranışlar yapmanıza gerek yok. Ani kararlar vermek yerine seçiminizi baştan ona göre ayarlamak sizin elinizde.

Sahte ben, her zaman mutsuzdur. İkileminin en büyük sebebi kendi yarattığı duyguların anlık olmasıdır. Yani her duygunun bir er ya da geç sonu vardır. Sahte ben duyguları size sürekli hatırlatır ve sizi mutsuz eder. Aslında ne olursa olsun, mutsuzluk yalnızca içimizden gelen bir duygudur ve sonu vardır. Bunu unutmamamız gerekmektedir.

Vazgeçebilmek kitabının her noktasında edindiğiniz farkındalıklar, hayatınızı daha kolay şekillendirmenizi sağlıyor. Yazarın bu konuda çok başarılı bir yol izlediğini düşünüyorum. Son zamanlarda okuduğum en başarılı kitaplardan biriydi. Dili beni çok kendine alamasa da, güzel bir gelişim kitabı olduğunu düşünüyorum.

Yazan: Sena AKSOY

Vazgeçebilmek Soruları ve Cevapları

Vazgeçebilmek kimin eseri?

Guy Finley

Vazgeçebilmek türü nedir?

Kişisel Gelişim

Vazgeçebilmek kaç sayfa?

304

Vazgeçebilmek Yorumları

klask kişisel gelişim kitaplarından pek farklı gelmedi faydalı bilgiler var ama sıradışı birşey göremedim kişiye göre değişir

15-02-2019 17:44

sıradan bir kişisel gelişim kitabı pek değişik bilgi yok

30-03-2019 13:29

önceki yorumlara katılmıyorum kitabın konusu güzel faydalı bilgiler sunuyor okuduğum için memnunum

04-11-2021 18:20

ucuza bulabilsem okumak istediğim kitapların başında geliyor

13-08-2022 19:28

bana göre zayıf bir kitap çok daha iyi kişisel gelişim kitapları var

10-05-2023 17:02

insanın gelişimindeki en büyük beceridir vazgeçebilmek bunu ne kadar erken yaşta becerirseniz o kadar başarılı olursunuz

29-02-2024 21:19